Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowa z Józefem Swaczyną i Renatą Ruman-Dzido
2019-02-28, 09:05 Autor: Marek Świercz

Rozmowa z Józefem Swaczyną i Renatą Ruman-Dzido

Józef Swaczyna między innymi o Konwencie Starostów Powiatów Opolskich
Józef Swaczyna, starosta strzelecki i przewodniczący Konwentu Starostów Powiatów Opolskich
Jestem naprawdę zdziwiony, że jest tak cicho o sytuacji szpitali powiatowych, które mają coraz większe problemy i się zadłużają. Będziemy dziś o tym rozmawiali na konwencie starostów, bo to pilny temat. W moim szpitalu w Strzelcach Opolskich mamy tysiąc porodów rocznie i oddział położniczy nam się spokojnie bilansuje, tymczasem są szpitale, gdzie tych porodów jest trzysta. Mamy też szpitale oddalone od siebie o 30 kilometrów, gdzie działają te same oddziały. Trzeba zacząć rozmawiać o racjonalizacji tej sieci i taką propozycję złoże dziś na spotkaniu w Kędzierzynie-Koźlu - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Józef Swaczyna, starosta strzelecki a zarazem przewodniczący Konwentu Starostów Powiatów Województwa Opolskiego.
Nasz gość stwierdził, że jego szpital wyszedł w minionym roku "na zero" (mimo inwestycji wartych 10 mln zł) ale dodał, że to rzadkość. O tych problemach dyskutowano także na ostatnim posiedzenie Zarządu Związku Powiatów Polskich.
Swaczyna skomentował także ostatnie propozycje z tzw. piątki Kaczyńskiego.
- Mówi się o odtworzeniu, z rządowym dofinansowaniem, zlikwidowanych połączeń autobusowych. My u siebie nie mamy takich białych plam, bo sami odtworzyliśmy te połączenia. Czy też dostaniemy wsparcie? - pytał retorycznie.
Starosta strzelecki zapowiedział także, że wybiera się w piątek do Opola na spotkanie z minister edukacji Anna Zalewską.
- Mieliśmy z nią takie spotkanie na górze św. Anny i usłyszeliśmy, że reforma się udała i wszystko świetnie działa. Obawiam się, że to samo usłyszymy jutro. A nasz powiat dopłaca do oświaty 4 mln zł rocznie - stwierdził.
Renata Ruman-Dzido o NFZ i warunkach finansowania szpitali
Renata Ruman-Dzido, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Opolu
- Nie ma konfliktu interesów między szpitalami w Opolu i szpitalami powiatowymi. Wszystkie korzystają z warunków, jakie stwarza płatnik, czyli Narodowy Fundusz Zdrowia, który nie różnicuje dofinansowania w zależności od referencyjności szpitala. Tę sytuację miała zmienić sieć szpitali, ale w praktyce zabetonowała istniejącą sytuację. Założenie, że teraz samorządy będą się porozumiewały w sprawie likwidacji tego czy innego oddziału, jest naiwne. Poza tym pamiętajmy, że za służbę odpowiada ministerstwo i to na jego poziomie powinny powstać regulacje, dzięki którym finansowanie służby zdrowia będzie bardziej racjonalne - mówiła w "Poglądach i osądach" Renata Ruman-Dzido, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Opolu.

Zobacz także

2019-04-19, godz. 08:19 Rozmowa z Martyną Nakonieczny i Romanem Kolkiem o roli i kompetencjach pełnomocnika marszałka ds. wielokulturowości Martyna Nakonieczny, przewodnicząca klubu radnych PiS w sejmiku województwa - Komisja z udziałem pełnomocnika marszałka do spraw wielokulturowości odbyła się ... » więcej 2019-04-18, godz. 10:16 Rozmowa z Łukaszem Sowadą i Michałem Nowakiem o sesji rady miasta i projektach uchwał, nad którymi odbędzie się dziś g ... Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola - Są środki na inwestycje, natomiast niektóre nie mogą być finansowane ze środków europejskich. Tak może być w ... » więcej 2019-04-17, godz. 10:08 Rozmowa z prof. Krystyną Modrzejewską i ks. Waldemarem Klingerem o spaleniu się katedry Notre-Dame Prof. Krystyna Modrzejewska, romanistka - Na szczęście do tej pory mówi się o tym, że to był przypadek, niedopatrzenie. Byłoby to straszne, gdyby to był atak, ... » więcej 2019-04-16, godz. 10:18 Rozmowy z mł. bryg. Dariuszem Gieroniem i Markiem Cholewą Mł. bryg. Dariusz Gieroń, rzecznik PSP Opole Pod koniec marca ruszyła kampania społeczna „Stop pożarom traw” prowadzona przez MSWiA i Państwową Straż Pożarną. ... » więcej 2019-04-15, godz. 10:49 Rozmowy z Violettą Porowską i Jerzym Wrębiakiem Violetta Porowska, wicewojewoda opolski – Pamiętam, jak jeszcze 15 lat temu zebraliśmy się w Brzegu ze starostą Stefańskim, który zabiegał o budowę obwodnicy ... » więcej 2019-04-14, godz. 08:30 Rozmowa z Markiem Szubrytem o XV Opolskich Podbiegach „Wstawać, wstawać, nie udawać” - tak Narodowe Centrum Polskiej Piosenki budzi nas z zimowego snu i zaprasza na XV PODBIEGI. O idei podbiegania, o tych, którzy ... » więcej 2019-04-13, godz. 08:30 Rozmowa z dr. Bartoszem Kuświkiem o Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej przypada 13 kwietnia, w dzień ujawnienia przez Niemców w 1943 r. informacji o odnalezieniu mogił polskich oficerów w le ... » więcej 2019-04-12, godz. 09:30 Rozmowy z Grzegorzem Kulisiem o tym czego od absolwentów studiów oczekują dziś pracodawcy oraz Karoliną Trościanką o X ... Grzegorz Kuliś z BCC - Od kandydata do pracy oczekujemy i piątek w indeksie, i doświadczenia zawodowego. Wiem, że to oczekiwanie w kwestii doświadczenia zawod ... » więcej 2019-04-11, godz. 10:00 Rozmowy z Herbertem Czają i Stanisławem Rakoczym o pomyśle PiS wprowadzenia dopłat dla rolników Herbert Czaja, prezes opolskiej Izby Rolniczej - Pomysł wprowadzenia takich dopłat padł chyba za późno. Sądzę, że ostatnie lata pokazały, jak trudno jest w ro ... » więcej 2019-04-10, godz. 10:10 Rozmowy z Robertem Sochą i Mirosławem Śnigórskim Robert Socha, rzecznik prasowy Kuratorium Oświaty w Opolu – Z informacji, które zbieraliśmy wczoraj i które potwierdzamy dzisiaj, wynika, że egzamin, który ro ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »