Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowy z wojewodą opolskim Violettą Porowską i ...
2019-03-19, 09:34 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Rozmowy z wojewodą opolskim Violettą Porowską i starostą kluczborskim Mirosławem Bireckim

Wicewojewoda opolski Violetta Porowska w rozmowie "W cztery oczy"
Wicewojewoda opolski Violetta Porowska
- 350 mln zł trafi do szpitali powiatowych, by koszty w związku ze wzrostem wynagrodzeń i zakupem sprzętu były zrekompensowane - powiedziała w porannej rozmowie "W cztery oczy" Violetta Porowska, wicewojewoda opolski. Minister zdrowia przekazał dodatkowe 650 mln zł dla szpitali, z tego wspomniane 350 mln przeznaczonych jest na rekompensatę wydatków, a pozostałe 300 mln będzie wydane na zwiększenie ryczałtów za niektóre świadczenia.
Decyzje o tym, jak te pieniądze zostaną wydane, będą zależały od prowadzących szpitale. - Na wielu oddziałach nie stykają się budżety z tego powodu, że nie ma tam pacjentów - podkreśla wicewojewoda.

Violetta Porowska przypomniała także, że w poniedziałek (18.03.19) ruszyła kampania informacyjna Nowa Piątka. - „Bus na piątkę”, bo tak się nazywa nasz busik, odwiedzi wszystkie gminy na Opolszczyźnie. Przybliżymy w ten sposób mieszkańcom wszystkie informacje, jak i od kiedy będzie można korzystać z tak zwanej "piątki Kaczyńskiego".
Starosta kluczborski Mirosław Birecki w rozmowie "Poglądy i osądy"
Starosta kluczborski Mirosław Birecki
W "Poglądach i osądach" gościem był Mirosław Birecki, starosta kluczborski. - Szpital w Kluczborku otrzyma dodatkowo, ostrożnie licząc, około 2 milionów zł z puli przekazanej przez ministra zdrowia, a to dla tej jednostki bardzo duży zastrzyk pieniędzy, który bardzo by pomógł - powiedział.

Jeśli chodzi o zawieszoną działalność oddziału ginekologiczno-położniczego, to dodatkowe pieniądze nie pomogą, ponieważ problemem jest brak personelu. - Z dniem 1 kwietnia planujemy wznowienie działalności, ale tylko ginekologii. Większość porodów odbywa się w Oleśnie. Tam jest ich 730 rocznie, u nas w 2018 roku było 270. To bardzo mało i nie ma dobrych perspektyw, żeby oddział położniczy w Kluczborku funkcjonował. Oddział przynosił straty, musieliśmy dopłacić około miliona złotych - wyjaśnił starosta.

Starosta wprowadził także program naprawczy finansów powiatu kluczborskiego. Polega on na likwidacji 40 etatów i likwidacji domu kultury. - Uprzedzałem, że działania oszczędnościowe będą bolesne. Gdyby działania oszczędnościowe były prowadzone wcześniej, to do tego by nie doszło. Do wprowadzenia programu naprawczego wezwała Regionalna Izba Obrachunkowa - stwierdził Mirosław Birecki.

Zobacz także

2019-04-19, godz. 08:19 Rozmowa z Martyną Nakonieczny i Romanem Kolkiem o roli i kompetencjach pełnomocnika marszałka ds. wielokulturowości Martyna Nakonieczny, przewodnicząca klubu radnych PiS w sejmiku województwa - Komisja z udziałem pełnomocnika marszałka do spraw wielokulturowości odbyła się ... » więcej 2019-04-18, godz. 10:16 Rozmowa z Łukaszem Sowadą i Michałem Nowakiem o sesji rady miasta i projektach uchwał, nad którymi odbędzie się dziś g ... Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola - Są środki na inwestycje, natomiast niektóre nie mogą być finansowane ze środków europejskich. Tak może być w ... » więcej 2019-04-17, godz. 10:08 Rozmowa z prof. Krystyną Modrzejewską i ks. Waldemarem Klingerem o spaleniu się katedry Notre-Dame Prof. Krystyna Modrzejewska, romanistka - Na szczęście do tej pory mówi się o tym, że to był przypadek, niedopatrzenie. Byłoby to straszne, gdyby to był atak, ... » więcej 2019-04-16, godz. 10:18 Rozmowy z mł. bryg. Dariuszem Gieroniem i Markiem Cholewą Mł. bryg. Dariusz Gieroń, rzecznik PSP Opole Pod koniec marca ruszyła kampania społeczna „Stop pożarom traw” prowadzona przez MSWiA i Państwową Straż Pożarną. ... » więcej 2019-04-15, godz. 10:49 Rozmowy z Violettą Porowską i Jerzym Wrębiakiem Violetta Porowska, wicewojewoda opolski – Pamiętam, jak jeszcze 15 lat temu zebraliśmy się w Brzegu ze starostą Stefańskim, który zabiegał o budowę obwodnicy ... » więcej 2019-04-14, godz. 08:30 Rozmowa z Markiem Szubrytem o XV Opolskich Podbiegach „Wstawać, wstawać, nie udawać” - tak Narodowe Centrum Polskiej Piosenki budzi nas z zimowego snu i zaprasza na XV PODBIEGI. O idei podbiegania, o tych, którzy ... » więcej 2019-04-13, godz. 08:30 Rozmowa z dr. Bartoszem Kuświkiem o Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej przypada 13 kwietnia, w dzień ujawnienia przez Niemców w 1943 r. informacji o odnalezieniu mogił polskich oficerów w le ... » więcej 2019-04-12, godz. 09:30 Rozmowy z Grzegorzem Kulisiem o tym czego od absolwentów studiów oczekują dziś pracodawcy oraz Karoliną Trościanką o X ... Grzegorz Kuliś z BCC - Od kandydata do pracy oczekujemy i piątek w indeksie, i doświadczenia zawodowego. Wiem, że to oczekiwanie w kwestii doświadczenia zawod ... » więcej 2019-04-11, godz. 10:00 Rozmowy z Herbertem Czają i Stanisławem Rakoczym o pomyśle PiS wprowadzenia dopłat dla rolników Herbert Czaja, prezes opolskiej Izby Rolniczej - Pomysł wprowadzenia takich dopłat padł chyba za późno. Sądzę, że ostatnie lata pokazały, jak trudno jest w ro ... » więcej 2019-04-10, godz. 10:10 Rozmowy z Robertem Sochą i Mirosławem Śnigórskim Robert Socha, rzecznik prasowy Kuratorium Oświaty w Opolu – Z informacji, które zbieraliśmy wczoraj i które potwierdzamy dzisiaj, wynika, że egzamin, który ro ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »