Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowy z Pawłem Fudalą z NFZ i Sebastianem Szczurkiem…
2019-03-14, 11:16 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Rozmowy z Pawłem Fudalą z NFZ i Sebastianem Szczurkiem z ZUS

Paweł Fudala z opolskiego NFZ w rozmowie "W cztery oczy"
Paweł Fudala z opolskiego NFZ
- Akcja edukacyjna "Kasa za bobasa" będzie trwała, choć dobiega końca jej pierwszy etap - powiedział w rozmowie "W cztery oczy" Paweł Fudala z opolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. NFZ przypomina i zachęca rodziców do zgłoszenia swoich dzieci do ubezpieczenia zdrowotnego. Jest to obowiązkowe, choć jeśli nie nastąpi, dziecko i tak otrzyma pomoc medyczną. - Za niezgłoszenie dziecka jest pewna sankcja, ale staramy się z niej nie korzystać, stąd akcja edukacyjna - wyjaśnia Fudala.
Paweł Fudala mówił także o indywidualnym koncie pacjenta. Ten system już działa, mogą z niego korzystać wszyscy, którzy mają Profil Zaufany. W ten sposób mogą się zalogować i na swoim koncie sprawdzić historię choroby i na przykład skierowania do specjalistów, a w przyszłości będą również widoczne e-recepty.

Gość porannej rozmowy zaznaczył także, że Europejskie Karty Ubezpieczenia Społecznego (EKUZ) od jesieni ubiegłego roku są ważne dłużej, bo przez 18 miesięcy, a nie przez rok. - Jeśli wyrobimy ją już dzisiaj, będzie ważna przez dwa sezony wakacyjne - podkreślił. - Dla dzieci, emerytów i rencistów okres ważności karty został wydłużony do 5 lat - dodał.
Sebastian Szczurek w "Poglądach i osądach" (15.03.19)
Sebastian Szczurek z opolskiego ZUS
Opolski oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych włączył się w akcję NFZ "Kasa za bobasa". - To istotne dla mieszkańców województwa opolskiego. Niezgłoszenie dziecka często wynika z niewiedzy lub braku czasu. Apelujemy do rodziców, aby o tym obowiązku pamiętali, a do pracodawców o przypominaniu o tym obowiązku pracownikom - powiedział Sebastian Szczurek, rzecznik ZUS w Opolu w "Poglądach i osądach".

Przypomniał również o waloryzacji rent i emerytur, która nastąpiła w marcu. Rozmawialiśmy także o olimpiadzie wiedzy o ubezpieczeniach społecznych. - Cieszy się ona coraz większym zainteresowaniem młodzieży. W dzisiejszym wojewódzkim etapie konkursu bierze udział 39 szkół ponadgimnazjalnych. Zainteresowanie każdego roku jest coraz większe, a w finale ogólnopolskim można wygrać indeksy na wyższe uczelnie - podkreślił.
Z Pawłem Fudalą rozmawia Aneta Skomorowska-Kobza
Z Sebastianem Szczurkiem rozmawia Aneta Skomorowska-Kobza

Zobacz także

2021-11-14, godz. 08:30 Bogdan Zwoliński o boomie związanym z branżą budowlaną Mimo rosnących cen materiałów budowlanych, również na Opolszczyźnie trwa boom związany z tą branżą. Zmieniają się przepisy dotyczące tej działalności… » więcej 2021-11-13, godz. 08:30 Wacław Bortnik o brakach kadrowych w inspekcji weterynaryjnej Nie tylko w przychodniach zdrowia znaczącym problemem zaczyna być deficyt młodych lekarzy. Kłopoty kadrowe ma też inspekcja weterynaryjna. Jej działalność… » więcej 2021-11-11, godz. 08:30 Jerzy Wrębiak o zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich W Narodowe Święto Niepodległości rozmowa „W cztery oczy” poświęcona była zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich. O związane… » więcej 2021-11-07, godz. 08:30 Tadeusz Piątkowski o 25-leciu działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Prudniku 25-lecie działalności obchodzi Środowiskowy Dom Samopomocy w Prudniku. Był pierwszy na Opolszczyźnie. Tego typu placówki dziennego pobytu są ośrodkami… » więcej 2021-11-06, godz. 08:30 Adriana Dziaczyszyn o różnych aspektach funkcjonowania i realizowania projektów przez Lokalne Grupy Działania Od 15 lat funkcjonują Lokalne Grupy Działania. Zrzeszają przedstawicieli sektora publicznego, prywatnego oraz pozarządowego. Za pośrednictwem LGD samorządy… » więcej 2021-11-01, godz. 08:30 Marcin Żukowski o poszukiwaniu miejsc spoczynku osób poległych w walkach o niepodległość i zjednoczenie Polski Początek listopada to czas zadumy, kiedy w szczególny sposób wspominamy tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Ich mogiły są… » więcej 2021-10-31, godz. 08:30 Elżbieta Oficjalska o tym, że obok tradycji katolickiej przez wieki funkcjonowały wierzenia ludowe i gusła Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny mają wyjątkowe miejsce w naszym kalendarzu. W tym czasie szczególnie odwiedzamy mogiły bliskich, zapalamy znicze, kładziemy… » więcej 2021-10-30, godz. 08:30 Prof. Jan Żaryn m.in. o postawie opolskich hierarchów w komunistycznych czasach W sobotni poranek zapraszamy do wysłuchania wywiadu z prof. Janem Żarynem, znanym historykiem, znawcą historii Kościoła Katolickiego w Polsce XX wieku. Był… » więcej 2021-10-24, godz. 08:30 Katarzyna Czochara o aktywności sejmowej oraz protestach lekarzy i nauczycieli O aktywność sejmową oraz protesty lekarzy i nauczycieli zapytaliśmy w niedzielny poranek Katarzynę Czocharę, posłankę Prawa i Sprawiedliwości. Pokieruje… » więcej 2021-10-23, godz. 08:35 Piotr Bujak o tematyce ekologicznej i dotyczącej ochrony zabytków w gminie Głogówek Tematyka ekologiczna i dotycząca ochrony zabytków zdominowała poranną rozmowę „W cztery oczy” z Piotrem Bujakiem, burmistrzem Głogówka. Władze gminy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »