Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » O. Wojciech Ziółek o Wielkanocy w Rosji i o radości…
2019-04-21, 08:35 Autor: Ewa Skrabacz

O. Wojciech Ziółek o Wielkanocy w Rosji i o radości z jaką to Święto Świąt przeżywają syberyjscy katolicy

O. Wojciech Ziółek o Wielkanocy w Rosji i o radości z jaką to Święto Świąt przeżywają syberyjscy katolicy
O. Wojciech Ziółek, jezuita, misjonarz, proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Różańca Świętego w Tomsku
W wielkanocny poranek połączyliśmy się z daleką Syberią. O. Wojciech Ziółek, jezuita, misjonarz, proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Różańca Świętego w Tomsku, opowiedział nam o Wielkanocy w Rosji i o radości z jaką to Święto Świąt przeżywają syberyjscy katolicy.

- Христос воскрес! Воистину воскрес! Od dzisiaj, od dzisiejszej Paschalnej Nocy tak właśnie będziemy się pozdrawiać wśród naszych parafian. Tak pozdrawiają się między sobą świeccy, do księdza w tym czasie nikt nie powie „Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus”, tylko wszyscy mówią właśnie: "Chrystus zmartwychwstał! Prawdziwie zmartwychwstał!". To jest pozdrowienie, które aż do zesłania Ducha Świętego, do Zielonych Świąt, będzie nam towarzyszyć – mówił o. Ziółek SJ.
- Pascha to jest święto nad świętami. Jeśli Chrystus nie zmartwychwstał, to próżna jest nasza wiara. Nie ma drugiego takiego święta. Wszystko inne blednie przy tej dzisiejszej nocy. To jest istota i najważniejsza kwestia naszej wiary. Bez właściwego obchodzenia tego święta, bez eksplozji radości z nim związanej, nasza wiara nie będzie pełna – przekonywał jezuita.

- Katolicy są w Rosji w mniejszości i jest nam trochę trudniej. Nasze obrzędy niewiele mówią przeciętnemu Rosjaninowi. Wielkopiątkowa droga krzyżowa po ulicach, wokół kościoła, czy procesja rezurekcyjna – w prawosławiu nie ma takiego nabożeństwa. Katolikom jest trudniej, ale przez lata prześladowań komunistycznych ocalili wiarę i zwyczaje – mówił o. Wojciech.

- Po upadku komunizmu pojawiły się w Rosji kartki świąteczne, a także wiele artykułów z literami „ХВ”, czyli skrótem od słów „Chrystus Zmartwychwstał”. Takie elementy niewątpliwie pomagają wejść w świąteczną atmosferę. Są też zwyczaje, które jednoczą katolików i prawosławnych, jak np. zwyczaj błogosławienia pokarmów, czyli tzw. święconka – opowiadał misjonarz.

- W naszej tomskiej parafii, która jest największą parafią na Syberii, jeśli chodzi o liczbę wiernych, w tych świątecznych dniach w kościele jest około 300 osób. To jest wielki tłum, w porównaniu z innymi katolickimi parafiami – dodał jezuita.

Zobacz także

2021-07-04, godz. 08:15 Ppłk Arkady Smoliński o tym, kto może zostać terytorialsem i na czym polega ta służba Trwa rekrutacja do Wojsk Obrony Terytorialnej 171. Batalionu Lekkiej Piechoty w Brzegu. Jak się zgłosić? Kto może zostać terytorialsem i na czym polega ta… » więcej 2021-07-03, godz. 08:15 Z lekarzem Weroniką Juruć o akcji szczepień i o tym, dlaczego wariant delta koronawirusa jest tak groźny Zainteresowanie szczepieniami zmniejszyło się, a do Europy dotarł bardziej zaraźliwy wariant koronawirusa. Aby uniknąć czwartej fali pandemii konieczne jest… » więcej 2021-06-27, godz. 08:35 Monika Bartel o naborach uzupełniających na rachmistrzów spisowych Trwają nabory uzupełniające na rachmistrzów spisowych. Prowadzone są w 20 gminach województwa opolskiego. - Część zrezygnowała, a powody są również… » więcej 2021-06-26, godz. 08:30 Podkom. Karol Brandys o tym, jak bezpiecznie podróżować zarówno samochodem, jak i autokarem Gdyby nie to, że dzieci miały zapięte pasy bezpieczeństwa, mogło by to skończyć się dużo gorzej, łącznie z ofiarami śmiertelnymi - powiedział podkomisarz… » więcej 2021-06-20, godz. 08:30 Aleksander Iszczuk o założeniach polityki oświatowej w Opolu na najbliższe 10 lat - Patrząc na rozwój świata, który się kurczy. Władanie językami jest furtką, więc jest oczywiste, żeby zadbać o to, żeby języki obce były znane absolwentom… » więcej 2021-06-19, godz. 08:30 Monika Bartel o sytuacji demograficznej w regionie Od połowy lat 90-tych notuje się systematyczny spadek populacji w województwie opolskim. Rezultatem tych zmian spadek liczby mieszkańców regionu w ostatnich… » więcej 2021-06-13, godz. 08:35 Jakub Roszuk o trwającym zarybianiu opolskich akwenów Porannym gościem rozmowy "W cztery oczy" był Jakub Roszuk, dyrektor biura opolskiego oddziału Polskiego Związku Wędkarskiego. Nasz gość opowiedział o trwającym… » więcej 2021-06-12, godz. 08:36 Dorota Piechowicz-Witoń o 8. edycji Budżetu Obywatelskiego Opola Porannym gościem była Dorota Piechowicz-Witon, która powiedziała nam o ósmej edycji Budżetu Obywatelskiego Opola. Właśnie ruszył pierwszy etap, czyli… » więcej 2021-06-05, godz. 08:20 Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o konkursie "Opolska firma przyjazna cudzoziemcom" Gościem porannej rozmowy była dr Sabina Kubiciel-Lodzińska z Politechniki Opolskiej, którą zapytaliśmy, jaki jest profil pracodawcy przyjaznego cudzoziemcom… » więcej 2021-06-03, godz. 09:00 Janusz Wójcik, działacz Solidarności o pierwszych częściowo wolnych wyborach 4 czerwca 1989. Janusz Wójcik, działacz Solidarności pomagał w organizowaniu tego wydarzenia. - To nie jest prawda, że tylko wydarzenia w Gdańsku i Warszawie pozwoliły… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »