Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowy z Krzysztofek Sobkowem oraz Robertem Sochą…
2019-04-26, 09:37 Autor: Marek Świercz

Rozmowy z Krzysztofek Sobkowem oraz Robertem Sochą o zawieszonym strajku nauczycieli

Krzysztof Sobków o zawieszonym strajku nauczycieli
Krzysztof Sobków, nauczyciel Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Opolu
- Gdy usłyszałem, że ZNP zawiesza strajk, byłem załamany, zaskoczony i zły. Podobnie moi koledzy, by byliśmy gotowi strajkować dalej. Nasza determinacja, poczucie jedności w niemałym zespole, bo nasze grono liczy 110 osób, były bardzo duże. Nie spodziewaliśmy się, że strajk potrwa tak długo, ale chcieliśmy go kontynuować - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Krzysztof Sobków, matematyk z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Opolu, przedstawiciel Międzyszkolnego Komitetu Strajkowego.
Nasz gość przyznał, że retoryka strajku, nastawiona na kwestie płacowa, nie była najlepsza, ale zaznaczył, że przepisy mówią, że jednym z powodów strajku mogą być kwestie związane z wynagrodzeniem, więc nie należy się dziwić, że ZNP podniosło tę kwestię. Sobków stwierdził, że oddolne komitety protestacyjne zaczęły się tworzyć za późno, bo praktycznie dopiero w trzecim tygodniu strajku.

- Ale należy pamiętać, że i tak mogły pełnić tylko funkcję doradczą - podkreślił.
Sobków opowiadał też, że nauczyciele, choć nie pracowali, to jednak nie próżnowali, bo cały czas dyskutowali o tym, jak powinna się zmienić polska szkoła, by jak najlepiej pełnić swoją funkcję. Zapytany, czy jest szansa na to, by spór strajkowy doprowadził do powszechnej ogólnokrajowej debaty o przyszłości polskiej oświaty, odpowiedział, że bardzo by tego chciał.

- Co należy zmienić? Bardzo dużo, trzeba się przyjrzeć kwestiom społecznym, wychowawczym, podstawie programowej. Po wyborach do Parlamentu Europejskiego może się też okazać, że zmienią się nasi rządowi partnerzy - dodał Sobków.
Robert Socha o tegorocznych scenariuszach maturalnych
Robert Socha, rzecznik Kuratorium Oświaty w Opolu
- Czy kryzys maturalny został zażegnany? Jedno możemy stwierdzić na pewno: młodzież nie musi się martwić o ty, czy będzie mogła przystąpić do egzaminu dojrzałości. W większości szkół maturzyści zostali sklasyfikowani, choć wciąż mamy 12 placówek, głownie w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim, krapkowickim i kluczborskim, gdzie rady pedagogiczne się nie zebrały - stwierdził w "Poglądach i osądach" Robert Socha, rzecznik prasowy opolskiego Kuratorium Oświaty.

Socha przypomniał, że opolski kurator Michał Siek od początku apelował do strajkujących nauczycieli, by pamiętali, że zgodnie z prawem oświatowym muszą działać dla dobra dzieci.

- Uczniowie nie są winni temu, że nauczyciele zarabiają tyle, ile zarabiają - podkreślił.
Zapytany o to, czy do kuratorium trafiały informacje, że nauczyciele, którzy nie przystąpili do strajku, są w taki czy inny sposób szykanowani przez kolegów, stwierdził, że takich sygnałów było sporo, zarówno od nauczycieli, jak i rodziców.

- Rodzice opowiadali, że podczas egzaminów uczniowie brawami przywitali tych nauczycieli i tych wolontariuszy, którzy zjawili się na egzaminach, tymczasem strajkujący nauczyciele reagowali głośnym buczeniem - stwierdził Socha.

Zobacz także

2021-10-17, godz. 08:30 Marek Cholewa o rekreacji i gospodarce leśnej O rekreacji i gospodarce leśnej rozmawialiśmy w niedzielnym programie „W cztery oczy”. Zaproszenie do rozmowy przyjął Marek Cholewa, nadleśniczy Nadleśnictwa… » więcej 2021-10-16, godz. 08:30 Paweł Szymkowicz o jesiennym natężeniu ruchu turystycznego na górskim pograniczu opolsko-czeskim oraz w stolicy naszego… Gościem sobotniego programu „W cztery oczy” był Paweł Szymkowicz z Głuchołaz, licencjonowany przewodnik sudecki i po Pradze. Rozmawialiśmy o jesiennym… » więcej 2021-10-08, godz. 15:02 Z Anną Tarką o dbaniu o zdrowie psychiczne O zdrowiu psychicznym mówimy coraz częściej, zwłaszcza w kontekście pandemii, dlatego w Światowym Dniu Zdrowia Psychicznego rozmawialiśmy z psychologiem… » więcej 2021-10-08, godz. 17:58 MIchał Kalinowski o Kongresie zjednoczeniowym lewicowych partii Po wielu perturbacjach i przeszkodach Lewica wreszcie ma być zjednoczona. Właśnie dziś (09.10) w Warszawie odbędzie się Kongres zjednoczeniowy lewicowych… » więcej 2021-10-03, godz. 08:30 Monika Bartel o tym, kiedy poznamy pierwsze wyniki spisu powszechnego - W styczniu planowana jest konferencja demograficzna, na której ogłoszone będą pierwsze wyniki spisu powszechnego - powiedziała Monika Bartel z Urzędu Statystycznego… » więcej 2021-10-02, godz. 08:30 Dorota Piechowicz-Witoń o szczegółach konsultacji w sprawie fajerwerków - Od kilku lat w okolicy Sylwestra trwa internetowa dyskusja o fajerwerkach. Dla mieszkańców to ważny temat. Widać, że są mieszkańcy, którzy są za fajerwerkami… » więcej 2021-09-26, godz. 09:30 Antoni Konopka o drugim naborze w konkursie UMWO dla organizacji pozarządowych W Urzędzie Marszałkowskim w Opolu trwa drugi nabór w konkursie dla organizacji pozarządowych. Maksymalna kwota do zdobycia to 12 tys. zł, ale w puli jest… » więcej 2021-09-25, godz. 09:00 Dorota Piechowicz-Witoń o starcie głosowania w 8. edycji Budżetu Obywatelskiego Gościem porannej rozmowy była Dorota Piechowicz-Witoń naczelnik Centrum Dialogu Obywatelskiego w Opolu, z którą rozmawialiśmy o starcie głosowania w 8 edycji… » więcej 2021-09-19, godz. 08:30 Adam Leszczyński m.in. o Tygodniu Zrównoważonego Transportu - Pierwszy rajd rowerowy odbył się rok temu, kiedy wybudowaliśmy most im Joachima Halupczoka łączący ul. Krapkowicką z wyspą Bolko. Było to fantastyczne… » więcej 2021-09-18, godz. 08:30 Barbara Pawlos o Krainie Zdrowych Dzieci i Teleplatformie Pierwszego Kontaktu - Kraina Zdrowych Dzieci, to pomysł, który dyrekcja NFZ chciała już dawno zorganizować - powiedziała Barbara Pawlos, rzecznik opolskiego oddziału Narodowego… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »