Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowy z Beatą Jabłońską i Anną Radlak
2019-03-07, 10:26 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Rozmowy z Beatą Jabłońską i Anną Radlak

Beata Jabłońska [fot. Agnieszka Lubczańska]
Beata Jabłońska [fot. Agnieszka Lubczańska]
Beata Jabłońska, zastępca dyrektora Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego

- Na tą chwilę nie mamy szczegółowych przepisów wykonawczych dotyczących rozszerzonego programu 500+, ale w mediach pojawiają się już pewne terminy - powiedziała w porannej rozmowie "W cztery oczy" Beata Jabłońska, zastępca dyrektora Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego.
- Na tę chwilę jest informacja, że od 1 lipca będzie można składać wnioski o 500+ na pierwsze dziecko i to prawdopodobnie się potwierdzi. Wnioski, które będą złożone do 32 sierpnia - wypłata nastąpi w październiku, ale zaznaczam, że to jeszcze niepotwierdzone informacji - dodała Beata Jabłońska. Wypłata pieniędzy następuje po pozytywnej weryfikacji złożonego wniosku. Jedynie w przypadku, kiedy jeden z rodziców pracuje za granicą, czas sprawdzenia wniosku jest nieco dłuższy. - Taki wniosek kierowany jest do wojewody i jest rozpatrywany pod względem przepisów o koordynacji świadczeń. W zeszłym roku takich wniosków wpłynęło do urzędu wojewódzkiego 15 tysięcy. Dotyczyły one zarówno świadczenia 500+ i świadczeń rodzinnych - wyjaśnił gość porannej rozmowy.
Anna Radlak, dyrektor Miejskiego Centrum Świadczeń w Opolu o przyjmowaniu wniosków i wypłatach 500+
Anna Radlak, dyrektor Miejskiego Centrum Świadczeń w Opolu

W "Poglądach i osądach" Anna Radlak, dyrektor Miejskiego Centrum Świadczeń w Opolu, które zajmuje się przyjmowaniem wniosków i wypłatami 500+ powiedziała, że wg szacunków po rozszerzeniu programu skorzysta z niego w sumie 17 tys. dzieci w stolicy regionu. Obecnie beneficjentami jest 9 tys. dzieci. - Pracy będzie dużo więcej, bo dużo więcej będzie wniosków, ale będą one łatwiejsze, bo nie trzeba będzie obliczać dochodów w przypadku tak jak obecnie w przypadkach, gdzie obowiązuje kryterium dochodowe - wyjaśniła dyrektor Radlak. Kryterium dochodowe zniknie, bo świadczenie będzie należało się każdemu, kto ma choć jedno dziecko.

Zobacz także

2019-03-23, godz. 08:45 Magdalena Matyjaszek o obchodach Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej O tegorocznych opolskich obchodach Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej (20-22.03), a także o codziennej współpracy z miastem partnerskim Székesfehérvár, rozmawi ... » więcej 2019-03-22, godz. 09:11 Rozmowy z Ireneuszem Jakim i prof. Arkadiuszem Nowakiem Ireneusz Jaki, prezes spółki Wodociągi i Kanalizacja w Opolu – W piątek rozpoczynamy obchody Światowego Dnia Wody w Opolu panelem dyskusyjnym – powiedział w p ... » więcej 2019-03-21, godz. 09:40 Rozmowy z podinsp. Marzeną Grzegorczyk i majorem Wojciechem Bakalarzem Podinsp. Marzena Grzegorczyk, rzecznik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Opolu -13 seniorów z Opolszczyzny straciło od początku roku 300 tys. zł. To efekt d ... » więcej 2019-03-20, godz. 08:48 Poseł Kukiz'15 Paweł Grabowski i komisarz wyborczy Joanna Maksymowicz o wyborach do Parlamentu Europejskiego Paweł Grabowski, poseł Kukiz'15 - To nie jest kara, tu chodzi o pragmatykę - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" poseł Paweł Grabowski z Kukiz'15, ... » więcej 2019-03-19, godz. 09:34 Rozmowy z wojewodą opolskim Violettą Porowską i starostą kluczborskim Mirosławem Bireckim Wicewojewoda opolski Violetta Porowska - 350 mln zł trafi do szpitali powiatowych, by koszty w związku ze wzrostem wynagrodzeń i zakupem sprzętu były zrekomp ... » więcej 2019-03-18, godz. 09:45 Rozmowa z Adrianem Czubakiem i Andrzejem Kasiurą o naborze do Funduszu Dróg Samorządowych Adrian Czubak, wojewoda opolski Ruszył nabór wniosków do rządowego programu Fundusz Dróg Samorządowych. - Ogromne zainteresowanie było już przed ogłoszeniem n ... » więcej 2019-03-17, godz. 08:35 Dr Violetta Rezler-Wasielewska o uroczystościach upamiętniających 74. rocznicę wyzwolenia Stalagu 344 Lamsdorf 17 marca przypada 74. rocznica wyzwolenia Stalagu 344 Lamsdorf. O niedzielnych uroczystościach w Łambinowicach, a także o świadkach historii opowiadała dr Vio ... » więcej 2019-03-16, godz. 08:35 Michał Jakubik o Festiwalu Grand OFF oraz Sputniku nad Opolem O filmach nagrodzonych w 12. edycji festiwalu Grand OFF, a także o kinie rosyjskim, czyli kolejnej odsłonie festiwalu „Sputnik nad Opolem” rozmawialiśmy z Mic ... » więcej 2019-03-14, godz. 11:16 Rozmowy z Pawłem Fudalą z NFZ i Sebastianem Szczurkiem z ZUS Paweł Fudala z opolskiego NFZ - Akcja edukacyjna "Kasa za bobasa" będzie trwała, choć dobiega końca jej pierwszy etap - powiedział w rozmowie "W cztery oczy" ... » więcej 2019-03-14, godz. 09:22 Rozmowy z burmistrzem Nysy Kordianem Kolbiarzem i wicemarszałkiem Stanisławem Rakoczym Burmistrz Nysy Kordian Kolbiarz - Jestem mocno zdumiony - równie dobrze można podjąć uchwałę, że w Nysie poruszamy się tylko samochodami elektrycznymi koloru ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »