Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » EUROWYBORY Rozmowa z Katarzyną Czocharą i Genowe ...
2019-03-26, 09:52 Autor: Marek Świercz

EUROWYBORY Rozmowa z Katarzyną Czocharą i Genowefą Prorok o majowych wyborach do parlamentu europejskiego

Katarzyna Czochara o strategii wzmocnienia unii europejskiej
Katarzyna Czochara, posłanka PiS
- Moja kariera polityczna jest krótka, ale można powiedzieć, że rozwijała się bardzo dynamicznie. W 2014 roku zostałam samorządowcem, objęłam funkcję radnej sejmiku. Pamiętam pierwszą sprawę, która do mnie trafiła, to była sprawa może już przez niektórych zapomnianej Aleksandrówki. Nigdy o niej nie zapomniałam, mogę powiedzieć, że ma ona dobre zakończenie, w maju powstanie projekt reaktywacji Aleksandrówki. Rok później wybory do parlamentu krajowego 9 grudnia uzyskałam mandat posła RP, było to dla mnie wielkie wyzwanie. Nie ukrywam, że bałam się tej funkcji, jednak cały czas podkreślam, że duże zaangażowanie, wiara, że każdy z nas może coś zdziałać, sprawiły, że dziś mogę chodzić z podniesioną głową - mówiła w rozmowie "W cztery oczy" posłanka Prawa i Sprawiedliwości Katarzyna Czochara, która w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego wystartuje z pozycji 7. w okręgu opolsko-dolnośląskim.
Nasz gość zaznaczył, że rządowe wsparcie dla Opolszczyzny w ostatnich trzech latach - także dzięki zabiegom opolskich posłów prawicy - było rekordowe.

- Nie inaczej by było, gdyby miała zaszczyt pełnić funkcję posła w Parlamencie Europejskim. Tam także chciałabym wspierać region i Polskę w najważniejszych sprawach - dodała Czochara.

- Nasze główne hasło to: Polska jest sercem Europy. Chcemy działać na rzecz rozwoju naszego państwa, ale także rozwoju unii. Chcielibyśmy, żeby unia wróciła do podstaw, stała się taka, jak wymyślili ją ojcowie założyciele. Związek krajów współpracujących gospodarczo, ale szanujących suwerenność wszystkich krajów członkowskich.

Genowefa Prorok o swoim planie na europarlament
Genowefa Prorok, polityk startująca z listy Koalicji Obywatelskiej
- Byłam działaczką PSL, ale kiedy zostałam sekretarzem powiatu brzeskiego, musiałam zawiesić działalność polityczną. Teraz jestem sympatykiem i z rekomendacji PSL jestem kandydatką do Parlamentu Europejskiego. To bardzo duże wyzwanie, nie tylko dla mnie, ale także dla partii. Liczę na to środowisko, ale także na środowisko kobiet, - mówiła w "Poglądach i osądach" Genowefa Prorok, sekretarz powiatu brzeskiego, która powalczy o mandat europosła w okręgu opolsko-dolnośląskim (jeszcze nie wiadomo, z jakiego miejsca na liście).

Nasz gość przypomniał, że ma duże doświadczenie samorządowe, Genowefa Prorok była członkiem zarządu gminy Popielów w dwóch pierwszych kadencjach po wdrożeniu reformy samorządowej. Przez 30 lat kierowała placówkami oświatowymi, najpierw w Popielowie, potem w Skarbimierzu, skąd odeszła w wyniku konfliktów z wójtem, który po swojemu interpretował prawo oświatowe.

- Wszystkie sprawy, w inspekcji pracy oraz sądach, pracy, cywilnym i karnym, wygrałam - zaznacza nasz gość.

Pytana o kształt Unii Europejskiej Prorok stwierdziła, że najwyższy czas, żebyśmy zaczęli egzekwować wszystkie swoje praw, na przykład w kwestii dopłat dla rolników/
- Nie możemy rozmawiać z unią na kolanach, czas na prawdziwe partnerstwo - stwierdziła.

Zobacz także

2019-04-22, godz. 08:35 Ks. Rafał Przybyła o procesji konnej, która odbywa się Żędowic do Zawadzkiego Ks. Rafał Przybyła, diecezjalny duszpasterz miłośników koni z Diecezji Gliwickiej 22 kwietnia, jak w każdy Poniedziałek Wielkanocny od 34 lat, z Żędowic do Z ... » więcej 2019-04-21, godz. 08:35 O. Wojciech Ziółek o Wielkanocy w Rosji i o radości z jaką to Święto Świąt przeżywają syberyjscy katolicy » więcej 2019-04-20, godz. 08:35 Ks. Waldemar Klinger o tym dlaczego w Wielką Sobotę święcimy pokarm Ks. Waldemar Klinger, proboszcz opolskiej katedry - To nie tylko polski zwyczaj. Pokarmy święci się także w innych krajach Europy - powiedział w porannej rozm ... » więcej 2019-04-19, godz. 08:19 Rozmowa z Martyną Nakonieczny i Romanem Kolkiem o roli i kompetencjach pełnomocnika marszałka ds. wielokulturowości Martyna Nakonieczny, przewodnicząca klubu radnych PiS w sejmiku województwa - Komisja z udziałem pełnomocnika marszałka do spraw wielokulturowości odbyła się ... » więcej 2019-04-18, godz. 10:16 Rozmowa z Łukaszem Sowadą i Michałem Nowakiem o sesji rady miasta i projektach uchwał, nad którymi odbędzie się dziś g ... Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola - Są środki na inwestycje, natomiast niektóre nie mogą być finansowane ze środków europejskich. Tak może być w ... » więcej 2019-04-17, godz. 10:08 Rozmowa z prof. Krystyną Modrzejewską i ks. Waldemarem Klingerem o spaleniu się katedry Notre-Dame Prof. Krystyna Modrzejewska, romanistka - Na szczęście do tej pory mówi się o tym, że to był przypadek, niedopatrzenie. Byłoby to straszne, gdyby to był atak, ... » więcej 2019-04-16, godz. 10:18 Rozmowy z mł. bryg. Dariuszem Gieroniem i Markiem Cholewą Mł. bryg. Dariusz Gieroń, rzecznik PSP Opole Pod koniec marca ruszyła kampania społeczna „Stop pożarom traw” prowadzona przez MSWiA i Państwową Straż Pożarną. ... » więcej 2019-04-15, godz. 10:49 Rozmowy z Violettą Porowską i Jerzym Wrębiakiem Violetta Porowska, wicewojewoda opolski – Pamiętam, jak jeszcze 15 lat temu zebraliśmy się w Brzegu ze starostą Stefańskim, który zabiegał o budowę obwodnicy ... » więcej 2019-04-14, godz. 08:30 Rozmowa z Markiem Szubrytem o XV Opolskich Podbiegach „Wstawać, wstawać, nie udawać” - tak Narodowe Centrum Polskiej Piosenki budzi nas z zimowego snu i zaprasza na XV PODBIEGI. O idei podbiegania, o tych, którzy ... » więcej 2019-04-13, godz. 08:30 Rozmowa z dr. Bartoszem Kuświkiem o Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej przypada 13 kwietnia, w dzień ujawnienia przez Niemców w 1943 r. informacji o odnalezieniu mogił polskich oficerów w le ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »