Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowy z Krzysztofek Sobkowem oraz Robertem Sochą…
2019-04-26, 09:37 Autor: Marek Świercz

Rozmowy z Krzysztofek Sobkowem oraz Robertem Sochą o zawieszonym strajku nauczycieli

Krzysztof Sobków o zawieszonym strajku nauczycieli
Krzysztof Sobków, nauczyciel Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Opolu
- Gdy usłyszałem, że ZNP zawiesza strajk, byłem załamany, zaskoczony i zły. Podobnie moi koledzy, by byliśmy gotowi strajkować dalej. Nasza determinacja, poczucie jedności w niemałym zespole, bo nasze grono liczy 110 osób, były bardzo duże. Nie spodziewaliśmy się, że strajk potrwa tak długo, ale chcieliśmy go kontynuować - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Krzysztof Sobków, matematyk z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Opolu, przedstawiciel Międzyszkolnego Komitetu Strajkowego.
Nasz gość przyznał, że retoryka strajku, nastawiona na kwestie płacowa, nie była najlepsza, ale zaznaczył, że przepisy mówią, że jednym z powodów strajku mogą być kwestie związane z wynagrodzeniem, więc nie należy się dziwić, że ZNP podniosło tę kwestię. Sobków stwierdził, że oddolne komitety protestacyjne zaczęły się tworzyć za późno, bo praktycznie dopiero w trzecim tygodniu strajku.

- Ale należy pamiętać, że i tak mogły pełnić tylko funkcję doradczą - podkreślił.
Sobków opowiadał też, że nauczyciele, choć nie pracowali, to jednak nie próżnowali, bo cały czas dyskutowali o tym, jak powinna się zmienić polska szkoła, by jak najlepiej pełnić swoją funkcję. Zapytany, czy jest szansa na to, by spór strajkowy doprowadził do powszechnej ogólnokrajowej debaty o przyszłości polskiej oświaty, odpowiedział, że bardzo by tego chciał.

- Co należy zmienić? Bardzo dużo, trzeba się przyjrzeć kwestiom społecznym, wychowawczym, podstawie programowej. Po wyborach do Parlamentu Europejskiego może się też okazać, że zmienią się nasi rządowi partnerzy - dodał Sobków.
Robert Socha o tegorocznych scenariuszach maturalnych
Robert Socha, rzecznik Kuratorium Oświaty w Opolu
- Czy kryzys maturalny został zażegnany? Jedno możemy stwierdzić na pewno: młodzież nie musi się martwić o ty, czy będzie mogła przystąpić do egzaminu dojrzałości. W większości szkół maturzyści zostali sklasyfikowani, choć wciąż mamy 12 placówek, głownie w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim, krapkowickim i kluczborskim, gdzie rady pedagogiczne się nie zebrały - stwierdził w "Poglądach i osądach" Robert Socha, rzecznik prasowy opolskiego Kuratorium Oświaty.

Socha przypomniał, że opolski kurator Michał Siek od początku apelował do strajkujących nauczycieli, by pamiętali, że zgodnie z prawem oświatowym muszą działać dla dobra dzieci.

- Uczniowie nie są winni temu, że nauczyciele zarabiają tyle, ile zarabiają - podkreślił.
Zapytany o to, czy do kuratorium trafiały informacje, że nauczyciele, którzy nie przystąpili do strajku, są w taki czy inny sposób szykanowani przez kolegów, stwierdził, że takich sygnałów było sporo, zarówno od nauczycieli, jak i rodziców.

- Rodzice opowiadali, że podczas egzaminów uczniowie brawami przywitali tych nauczycieli i tych wolontariuszy, którzy zjawili się na egzaminach, tymczasem strajkujący nauczyciele reagowali głośnym buczeniem - stwierdził Socha.

Zobacz także

2021-12-26, godz. 08:30 Marcin Żukowski o przedświątecznej i świątecznej działalności wolontariuszy i harcerzy ZHR W Święta Bożego Narodzenia pamiętamy też o naszych rodakach żyjących za granicami Ojczyzny. To też czas, gdy wspieramy kombatantów, starsze osoby i polskie… » więcej 2021-12-25, godz. 08:30 Ks. Marek Dziony o lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia Opolszczyzna jest wielokulturowym regionem. O lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia rozmawialiśmy w sobotni, świąteczny poranek. Gościem… » więcej 2021-12-19, godz. 08:30 Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o postawie mieszkańców województwa opolskiego wobec cudzoziemców W związku z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej problem migrantów jest jednym z tematów dnia medialnych przekazów. Wzbudza też spore emocje społeczne… » więcej 2021-12-18, godz. 08:30 Violetta Zalejska o tym, jak pandemia i obostrzenia odbiły się na instytucjach kulturalnych Do niedzieli potrwa Jarmark Bożonarodzeniowy w Strzelcach Opolskich. To jedna z ostatnich takich przedświątecznych imprez w regionie. Grudzień to też czas… » więcej 2021-12-12, godz. 12:11 Grzegorz Pukas o najnowszej publikacji dotyczącej ks. bp. Antoniego Adamiuka Gościem Radia Opole był Grzegorz Pukas Chorągwi Harcerzy Ziemi Opolskiej ZHR im. Witolda Pileckiego, który opowiedział o najnowszej publikacji dotyczącej… » więcej 2021-12-11, godz. 08:30 Sebastian Szczurek o najnowszym raporcie dotyczącym umów o dzieło ZUS opublikował raport dotyczący umów o dzieło. Choć budzi obawy przedsiębiorców, to pokazuje kilka ciekawych danych. O nich opowiadał w sobotni poranek… » więcej 2021-12-05, godz. 09:21 Monika Feret o opolskiej akcji „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew” Po raz 10 organizowana jest w Opolu akcja „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew”. Podczas tego wydarzenia w poprzednich latach zbierano blisko 40 litrów… » więcej 2021-12-03, godz. 13:51 Radosław Roszkowski o szczegółach przedsięwzięć na pograniczu opolsko-czeskim Wraz z nową perspektywą finansową Unii Europejskiej pojawia się możliwość poprawy infrastruktury drogowej i kolejowej na pograniczu opolsko-czeskim. O unijne… » więcej 2021-11-21, godz. 08:30 Marek Dziony ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Bialskiej o książce o historii Białej Po blisko stu latach przetłumaczono z niemieckiego i wydano wyjątkową książkę „Historia miasta Białej na Górnym Śląsku”. Tekst tej publikacji oparty… » więcej 2021-11-20, godz. 08:30 Stefan Wacław o o sukcesach i problemach dotyczących upraw i hodowli zwierząt w regionie Opolscy rolnicy należą do krajowej czołówki producentów tego sektora gospodarki. Wpływ na to ma też otoczenie tej branży m.in. instytucje udzielające… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »