Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Violetta Łabędzka o kolejnej odsłonie akcji Narodowego…
2019-03-02, 08:35 Autor: Ewa Skrabacz

Violetta Łabędzka o kolejnej odsłonie akcji Narodowego Czytania 2019

Violetta Łabędzka o kolejnej odsłonie akcji Narodowego Czytania 2019
Violetta Łabędzka z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu
Do 11 marca można zgłaszać propozycję lektury Narodowego Czytania 2019. Dwa dni później Para Prezydencka ogłosi wybór tegorocznej lektury. O idei Narodowego Czytania, a także o książkach wybieranych w ramach tej akcji opowiedziała Violetta Łabędzka z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu.
Z Violetta Łabędzką rozmawia Ewa Skrabacz
- Wybieramy dzieło, które musi być dziełem polskim, to jest podstawowe założenie. Czytamy je na głos, by przypomnieć polską literaturę, aby ona wybrzmiała. Wybierane są oczywiście fragmenty. Bardzo ważna jest właśnie część przygotowawcza, czyli włączenie czytelników, włączenie nas wszystkich w głosowanie, typowanie, zgłaszanie propozycji – mówiła Violetta Łabędzka.

- Do tej pory było tak, że wybierane w ramach Narodowego Czytania były książki z kanonu przedwojennej literatury polskiej. Jestem bardzo ciekawa, jak to będzie w tym roku, bo myślę, że warto wyjść poza literaturę przedwojenną. Ja bym na przykład zagłosowała na "Dziennik 1954" Leopolda Tyrmanda – dodała Łabędzka.

- Teraz wybieramy lekturę, a Narodowe Czytanie 2019 będzie we wrześniu. Pierwsza sobota września, kiedy po urlopach wracamy do pracy, uczniowie do szkoły, wydaje się, że to jest bardzo dobry moment, by spotkać się z literaturą polską – stwierdziła Violetta Łabędzka.

Do 11 marca 2019 r. można przesyłać propozycje lektury Narodowego Czytania 2019. Adres e-mail: narodoweczytanie@prezydent.pl (w temacie maila należy podać tytuł proponowanego utworu).

Zobacz także

2021-11-14, godz. 08:30 Bogdan Zwoliński o boomie związanym z branżą budowlaną Mimo rosnących cen materiałów budowlanych, również na Opolszczyźnie trwa boom związany z tą branżą. Zmieniają się przepisy dotyczące tej działalności… » więcej 2021-11-13, godz. 08:30 Wacław Bortnik o brakach kadrowych w inspekcji weterynaryjnej Nie tylko w przychodniach zdrowia znaczącym problemem zaczyna być deficyt młodych lekarzy. Kłopoty kadrowe ma też inspekcja weterynaryjna. Jej działalność… » więcej 2021-11-11, godz. 08:30 Jerzy Wrębiak o zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich W Narodowe Święto Niepodległości rozmowa „W cztery oczy” poświęcona była zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich. O związane… » więcej 2021-11-07, godz. 08:30 Tadeusz Piątkowski o 25-leciu działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Prudniku 25-lecie działalności obchodzi Środowiskowy Dom Samopomocy w Prudniku. Był pierwszy na Opolszczyźnie. Tego typu placówki dziennego pobytu są ośrodkami… » więcej 2021-11-06, godz. 08:30 Adriana Dziaczyszyn o różnych aspektach funkcjonowania i realizowania projektów przez Lokalne Grupy Działania Od 15 lat funkcjonują Lokalne Grupy Działania. Zrzeszają przedstawicieli sektora publicznego, prywatnego oraz pozarządowego. Za pośrednictwem LGD samorządy… » więcej 2021-11-01, godz. 08:30 Marcin Żukowski o poszukiwaniu miejsc spoczynku osób poległych w walkach o niepodległość i zjednoczenie Polski Początek listopada to czas zadumy, kiedy w szczególny sposób wspominamy tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Ich mogiły są… » więcej 2021-10-31, godz. 08:30 Elżbieta Oficjalska o tym, że obok tradycji katolickiej przez wieki funkcjonowały wierzenia ludowe i gusła Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny mają wyjątkowe miejsce w naszym kalendarzu. W tym czasie szczególnie odwiedzamy mogiły bliskich, zapalamy znicze, kładziemy… » więcej 2021-10-30, godz. 08:30 Prof. Jan Żaryn m.in. o postawie opolskich hierarchów w komunistycznych czasach W sobotni poranek zapraszamy do wysłuchania wywiadu z prof. Janem Żarynem, znanym historykiem, znawcą historii Kościoła Katolickiego w Polsce XX wieku. Był… » więcej 2021-10-24, godz. 08:30 Katarzyna Czochara o aktywności sejmowej oraz protestach lekarzy i nauczycieli O aktywność sejmową oraz protesty lekarzy i nauczycieli zapytaliśmy w niedzielny poranek Katarzynę Czocharę, posłankę Prawa i Sprawiedliwości. Pokieruje… » więcej 2021-10-23, godz. 08:35 Piotr Bujak o tematyce ekologicznej i dotyczącej ochrony zabytków w gminie Głogówek Tematyka ekologiczna i dotycząca ochrony zabytków zdominowała poranną rozmowę „W cztery oczy” z Piotrem Bujakiem, burmistrzem Głogówka. Władze gminy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »