Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Dr Violetta Rezler-Wasielewska o uroczystościach ...
2019-03-17, 08:35 Autor: Ewa Skrabacz

Dr Violetta Rezler-Wasielewska o uroczystościach upamiętniających 74. rocznicę wyzwolenia Stalagu 344 Lamsdorf

Dr Violetta Rezler-Wasielewska o uroczystościach upamiętniających 74. rocznicę wyzwolenia Stalagu 344 Lamsdorf
17 marca przypada 74. rocznica wyzwolenia Stalagu 344 Lamsdorf. O niedzielnych uroczystościach w Łambinowicach, a także o świadkach historii opowiadała dr Violetta Rezler-Wasielewska, dyrektor Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych.

- To rocznica wyzwolenia obozu, który należał do największych obozów jenieckich Wehrmachtu w Europie w latach II wojny światowej. To moment ważny nie tylko dla naszego muzeum, które sprawuje pieczę nad miejscem pamięci narodowej w Łambinowicach, ale także dla mieszkańców naszego regionu i nie tylko. Przez ten kompleks obozowy w czasie wojny przeszli ludzie z całego świata, żołnierze państw alianckich, których liczbę szacujemy na ponad 300 tys. – mówiła dr Rezler-Wasielewska.

- Wśród gości, którzy przybędą na uroczystości będą niezwykle dla nas ważni goście honorowi, czyli członkowie rodzin byłych jeńców. Wchodzimy bowiem w tzw. czas ciszy, gdy nie będzie już wśród nas bezpośrednich uczestników II wojny światowej. Żyjących osób, uczestników tamtych wydarzeń jest coraz mniej – stwierdziła dyrektor CMJW.

- Będziemy gościć pana Jarosława Furgałę, jeńca wojennego, którego historia jest mało typowa dla polskich jeńców. Do niewoli dostał się on jako jeniec radziecki, po przymusowym wcieleniu do Armii Czerwonej, ale w trakcie niewoli udało mu się zmienić ten status i został jeńcem polskim. Pan Furgała jest bardzo ważnym świadkiem tamtych wydarzeń. W tym roku kończy 100 lat. Na naszej uroczystości pojawi się też kolejne pokolenie, czyli dzieci jeńców wojennych – informowała dr Rezler-Wasielewska.

Zobacz także

2019-04-19, godz. 08:19 Rozmowa z Martyną Nakonieczny i Romanem Kolkiem o roli i kompetencjach pełnomocnika marszałka ds. wielokulturowości Martyna Nakonieczny, przewodnicząca klubu radnych PiS w sejmiku województwa - Komisja z udziałem pełnomocnika marszałka do spraw wielokulturowości odbyła się ... » więcej 2019-04-18, godz. 10:16 Rozmowa z Łukaszem Sowadą i Michałem Nowakiem o sesji rady miasta i projektach uchwał, nad którymi odbędzie się dziś g ... Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola - Są środki na inwestycje, natomiast niektóre nie mogą być finansowane ze środków europejskich. Tak może być w ... » więcej 2019-04-17, godz. 10:08 Rozmowa z prof. Krystyną Modrzejewską i ks. Waldemarem Klingerem o spaleniu się katedry Notre-Dame Prof. Krystyna Modrzejewska, romanistka - Na szczęście do tej pory mówi się o tym, że to był przypadek, niedopatrzenie. Byłoby to straszne, gdyby to był atak, ... » więcej 2019-04-16, godz. 10:18 Rozmowy z mł. bryg. Dariuszem Gieroniem i Markiem Cholewą Mł. bryg. Dariusz Gieroń, rzecznik PSP Opole Pod koniec marca ruszyła kampania społeczna „Stop pożarom traw” prowadzona przez MSWiA i Państwową Straż Pożarną. ... » więcej 2019-04-15, godz. 10:49 Rozmowy z Violettą Porowską i Jerzym Wrębiakiem Violetta Porowska, wicewojewoda opolski – Pamiętam, jak jeszcze 15 lat temu zebraliśmy się w Brzegu ze starostą Stefańskim, który zabiegał o budowę obwodnicy ... » więcej 2019-04-14, godz. 08:30 Rozmowa z Markiem Szubrytem o XV Opolskich Podbiegach „Wstawać, wstawać, nie udawać” - tak Narodowe Centrum Polskiej Piosenki budzi nas z zimowego snu i zaprasza na XV PODBIEGI. O idei podbiegania, o tych, którzy ... » więcej 2019-04-13, godz. 08:30 Rozmowa z dr. Bartoszem Kuświkiem o Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej przypada 13 kwietnia, w dzień ujawnienia przez Niemców w 1943 r. informacji o odnalezieniu mogił polskich oficerów w le ... » więcej 2019-04-12, godz. 09:30 Rozmowy z Grzegorzem Kulisiem o tym czego od absolwentów studiów oczekują dziś pracodawcy oraz Karoliną Trościanką o X ... Grzegorz Kuliś z BCC - Od kandydata do pracy oczekujemy i piątek w indeksie, i doświadczenia zawodowego. Wiem, że to oczekiwanie w kwestii doświadczenia zawod ... » więcej 2019-04-11, godz. 10:00 Rozmowy z Herbertem Czają i Stanisławem Rakoczym o pomyśle PiS wprowadzenia dopłat dla rolników Herbert Czaja, prezes opolskiej Izby Rolniczej - Pomysł wprowadzenia takich dopłat padł chyba za późno. Sądzę, że ostatnie lata pokazały, jak trudno jest w ro ... » więcej 2019-04-10, godz. 10:10 Rozmowy z Robertem Sochą i Mirosławem Śnigórskim Robert Socha, rzecznik prasowy Kuratorium Oświaty w Opolu – Z informacji, które zbieraliśmy wczoraj i które potwierdzamy dzisiaj, wynika, że egzamin, który ro ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »