Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowy z prof. Dariuszem Szostkiem i prof. Piotrem…
2019-04-09, 10:24 Autor: Marek Świercz

Rozmowy z prof. Dariuszem Szostkiem i prof. Piotrem Stecem

Prof. Dariusz Szostek o V Forum Prawa Mediów Elektronicznych
prof. Dariusz Szostek, organizator V Forum Prawa Mediów Elektronicznych
– Sztuczna inteligencja ma coraz większe znaczenie. Prawnicy nie nadążają za zmianami prawa serwowanymi nam nie tylko przez parlament polski, ale i europejski. Żeby tylko zapoznać się z tymi zmianami, musieliby czytać nowe przepisy przez cztery godziny dziennie. Ale są już systemy, które wspierają, choć nie zastępują, sędziego, pomagają mu w analizie – mówił w rozmowie „W cztery oczy” prof. Dariusz Szostek, organizator V Forum Prawa Mediów Elektronicznych, firmowanego przez Uniwersytet Opolski, Uniwersytet Wrocławski i Uniwersytet Szczeciński. Konferencja, która jest transmitowana do 10 uczelni w Polsce i dostępna w streamie, startuje dziś na Wydziale Prawa i Administracji UO. Jak mówi nasz gość, gwałtowny rozwój nowych technologii sprawia, że prawo usiłuje nadążyć za zmieniającą się rzeczywistością. Co nie jest łatwe, przykładem mogą być kwestie spadkowe – prawo pochodzi z lat 60. ubiegłego wieku i kompletnie nie przewidziało takich zjawisk jak kryptowaluty czy artefakty w rodzaju magicznych mieczy (występujące w grach komputerowych, gdzie zdarzają się artefakty osiągające wartość, uwaga, setek tysięcy dolarów). – W jednej z gier ktoś zapłacił za bazę kosmiczną pół miliona dolarów – dodał. Sam Szostek będzie mówił o tzw. blockchainie, czyli najnowszym systemie wymiany danych, który – przynajmniej na razie – zapewnia pełne cyberbezpieczeństwo. – Nie przez przypadek z tego systemu korzystają takie kraje jak Gruzja, Litwa czy Łotwa, najbardziej zagrożone cyberagresją – mówi nasz gość. – Kiedyś zdobywało się terytoria, dziś zdobywa się dane.
Prof. Piotr Stec o tym, dlaczego prawo nigdy nie nadąża za rzeczywistością
prof. Piotr Stec, dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego
– Prawo nigdy nie nadąża za rzeczywistością. Najpierw musi być zmiana rzeczywistości społecznej, żeby prawo zajęło się jej uregulowaniem. Pytanie brzmi, czy jesteśmy w stanie skonstruować przepisy tak, by następna zmiana była daleko odsunięta w czasie, by nie trzeba było zmieniać przepisów co tydzień – mówił w „Poglądach i osądach” prof. Piotr Stec, dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego. Nasz gość podkreśla, że skończyły się czasy, gdy prawnik musiał tylko umieć pisać i czytać. – Dziś musi się znać na nowych technologiach, bo po prostu musi rozumieć, jak działa biznes jego klienta – wyjaśnia. – Co oznacza, że jak trzeba, to musimy zrozumieć procesy informatyczne czy technologiczne. Są takie biznesy, które dotyczą kwestii niematerialnych albo tylko częściowo materialnych. Ale nowe wyzwania dla prawników to nie tylko nowe technologie. Prof. Stec mówi o tym, że UO to jedyna uczelnia w Polsce, na której działa katedra UNESCO, która zajmuje się prawną ochroną dziedzictwa kulturowego. Tu w grę wchodzą na przykład sprawy związane z rozpoznawaniem falsyfikatów.
– W przypadku dawnych malarzy, którzy sami sobie robili farby, można to zbadać. A w przypadku artystów współczesnych, którzy korzystają z gotowych farb? – pyta nasz gość. Prawnicy z UO współpracują także z filologami – jakiś czas temu zrobili konferencję na temat „wszeteczeństwa” w literaturze i prawie. Bo i prawo, i literatura opisuje także kwestie obyczajowe, wystarczy wspomnieć o obecnych sporach o związki partnerskie i jednopłciowe.
Z prof. Dariuszem Szostkiem rozmawia Marek Świercz
Z prof. Piotrem Stecem rozmawia Marek Świercz

Zobacz także

2021-08-08, godz. 08:20 Monika Bartel o wynikach spisu powszechnego w regionie Opolszczyzna nadal jest na pierwszym miejscu w rankingu odsetek osób, które wzięły udział w spisie powszechnym. W regionie spisanych jest już 57.8% populacji… » więcej 2021-08-07, godz. 08:20 Edyta Hanszke-Lodzińska o szczegółach akcji szczepienia w centrum handlowym Karolinka w Opolu - Zapraszamy osoby od 16 roku życia bez konieczności rejestracji. Osoby niepełnoletnie powinny przynieść zgodę rodziców - powiedziała w porannej rozmowie… » więcej 2021-08-01, godz. 09:06 Bolesław Bezeg o 77. rocznicy Powstania Warszawskiego - Nikt nie chce rewolucji w Nowej Trybunie Opolskiej. Zmiany zawsze następują, kiedy zmienia się redaktor naczelny - powiedział Bolesław Bezeg, kierujący… » więcej 2021-07-31, godz. 09:00 Marek Staszewski o "Białej sobocie" i profilaktyce nowotworów - Mamy nadzieję, że pandemia przerwała swoją działalność, więc chcielibyśmy umożliwić Państwo spotkanie z naszymi lekarzami również w sobotę. Chcielibyśmy… » więcej 2021-07-25, godz. 08:30 Marek Cholewa o lotniczym pogotowiu pożarowym, w które będzie zaangażowane Nadleśnictwo Opole Szykuje się duża współpraca między kilkoma wojewódzkimi funduszami środowiska i gospodarki wodnej a Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Katowicach… » więcej 2021-07-24, godz. 08:30 Janusz Trzepizur o remoncie Miejskiego Stadionu Lekkoatletycznego w Opolu i opolskich olimpijczykach, którzy wystąpią… » więcej 2021-07-18, godz. 08:20 Grzegorz Adamczyk o tym, czy należy przywrócić handel w niedzielę Zakaz handlu w niedzielę - odkąd powstał ten pomysł wzbudza kontrowersje i polaryzuje społeczeństwo. Niektórzy chcą aby odejść od tego rozwiązania i… » więcej 2021-07-17, godz. 08:18 Łukasz Schreiber o zawodach szachowych o Puchar Polski, które odbędą się w Opolu Porannym gościem Radia Opole był Łukasz Schreiber, poseł PiS i członek Rady Ministrów. Nie była to jednak typowa rozmowa polityczna, ponieważ nasz gość… » więcej 2021-07-11, godz. 08:30 Stanisław Szwed o problemie demografii, szczególnie widocznym na Opolszczyźnie Gościem porannej rozmowy był Stanisław Szwed, minister rodziny i polityki społecznej z którym rozmawialiśmy o problemie demografii, szczególnie widocznym… » więcej 2021-07-10, godz. 08:30 Violetta Porowska o wizycie na Opolszczyźnie Marszałek Sejmu Elżbiety Witek Sobotni dzień będzie nieco polityczny ale też w duchu pamięci o historii. Na Opolszczyznę przyjechała bowiem Marszałek Sejmu Elżbieta Witek, która w Kędzierzynie-Koźlu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »