Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowy z Anną Bartoszek-Dec i Małgorzatą Kozak
2019-04-02, 09:50 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Rozmowy z Anną Bartoszek-Dec i Małgorzatą Kozak

Anna Bartoszek-Dec o tym, dlaczego repatrianci wolą duże miasta
Anna Bartoszek-Dec, zastępca dyrektora Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego
– Na Opolszczyźnie jest około 300 repatriantów, w większości są oni z Kazachstanu – powiedziała w porannej rozmowie „W cztery oczy” Anna Bartoszek-Dec, zastępca dyrektora wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego. Repatrianci mogą przyjechać na zaproszenie konkretnej gminy, mogą też rozpocząć swój pobyt w Polsce od przyjazdu do jednego z dwóch ośrodków dla repatriantów, na co decydują się chętniej. – Nie chcą też przyjeżdżać do małych miejscowości, wolą duże miasta, gdzie mają większą dostępność do pracy, nauki, leczenia – zaznaczyła. W ubiegłym roku Polska przeznaczyła na repatriację 50 mln złotych, wykorzystano 20 mln. W pierwszym kwartale tego roku z 30 tysięcy złotych przeznaczonych na ten cel wykorzystano już całą pulę.
Małgorzata Kozak o tym, w jaki sposób pomaga się repatriantom w Opolu
Małgorzata Kozak, wicedyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Opolu
W „Poglądach i osądach” Małgorzata Kozak, wicedyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie wyjaśniła w jaki sposób pomaga się repatriantom w Opolu. – Chcę zaznaczyć, że to nie jest tak, że przyjeżdżają repatrianci i korzystają z pomocy społecznej. Korzystają z naszych usług, ale nie jest tak, że stoją w kolejce i czekają na zasiłek – mówiła wicedyrektor Kozak. – Pomagamy na przykład w znalezieniu miejsca w przedszkolu, szkole, znalezieniu pracy. Stoimy krok z tyłu, wskazujemy możliwości, podpowiadamy – podkreślała. Do Opola na przestrzeni ostatnich lat przyjechały 22 rodziny ze wschodu.

Zobacz także

2019-05-10, godz. 09:18 Rozmowy z Adrianem Czubakiem i Andrzejem Brzeziną o dotacjach z funduszu dróg samorządowych dla opolskich samorządów o ... Adrian Czubak, wojewoda opolski 117 mln złotych otrzymała Opolszczyzna z Funduszu Dróg Samorządowych. - To jest fundusz a nie typowa dotacja, więc ta kwota mo ... » więcej 2019-05-09, godz. 09:34 Rozmowy z dr Martą Rostropowicz-Miśko i Łukaszem Denysem Dr Marta Rostropowicz-Miśko z Uniwersytetu Opolskiego – Często kwalifikacje absolwentów uczelni nie są dostosowane do potrzeb rynku pracy – powiedziała w pora ... » więcej 2019-05-08, godz. 09:42 Rozmowa z Violettą Porowską i Tomaszem Turbą o mailach wysyłanych do szkół i fałszywych alarmach bombowych Violetta Porowska, wicewojewoda opolski - Trzeba wyciągnąć mocne konsekwencje, nie ma zgody na takie zachowania - powiedziała w rozmowie "W cztery oczy" wicew ... » więcej 2019-05-07, godz. 10:17 Rozmowy z Arkadiuszem Wiśniewskim i Kariną Bedrunką Arkadiusz Wiśniewski prezydent Opola - Marszałek dostał 600 mln złotych na drogi wojewódzkie w tej perspektywie unijnej, wydał wszystko poza Opolem. To skanda ... » więcej 2019-05-06, godz. 10:03 Rozmowa z Michałem Siekiem i dr Ireną Koszyk o tegorocznych egzaminach maturalnych Michał Siek, Opolski kurator oświaty 7800 absolwentów liceów i techników przystępuje do egzaminu maturalnego - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" ... » więcej 2019-05-05, godz. 08:35 Arkadiusz Karbowiak o Muzeum Żołnierzy Wyklętych - Jeśli chodzi o Muzeum Żołnierzy Wyklętych, to w tej chwili kończy się etap tworzenia dokumentacji technicznej, mam nadzieję, że będzie gotowa w okolicach wr ... » więcej 2019-05-04, godz. 08:35 Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o badaniach nad rozpoznaniem środowiska Ukraińców na Opolszczyźnie - Ilu mamy Ukraińców? Mogę powiedzieć tylko, ile mamy zezwoleń na pracę albo ile mamy oświadczeń. Ilu mamy Ukraińców konkretnie, tego niestety nie wiemy, wiem ... » więcej 2019-05-03, godz. 08:35 Mariusz Niekcarz o obchodach rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja - Obchody w dwóch miejscach. Zacznę może od Opola, od obchodów głównych. Uroczystości rozpoczynamy o 9:30, jak co roku, symboliczne wkopanie lipy przez Opolsk ... » więcej 2019-05-02, godz. 09:05 Rozmowa z Jerzym Czerwińskim o obchodach wybuchu III rocznicy Powstania Śląskiego i Ryszardem Jóźwickim o Pikniku Kawa ... Jerzy Czerwiński, senator PiS - Jest grupa ludzi, która przez kilka a nawet kilkanaście lat świętowała kolejne rocznice wybuchu III Powstania Śląskiego na Gór ... » więcej 2019-05-01, godz. 08:35 Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska o tym jak lewica świętuje Święto Pracy Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska, kandydatka KO do Parlamentu Europejskiego - Nie wiem, czy cała Koalicja Europejska będzie świętowała Święto Pracy, moje środow ... » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »