Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowy z Herbertem Czają i Stanisławem Rakoczym ...
2019-04-11, 10:00 Autor: Marek Świercz

Rozmowy z Herbertem Czają i Stanisławem Rakoczym o pomyśle PiS wprowadzenia dopłat dla rolników

Herbert Czaja o tym rolnicy przyjęli zapowiedzi wsparcia od rządu
Herbert Czaja, prezes opolskiej Izby Rolniczej
- Pomysł wprowadzenia takich dopłat padł chyba za późno. Sądzę, że ostatnie lata pokazały, jak trudno jest w rolnictwie pod względem ekonomicznym. Wahania cen skupu a ostatnio długi okres spadu cen trzody sprawiły, że wielu rolników zbankrutowało i zaniechało produkcji. Dla tych ludzi te obietnice są już nierealne, nie mają znaczenia - tak w rozmowie "W cztery oczy" Herbert Czaja, prezes opolskiej Izby Rolniczej, skomentował zapowiadane przez prezesa PiS dopłaty w wysokości 500 zł do krowy i 100 zł do tucznika, które miałyby zostać wprowadzone po roku 2021 w ramach drugiego filaru unijnej Wspólnej Polityki Rolnej.

Czaja stwierdził jednak, że skoro w trzech krajach tego rodzaju dopłaty już funkcjonują (przypomnijmy: Finlandia, Rumunia i Włochy), pojawia się pytanie, dlaczego poprzednia ekipa rządząca nie zadbała o to, by nie wprowadzić ich także w Polsce.
- Sądzę, że nie mieli pomysłów, może było trudno sięgnąć po wzorce z innych krajów. Ale druga rzecz to fakt, że rząd - myślę, że pod naciskiem problemów z ASF, upadkiem wielu firm i niskimi cenami skupu - szuka jakiegoś rozwiązania, sięga po takie pomysły - dodał nasz gość. - Ale to zawsze odbywa się kosztem czegoś. Wiemy, że unijnych pieniędzy będzie mniej, więc pytanie, komu zabierzemy. Zdaniem Czai, choć sama idea jest dobra, to wynegocjowanie takich dopłat z Brukselą może być bardzo trudne. - Dlatego myślę, że obietnice PiS nie wpłyną na polityczne decyzje rolników. Oni są nieufni i będą raczej czekać na konkretne rezultaty - przewiduje nasz gość.
Stanisław Rakoczy o tym jak obietnice prawicy wpłyną na atmosferę polityczną na polskiej wsi
Stanisław Rakoczy, wicemarszałek odpowiedzialny za rolnictwo
- Nie jest ważne, jak na zapowiedzi PiS zareagowali ludowcy, ważniejsze jest to, jak zareagowali rolnicy. A ci reagują racjonalnie, bo - wbrew temu, co powiedział o nich minister Ardanowski - to są bardzo mądrzy ludzie, którzy doskonale się znają na procedurach unijnych - powiedział w "Poglądach i osądach" Stanisław Rakoczy, wicemarszałek odpowiedzialny za rolnictwo a zarazem lider opolskich struktur Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Nasz gość przypomniał także, że już teraz funkcjonują dopłaty do rodzimych ras bydła i nie bardzo wie, jak w tym kontekście rozumieć zapowiedzi PiS.
- Poza tym wiadomo, że w kolejnej unijnej perspektywie w ramach Wspólnej Polityki Rolnej Polska ma otrzymać o 20 mld euro mniej, więc nie bardzo wiem, skąd miałyby się wziąć te pieniądze - stwierdził. Lidera opolskich ludowców zapytaliśmy, czy Koalicja Europejska grupująca kilka partii opozycyjnych pójdzie też w podobnym składzie do wyborów parlamentarnych. - Nic nie jest jeszcze przesądzone, ale nie wykluczam takiego scenariusza. Dużo pokażą wyniki eurowyborów. To, że udało nam się zbudować taką koalicją, jest ogromnym sukcesem. Może się wydawać egzotyczna, ale przypomnę, że gdy Wincentemu Witosowi zarzucono, że kosztem PSL stworzył Centrolew, a to była podobna sytuacja, odpowiedział, że tam, gdzie zaczyna się interes kraju, tam kończy się interes partyjny - stwierdził Rakoczy.

Zobacz także

2019-05-26, godz. 08:35 Rozmowa z Izabelą Maciałek o tym, jak to jest być mamą w Opolu W Dniu Matki rozmawialiśmy o tym, jak to jest być mamą w Opolu. Iza Maciałek ze Stowarzyszenia Mamy z Opola opowiedziała o skutecznej współpracy opolskich mam ... » więcej 2019-05-25, godz. 08:35 Rozmowa z Justyną Wicińską o opolskiej Senioradzie W sobotni poranek zapraszaliśmy na opolską Senioradę (25.05, godz. 15:00-18:30). Po raz kolejny organizatorzy postanowili zainspirować zarówno seniorów, jak i ... » więcej 2019-05-24, godz. 10:03 Rozmowy z Violettą Porowską i Rafałem Tkaczem Violetta Porowska, wicewojewoda opolski – Będziemy dzisiaj uroczyście otwierali Centrum Obsługi Cudzoziemców. Bardzo nowoczesne, bardzo przyjazne – powiedział ... » więcej 2019-05-23, godz. 10:12 Rozmowa z Mateuszem Rakiem i Romanem Kolkiem o nowej, stałej bazie LPR Mateusz Rak, kierownik bazy HEMS Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Opolu - Już nie mogliśmy się doczekać, baza była budowana w sąsiedztwie tymczasowej i prze ... » więcej 2019-05-22, godz. 11:25 Rozmowy z Aleksandrą Zwarycz i Justyna Soppą Aleksandra Zwarycz z Centrum Dialogu Obywatelskiego opolskiego ratusza - Nic nie jest pewne dopóki nie zakończymy całego procesu, przed nami bardzo ważny etap ... » więcej 2019-05-21, godz. 09:52 Rozmowy z Markiem Witkiem oraz dr. hab. Robertem Geislerem o różnorodności kulturowej Opolszczyzny Marek Witek, pełnomocnik Zarządu Województwa ds. Wielokulturowości - Konferencja ma dać sygnał w naszym województwie, że temat nie jest nam obojętny i tyczy s ... » więcej 2019-05-20, godz. 09:43 Rozmowy z Krzysztofem Dryndą oraz Michałem Kramarzem o programie "Cała Polska Strefą Ekonomiczną" Krzysztof Drynda, wiceprezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej - To jest zupełnie nowa jakość. Dzisiaj inwestor, który myśli o rozwoju swojego przed ... » więcej 2019-05-19, godz. 08:45 Rozmowa z Romanem Szczepankiem o Kulturalnym Śniadaniu w ramach Dni Opola Trwają Dni Opola. Wśród atrakcji przygotowanych dla mieszkańców naszego miasta jest także niedzielne Kulturalne Śniadanie (19 maja, godz. 11:00-17:00, pl. Jan ... » więcej 2019-05-18, godz. 09:15 Rozmowa z Grażyną Sokołowską o ofercie eukacyjnej Katolickiej Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Biadaczu Katolicka Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Biadaczu działa od września zeszłego roku, ale w sobotę, 18 maja br. oficjalnie otworzyła swoją nową siedzibę. O of ... » więcej 2019-05-17, godz. 09:30 Rozmowy z Arkadiuszem Wickiewiczem oraz Zbigniewem Kubalańcą o Wojewódzkim Konkursie Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym Arkadiusz Wickiewicz, nauczyciel wiedzy o społeczeństwie w III LO w Opolu - Jeżeli weźmiemy pod uwagę tegoroczne badanie statystyczne, które przeprowadził mie ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »