Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Rozmowy z Anną Bartoszek-Dec i Małgorzatą Kozak
2019-04-02, 09:50 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Rozmowy z Anną Bartoszek-Dec i Małgorzatą Kozak

Anna Bartoszek-Dec o tym, dlaczego repatrianci wolą duże miasta
Anna Bartoszek-Dec, zastępca dyrektora Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego
– Na Opolszczyźnie jest około 300 repatriantów, w większości są oni z Kazachstanu – powiedziała w porannej rozmowie „W cztery oczy” Anna Bartoszek-Dec, zastępca dyrektora wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego. Repatrianci mogą przyjechać na zaproszenie konkretnej gminy, mogą też rozpocząć swój pobyt w Polsce od przyjazdu do jednego z dwóch ośrodków dla repatriantów, na co decydują się chętniej. – Nie chcą też przyjeżdżać do małych miejscowości, wolą duże miasta, gdzie mają większą dostępność do pracy, nauki, leczenia – zaznaczyła. W ubiegłym roku Polska przeznaczyła na repatriację 50 mln złotych, wykorzystano 20 mln. W pierwszym kwartale tego roku z 30 tysięcy złotych przeznaczonych na ten cel wykorzystano już całą pulę.
Małgorzata Kozak o tym, w jaki sposób pomaga się repatriantom w Opolu
Małgorzata Kozak, wicedyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Opolu
W „Poglądach i osądach” Małgorzata Kozak, wicedyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie wyjaśniła w jaki sposób pomaga się repatriantom w Opolu. – Chcę zaznaczyć, że to nie jest tak, że przyjeżdżają repatrianci i korzystają z pomocy społecznej. Korzystają z naszych usług, ale nie jest tak, że stoją w kolejce i czekają na zasiłek – mówiła wicedyrektor Kozak. – Pomagamy na przykład w znalezieniu miejsca w przedszkolu, szkole, znalezieniu pracy. Stoimy krok z tyłu, wskazujemy możliwości, podpowiadamy – podkreślała. Do Opola na przestrzeni ostatnich lat przyjechały 22 rodziny ze wschodu.

Zobacz także

2020-06-02, godz. 08:40 Iwona Rajca-Biernacka o projekcie „Opolskie przeciw COVID”, cennym osoczu ozdrowieńców i aktualnym zapotrzebowanie na … Iwona Racja-Biernacka, dyrektor RCKiK w Opolu - Jak dotąd zgłosiło się 10-ciu ozdrowieńców, jednak krew można było wykorzystać tylko od 5-ciu - mówiła w porannej… » więcej 2020-06-01, godz. 08:49 Szymon Ogłaza o „odmrożeniu” kolei, nowej umowie z POLREGIO oraz tym, że przywrócenie linii w powiecie głubczyckim z powodu… - Od 13 czerwca przywracamy całą dotychczasową ofertę, którą mieliśmy przed pandemią, ale wtedy też wchodzi w życie korekta rozkładu jazdy, bo będzie to wakacyjny… » więcej 2020-05-31, godz. 08:30 Elżbieta Janiczek o chorobach wywołanych paleniem, profilaktyce zdrowotnej. Nie tylko z okazji Światowego Dnia Bez Tyt… - Ja oczywiście nie palę papierosów – podkreśliła dr Elżbieta Janiczek, ordynator oddziału pulmunologicznego szpitala w Kędzierzynie-Koźlu. » więcej 2020-05-30, godz. 08:30 Katarzyna Kukolka-Bogocz o kobietach w polityce, pracy podczas kampanii wyborczej - Sprawuję mandat radnej miejskiej. Jestem przewodnicząca klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości w Kędzierzynie-Koźlu - przedstawiła się Katarzyna Kukolka-Bogocz… » więcej 2020-05-29, godz. 09:32 Roland Wrzeciono o pomocy udzielanej przedsiębiorcom przez Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki - Zarząd województwa przeznaczył 5,5 mln złotych na dotacje na energooszczędne rozwiązania w firmach w mikro, małych i średnich przedsiębiorstwach- mówił w porannej… » więcej 2020-05-28, godz. 08:29 Łukasz Sowada o 30-leciu powstania samorządu terytorialnego w Polsce - Te 30 lat samorządu terytorialnego należy ocenić pozytywnie, wszyscy dostrzegamy zmiany, które nastąpiły w małych ojczyznach. Ważnym momentem było wejście Polski… » więcej 2020-05-27, godz. 08:12 Antoni Konopka o rolnictwie oraz ochronie środowiska którymi bedzie się zajmował w zarządzie województwa opolskiego - Mam zadania do zrealizowania i nie boje się powiedzieć, że dla mnie to zaszczyt i honor, że mogę prezentować PSL w zarządzie województwa - powiedział w porannej… » więcej 2020-05-26, godz. 08:46 Rafał Bartek o zmianach osobowych w zarządzie województwa, wdrażaniu RPO oraz współpracy z organizacjami pozarządowymi Porannym gościem Radia Opole był Rafał Bartek, przewodniczący sejmiku województwa opolskiego, z którym omówiliśmy najważniejsze punkty dzisiejszych obrad sejmiku… » więcej 2020-05-25, godz. 08:47 Mirosław Pietrucha o zagrożeniu epidemicznym, obecnej działalności Elektrowni i suszy - Podjęliśmy działania, które nawet wyprzedzały regulacje krajowe, jeśli chodzi np. o oddzielenie poszczególnych grup pracowników. Mówimy też o środkach ochrony… » więcej 2020-05-24, godz. 08:20 Łukasz Berlik o tym, jak pogodzić podziwianie przyrody z nieingerencją w środowisko naturalne – Podczas półgodzinnej wycieczki możemy przyjrzeć się około 50 gatunkom ptaków - podkreślił Łukasz Berlik, opolski przyrodnik. » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »