Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Rozmowy z Grzegorzem Kulisiem o tym czego od absolwentów…
2019-04-12, 09:30 Autor: Marek Świercz

Rozmowy z Grzegorzem Kulisiem o tym czego od absolwentów studiów oczekują dziś pracodawcy oraz Karoliną Trościanką o X Giełdzie Pracy

Grzegorz Kuliś o tym czego od absolwentów studiów oczekują dziś pracodawcy
Grzegorz Kuliś z BCC
- Od kandydata do pracy oczekujemy i piątek w indeksie, i doświadczenia zawodowego. Wiem, że to oczekiwanie w kwestii doświadczenia zawodowego bywa o niektórych pracodawców przesadne. Pracodawca niejednokrotnie oczekuje zasobu ludzkiego z bardzo konkretnymi kompetencjami. Najlepiej by było, z naszej perspektywy, gdyby to kompetencje nabył już w procesie kształcenia, czyli na uczelni. Tu bardzo pomocny byłby system kształcenia dualnego - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Grzegorz Kuliś z BCC, pytany o to, czy polski system szkolny dobrze przygotowuje do odnalezienia się na rynku pracy.

Nasz gość przypomniał o nietrafionych reformach oświatowych, które doprowadziły do uwiądu szkolnictwa zawodowego i pojawienia się na rynku pracy tłumu sfrustrowanych magistrów, nierzadko po zupełnie abstrakcyjnych kierunkach, którzy nie mogą sobie znaleźć wymarzonej pracy.

- A brakuje specjalistów ze średnim albo zawodowym wykształceniem - dodał Kuliś.
Naszego gościa zapytaliśmy także o strajk nauczycieli. Przypomnijmy: BCC wydało w tej sprawie oficjalny komunikat.

- Uważamy, że należy skorzystać z funduszu pracy, by sfinansować podwyżki dla nauczycieli. Fundusz był rozchwytywany na wszystko, tylko nie na to, do czego został powołany. Uważamy, że nauka i edukacja jest kluczowa, na edukację musimy mieć plan na trzy dekady do przodu, jak zrobiono to w Finlandii - mówi Kuliś.
Karolina Trościanka o X Giełdzie Pracy
Karolina Trościanka z Akademickiego Centrum Karier Uniwersytetu Opolskiego
- To już czwarta giełda pracy, przy której pracuję, widzę więc, jak bardzo zmieniła się sytuacja na rynku pracy. Kiedyś to studenci szukali ofert, dziś to pracodawcy pytają nas, jak sformułować swoją propozycję, żeby zainteresować studentów. Czego potrzebują? Przede wszystkim znajomości języków obcych oraz tak zwanych kompetencji miękkich, czyli umiejętności dalszego uczenia się. Mówią, że w stanie swojego przyszłego pracownika nauczyć wszystkiego, co będzie konieczne - mówiła w "Poglądach i osądach" Karolina Trościanka z Akademickiego Centrum Karier Uniwersytetu Opolskiego.

Jubileuszowa X Giełda Pracy zaczyna się dziś (piątek 12 kwietnia) o 10:00. Na pierwszym piętrze głównego gmachu Uniwersytetu Opolskiego przy ul. Oleskiej cześć wystawiennicza (będzie około 30 pracodawców, także spoza województwa opolskiego, tu zainteresowanie udziałem w giełdzie było ogromne). Potrwa do 13:00, Godzinę później w budynku Collegium Civitas odbędzie się tak zwana dyskusja delibaratywna, która pozwoli studentom, pracodawcom i organizatorom, wymienić się doświadczeniami.

Zobacz także

2020-06-05, godz. 13:10 Marek Dyjasz o przestępczości w okresie pandemii, prognozowanej aktywności bandytów - Jeśli chodzi o przestępczość kryminalną twardą, czyli kradzieże, włamania, bójki to statystyki policyjne notują duży spadek – podkreślił Marek Dyjasz, ekspert… » więcej 2020-06-05, godz. 08:55 Violetta Porowska o kampanii wyborczej - Przekaz był bardzo jasny: trzeba przerwać ten teatralny spektakl udowadniania, że w Polsce nic się nie dzieje w ramach walki z koronawirusem, że Polska zaprzepaściła… » więcej 2020-06-04, godz. 08:30 Jarosław Gałęza o częstotliwości odwiedzin muzeów po „odmrożeniu" Jarosław Gałęza, dyrektor Muzeum Wsi Opolskiej - Nie jesteśmy zbyt szczęśliwi jeśli chodzi o liczbę osób odwiedzających, ale też nie znaczy to, że jest jakaś… » więcej 2020-06-03, godz. 08:23 Sabina Nowosielska o trudnej sytuacja urzędu miasta w Kędzierzynie-Koźlu, który z powodu epidemii został zamknięty Sabina Nowosielska, burmistrz Kędzierzyna-Koźla - Jest to jeden wydział, który zajmował się kontaktem z naszymi mieszkańcami - mówiła w porannej rozmowie „W cztery… » więcej 2020-06-02, godz. 08:40 Iwona Rajca-Biernacka o projekcie „Opolskie przeciw COVID”, cennym osoczu ozdrowieńców i aktualnym zapotrzebowanie na … Iwona Racja-Biernacka, dyrektor RCKiK w Opolu - Jak dotąd zgłosiło się 10-ciu ozdrowieńców, jednak krew można było wykorzystać tylko od 5-ciu - mówiła w porannej… » więcej 2020-06-01, godz. 08:49 Szymon Ogłaza o „odmrożeniu” kolei, nowej umowie z POLREGIO oraz tym, że przywrócenie linii w powiecie głubczyckim z powodu… - Od 13 czerwca przywracamy całą dotychczasową ofertę, którą mieliśmy przed pandemią, ale wtedy też wchodzi w życie korekta rozkładu jazdy, bo będzie to wakacyjny… » więcej 2020-05-31, godz. 08:30 Elżbieta Janiczek o chorobach wywołanych paleniem, profilaktyce zdrowotnej. Nie tylko z okazji Światowego Dnia Bez Tyt… - Ja oczywiście nie palę papierosów – podkreśliła dr Elżbieta Janiczek, ordynator oddziału pulmunologicznego szpitala w Kędzierzynie-Koźlu. » więcej 2020-05-30, godz. 08:30 Katarzyna Kukolka-Bogocz o kobietach w polityce, pracy podczas kampanii wyborczej - Sprawuję mandat radnej miejskiej. Jestem przewodnicząca klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości w Kędzierzynie-Koźlu - przedstawiła się Katarzyna Kukolka-Bogocz… » więcej 2020-05-29, godz. 09:32 Roland Wrzeciono o pomocy udzielanej przedsiębiorcom przez Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki - Zarząd województwa przeznaczył 5,5 mln złotych na dotacje na energooszczędne rozwiązania w firmach w mikro, małych i średnich przedsiębiorstwach- mówił w porannej… » więcej 2020-05-28, godz. 08:29 Łukasz Sowada o 30-leciu powstania samorządu terytorialnego w Polsce - Te 30 lat samorządu terytorialnego należy ocenić pozytywnie, wszyscy dostrzegamy zmiany, które nastąpiły w małych ojczyznach. Ważnym momentem było wejście Polski… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »