Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Dr Bartosz Kuświk o wystawie „Rówieśnicy Ni…
2019-04-28, 08:35 Autor: Ewa Skrabacz

Dr Bartosz Kuświk o wystawie „Rówieśnicy Niepodległej”

Dr Bartosz Kuświk o wystawie „Rówieśnicy Niepodległej”
W niedzielny poranek dr Bartosz Kuświk, dyrektor Instytutu Śląskiego w Opolu, opowiedział o wystawie „Rówieśnicy Niepodległej”. Zapraszając do jej obejrzenia, dopytaliśmy o poszukiwania „100 100-latków na 100-lecie”, a także o wartość i znaczenie ich wspomnień.
Z dr. Bartoszem Kuświkiem rozmawia Ewa Skrabacz
- Instytut Śląski razem z Siecią Ziem Zachodnich, której jest częścią, a przede wszystkim z Ośrodkiem „Pamięć i Przyszłość” z Wrocławia poszukiwał i poszukuje osób, które w najbliższych latach kończą sto lat życia. Rozmawiamy z nimi o tym, jak wyglądało ostatnie stulecie z ich perspektywy – informował dyrektor Instytutu Śląskiego.

- Efektem zebranych relacji w przyszłości będzie publikacja. Ponieważ materiały są bardzo ciekawe, została podjęta decyzja o stworzeniu już teraz wystawy z tego, co zostało do tej pory zebrane. W Instytucie Śląskim postanowiliśmy, że tę wystawę pokażemy opolanom i od 30 kwietnia do 14 maja pod Ratuszem będzie można ją oglądać. Zaprezentujemy postacie stulatków, ich przeżycia, ich relacje – mówił dr Kuświk.

- Wciąż szukamy stulatków, osób urodzonych przed 1923 rokiem. Zapraszamy do kontaktu z nami, czyli z Instytutem Śląskim lub z wrocławskim Ośrodkiem „Pamięć i Przyszłość”. Ze stulatkami, ze świadkami historii nagrywamy wywiady, by pokazać mozaikę i burzliwość minionego stulecia – informował dyrektor Instytutu Śląskiego.

Informacje o osobach, które chcą podzielić się historią swojego życia można kierować do PIN – Instytutu Śląskiego w Opolu pod adresem sekretariat@instytutslaski.com oraz pod numerem telefonu +48 533 336 306, +48 534 287 885.

Zobacz także

2021-12-26, godz. 08:30 Marcin Żukowski o przedświątecznej i świątecznej działalności wolontariuszy i harcerzy ZHR W Święta Bożego Narodzenia pamiętamy też o naszych rodakach żyjących za granicami Ojczyzny. To też czas, gdy wspieramy kombatantów, starsze osoby i polskie… » więcej 2021-12-25, godz. 08:30 Ks. Marek Dziony o lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia Opolszczyzna jest wielokulturowym regionem. O lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia rozmawialiśmy w sobotni, świąteczny poranek. Gościem… » więcej 2021-12-19, godz. 08:30 Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o postawie mieszkańców województwa opolskiego wobec cudzoziemców W związku z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej problem migrantów jest jednym z tematów dnia medialnych przekazów. Wzbudza też spore emocje społeczne… » więcej 2021-12-18, godz. 08:30 Violetta Zalejska o tym, jak pandemia i obostrzenia odbiły się na instytucjach kulturalnych Do niedzieli potrwa Jarmark Bożonarodzeniowy w Strzelcach Opolskich. To jedna z ostatnich takich przedświątecznych imprez w regionie. Grudzień to też czas… » więcej 2021-12-12, godz. 12:11 Grzegorz Pukas o najnowszej publikacji dotyczącej ks. bp. Antoniego Adamiuka Gościem Radia Opole był Grzegorz Pukas Chorągwi Harcerzy Ziemi Opolskiej ZHR im. Witolda Pileckiego, który opowiedział o najnowszej publikacji dotyczącej… » więcej 2021-12-11, godz. 08:30 Sebastian Szczurek o najnowszym raporcie dotyczącym umów o dzieło ZUS opublikował raport dotyczący umów o dzieło. Choć budzi obawy przedsiębiorców, to pokazuje kilka ciekawych danych. O nich opowiadał w sobotni poranek… » więcej 2021-12-05, godz. 09:21 Monika Feret o opolskiej akcji „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew” Po raz 10 organizowana jest w Opolu akcja „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew”. Podczas tego wydarzenia w poprzednich latach zbierano blisko 40 litrów… » więcej 2021-12-03, godz. 13:51 Radosław Roszkowski o szczegółach przedsięwzięć na pograniczu opolsko-czeskim Wraz z nową perspektywą finansową Unii Europejskiej pojawia się możliwość poprawy infrastruktury drogowej i kolejowej na pograniczu opolsko-czeskim. O unijne… » więcej 2021-11-21, godz. 08:30 Marek Dziony ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Bialskiej o książce o historii Białej Po blisko stu latach przetłumaczono z niemieckiego i wydano wyjątkową książkę „Historia miasta Białej na Górnym Śląsku”. Tekst tej publikacji oparty… » więcej 2021-11-20, godz. 08:30 Stefan Wacław o o sukcesach i problemach dotyczących upraw i hodowli zwierząt w regionie Opolscy rolnicy należą do krajowej czołówki producentów tego sektora gospodarki. Wpływ na to ma też otoczenie tej branży m.in. instytucje udzielające… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »