Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowy z Violettą Porowską i Pawłem Kampą o wyb ...
2019-05-28, 10:08 Autor: Marek Świercz

Rozmowy z Violettą Porowską i Pawłem Kampą o wyborach do europarlamentu

Rozmowa z Violettą Porowską o wyborach do europarlamentu
Violetta Porowska, przewodnicząca opolskich struktur Prawa i Sprawiedliwości

- Opozycja cały czas popełnia te same błędy i jej reakcja na niedzielne przegrane wybory pokazuje, że nadal będzie to robić. Cały jej program sprowadza się do odsunięcia nas od władzy. Politycy Koalicji Europejskiej powtarzają, że na prawicę zagłosowali ci, którzy nie płacą podatków, ci najgorzej wykształceni, co znaczy, że w ogóle nie rozumieją, jak należy traktować obywateli. Oni ich po prostu obrażają - mówiła w rozmowie "W cztery oczy" Violetta Porowska, wicewojewoda opolski i przewodnicząca struktur PiS w regionie, dodając, że w jej ocenie KE może się na fali powyborczych rozliczeń po prostu rozpaść.

Nasz gość stwierdził, że jeśli popatrzeć na wynik KE, to można obrazowa ocenić, że "zwyciężył PZPR".

- Mandaty otrzymała piątka działaczy lewicy, którzy karierę rozpoczęli w minionym systemie. To tacy ludzie jak Włodzimierz Cimoszewicz czy Leszek Miller - mówiła Porowska.

Liderka opolskiej prawicy była w poniedziałek w Warszawie, gdzie PiS podsumował niedzielne wybory.

- To nasz ogromny sukces. Prezes Kaczyński przypomniał, że takiego poparcia dla jednej partii nie było od 1989 roku - mówiła. - Także na Opolszczyźnie odnieśliśmy sukces. można powiedzieć, że prawica odbija Opolszczyznę. Pięć lat temu PiS zwyciężył w dwóch powiatach, teraz wygrał w sześciu, czyli w połowie. Wtedy poparło nas 23 procent głosujących, teraz 38,9 procent - wyliczała.


Rozmowa z Pawłem Kampą o wyborach do europarlamentu
Paweł Kampa, sekretarz opolskich struktur SLD

- Czy SLD wraca do gry? Jak najbardziej, odnieśliśmy w niedzielę sukces, wprowadzając do Parlamentu Europejskiego pięciu naszych polityków. To, że byli związani z PZPR nie ma w mojej ocenie żadnego znaczenia. To przecież 50 lat historii Polski. To doświadczeni politycy, którzy na pewno będą nas dobrze reprezentowali w Brukseli - mówił w "Poglądach i osądach" Paweł Kampa, sekretarz regionalnych struktur Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
Nasz gość przyznał, że w poniedziałek działacze lewicy przeżyli prawdziwą huśtawkę nastrojów, bo liczyli na szósty mandat i to właśnie w okręgu opolsko-dolnośląskim. O 9:00 okazało się, Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska ma piąty wynik w okręgu, czyli wyglądało, że ma mandat w kieszeni (w okręgu nr 12 do tej pory zdobywano 5 albo sześć mandatów). Po podliczeniu głosów wyszło na to, że z powodu niskiej frekwencji tym razem w naszym okręgu będzie tylko czterech europosłów.
- Naszym problemem jest to, że więcej osób w regionie jest zameldowanych niż w nim faktycznie mieszka - dodał Kampa.
Zapytany o przyszłość Koalicji Europejskiej, stwierdził, że spodziewa się, że mogą ją opuścić ludowcy. Co do SLD, to zadecydują wszyscy członkowie partii w liczbie około 23 tysięcy.
- W czerwcu organizujemy referendum, w którym wszyscy działacze wypowiedzą się, w jakiej formule SLD ma iść do jesiennych wyborów - tłumaczy Kampa.

Zobacz także

2019-06-27, godz. 13:44 Olga Koszil i Marta Gabriel o organizacji Ławka Festiwal 3 lipca rusza w Winowie drugi już Ławka Festiwal, czyli inspirujące spotkania z gośćmi, warsztaty, koncerty, modlitwa i… spanie w namiotach. O wakacyjnej prop ... » więcej 2019-06-27, godz. 13:40 Dariusz Krawiec o Dniu Ratownika WOPR 29 czerwca obchodzimy Dzień Ratownika WOPR. O codziennych wyzwaniach związanych z pracą ratownika, o szkoleniach i o tym, co w tej pracy jest najważniejsze, o ... » więcej 2019-06-28, godz. 10:36 Rozmowa z Jarosławem Piskorskim i Krzysztofem Wilkiem o rowerzystach oraz polityce rowerowej Jarosław Piskorski, pełnomocnik władz regionu do spraw polityki rowerowej - Nie jestem typowym oficerem rowerowym, najtrafniejszym określeniem byłoby: urzędni ... » więcej 2019-06-27, godz. 10:38 Łukasz Sowada i Michał Nowak o czwartkowej sesji opolskiej Rady Miasta Łukasz Sowada, przewodniczący opolskiej Rady Miasta - To jest sesja wyjątkowa, bo po raz pierwszy udzielenie absolutorium jest poprzedzone debatą nad raportem ... » więcej 2019-06-26, godz. 08:59 Rozmowa z Jackiem Niesłuchowskim i Joanną Filipczyk o zagospodarowaniu przestrzennym Opola Jacek Niesłuchowski, zastępca dyrektora Departamentu Polityki Regionalnej i Przestrzennej Urzędu Marszałkowskiego w Opolu - Zachęcamy wszystkich do udziału w ... » więcej 2019-06-25, godz. 10:53 Rozmowy z Iwoną Zyman i prof. Piotrem Stecem Iwona Zyman, dyrektor opolskiej delegatury Najwyższej Izby Kontroli - Wszelkie skojarzenie z inspekcją robotniczo-chłopską są niewłaściwe. Naszym zadaniem nie ... » więcej 2019-06-24, godz. 09:45 Robert Socha i Jerzy Mika o wakacyjnych obozach i koloniach Robert Socha, rzecznik Kuratorium Oświaty w Opolu -Organizator wypoczynku dzieci i młodzieży musi się zalogować na specjalnej platformie pod nazwą wypoczynek. ... » więcej 2019-06-23, godz. 08:35 Sandra Murzicz o Międzynarodowym Dniu Etno-Designu w Muzeum Wsi Opolskiej Opolskie Dziouchy wpadły na pomysł, by w Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu-Bierkowicach, w przepięknych okolicznościach przyrody zapoznać mieszkańców Opolszczyzny ... » więcej 2019-06-22, godz. 08:35 Janusz Trzepizur o 14. Opolskim Festiwalu Skoków Opole to miasto bez wątpienia festiwalowe. Tym razem, w ramach XIV Opolskiego Festiwalu Skoków (22-23.06) można śledzić sportowe zmagania wyjątkowych zawodnik ... » więcej 2019-06-19, godz. 11:29 Katarzyna Tincel i Sebastian Szczurek o zasadach zatrudniania w czasie wakacji młodzieży Katarzyna Tincel, pracownik Państwowej Inspekcji Pracy - Nie ma dolnej granicy wieku podejmowania pracy dzieci - powiedziała w porannej rozmowie "W cztery ocz ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »