Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowy z Sebastianem Szczurkiem oraz dr. Witoldem…
2019-05-15, 08:30 Autor: Marek Świercz

Rozmowy z Sebastianem Szczurkiem oraz dr. Witoldem Potworą o tym, jak zmieniało się podejście Polaków do pracy w ostatnich dekadach

Sebastian Szczurek o kontrolach osób przebywających na zwolnieniach lekarskich
Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Opolu
- U nas w ZUS-ie nie zauważyliśmy ani zwiększonej liczby zwolnień lekarskich przedkładanych przez nauczycieli, ani też my nie prowadziliśmy akcji kontroli skierowanej akurat a stronę tej grupy zawodowej. My prowadziliśmy swoje czynności w sposób standardowy. Choć oczywiście zawsze może się zdarzyć tak, że nasz kontroler trafił do jakiegos nauczyciela - powiedział w rozmowie "W cztery oczy" Sebastian Szczurek, rzecznik regionalny Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Opolu, ile prawdy jest w pogłoskach o kontrolowaniu zwolnień wziętych przez nauczycieli w czasie kwietniowego strajku.

Nasz gość mówił za to o tym, jak skuteczne są kontrole osób przebywających na zwolnieniach lekarskich. W pierwszym kwartale 2019 roku skontrolowano 670 osób na zwolnieniach i w przypadku 383 (to 57 procent) stwierdzono, że nie stosowali się do zaleceń lekarza.

- Większość z tych osób na zwolnieniu pracowała, przede wszystkim dla innego pracodawcy. W efekcie tych kontroli cofnęliśmy zasiłki chorobowe na kwotę prawie 870 tysięcy złotych - wylicza Szczurek.

Kontrole ZUS obejmują też prawidłowość orzekania o czasowej niezdolności do pracy. W pierwszym kwartale lekarze orzecznicy ZUS uznali, że 55 osób na L4 to osoby zdolne do pracy. W sumie zakwestionowano 406 dni chorobowego i odzyskano zasiłki na kwotę 26,5 tysiąca złotych.

- Proszę pamiętać, że stoimy na straży publicznych pieniędzy - zastrzega Szczurek.
Dr Witold Potwora o podejściu Polaków do pracy
Dr. Witold Potwora, ekonomista z Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu
- Według badań ogólnoświatowych pracujemy o mniej więcej 400 godzin więcej niż Niemcy średnio w roku, czyli to wcale nie jest tak, że to Niemcy pracują najwięcej i są najbardziej zapracowanym krajem. Z drugiej strony czołówka tych krajów najbardziej zapracowanych jakoś nie odpowiada naszym wyobrażeniom o sprawnej gospodarce, bo to są Meksykanie i Grecy na przykład. Oczywiście liczy się także wydajność. I tu ciekawostka: z badań między innymi OECD wynika, że jeśli chodzi o wydajność, to w ciągu ostatnich 20 lat Polska zrobiła największy postęp, chyba tylko Korea Południowa nas wyprzedza - mówił w rozmowie "W cztery oczy" dr Witold Potwora, ekonomista z Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu.

Zdaniem naszego gościa, choć kontrole ZUS mogłyby wskazywać na coś innego, kwestie czasu, jakości i efektywności pracy są w Polsce traktowane poważnie i przez pracowników i przez pracodawców. Potwora wspomniał o badaniach organizacji pracy prowadzonych w latach 80. ubiegłego wieku, czyli w Polsce Ludowej, z których szybko się wycofano, bo pokazywały, że w niektórych przedsiębiorstwach nawet kilkadziesiąt procent miejsc pracy jest zbędna.

- Ale dziś mamy inny czasy, kapitalizm to bardzo szybko zweryfikował - dodaje nasz gość.

Zobacz także

2021-08-08, godz. 08:20 Monika Bartel o wynikach spisu powszechnego w regionie Opolszczyzna nadal jest na pierwszym miejscu w rankingu odsetek osób, które wzięły udział w spisie powszechnym. W regionie spisanych jest już 57.8% populacji… » więcej 2021-08-07, godz. 08:20 Edyta Hanszke-Lodzińska o szczegółach akcji szczepienia w centrum handlowym Karolinka w Opolu - Zapraszamy osoby od 16 roku życia bez konieczności rejestracji. Osoby niepełnoletnie powinny przynieść zgodę rodziców - powiedziała w porannej rozmowie… » więcej 2021-08-01, godz. 09:06 Bolesław Bezeg o 77. rocznicy Powstania Warszawskiego - Nikt nie chce rewolucji w Nowej Trybunie Opolskiej. Zmiany zawsze następują, kiedy zmienia się redaktor naczelny - powiedział Bolesław Bezeg, kierujący… » więcej 2021-07-31, godz. 09:00 Marek Staszewski o "Białej sobocie" i profilaktyce nowotworów - Mamy nadzieję, że pandemia przerwała swoją działalność, więc chcielibyśmy umożliwić Państwo spotkanie z naszymi lekarzami również w sobotę. Chcielibyśmy… » więcej 2021-07-25, godz. 08:30 Marek Cholewa o lotniczym pogotowiu pożarowym, w które będzie zaangażowane Nadleśnictwo Opole Szykuje się duża współpraca między kilkoma wojewódzkimi funduszami środowiska i gospodarki wodnej a Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Katowicach… » więcej 2021-07-24, godz. 08:30 Janusz Trzepizur o remoncie Miejskiego Stadionu Lekkoatletycznego w Opolu i opolskich olimpijczykach, którzy wystąpią… » więcej 2021-07-18, godz. 08:20 Grzegorz Adamczyk o tym, czy należy przywrócić handel w niedzielę Zakaz handlu w niedzielę - odkąd powstał ten pomysł wzbudza kontrowersje i polaryzuje społeczeństwo. Niektórzy chcą aby odejść od tego rozwiązania i… » więcej 2021-07-17, godz. 08:18 Łukasz Schreiber o zawodach szachowych o Puchar Polski, które odbędą się w Opolu Porannym gościem Radia Opole był Łukasz Schreiber, poseł PiS i członek Rady Ministrów. Nie była to jednak typowa rozmowa polityczna, ponieważ nasz gość… » więcej 2021-07-11, godz. 08:30 Stanisław Szwed o problemie demografii, szczególnie widocznym na Opolszczyźnie Gościem porannej rozmowy był Stanisław Szwed, minister rodziny i polityki społecznej z którym rozmawialiśmy o problemie demografii, szczególnie widocznym… » więcej 2021-07-10, godz. 08:30 Violetta Porowska o wizycie na Opolszczyźnie Marszałek Sejmu Elżbiety Witek Sobotni dzień będzie nieco polityczny ale też w duchu pamięci o historii. Na Opolszczyznę przyjechała bowiem Marszałek Sejmu Elżbieta Witek, która w Kędzierzynie-Koźlu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »