Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowa z dr. Ryszardem Paluchem o sympozjum pt. ...
2019-02-24, 09:00 Autor: Ewa Skrabacz

Rozmowa z dr. Ryszardem Paluchem o sympozjum pt. "Ks. Krzysztof Grzywocz – człowiek spotkania"

Dr Ryszard Paluch o sympozjum pt. "Ks. Krzysztof Grzywocz – człowiek spotkania"
W najbliższą środę (27.02) na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego odbędzie się sympozjum pt. "Ks. Krzysztof Grzywocz – człowiek spotkania". O idei spotkania, prelegentach i książce poświęconej ks. Krzysztofowi, opowiedział współorganizator sympozjum dr Ryszard Paluch.

- Wszystko rozpoczęło się od naszej więzi, przyjaźni z ks. Krzysztofem Grzywoczem, gdy byliśmy jego słuchaczami na Wydziale Teologicznym. Najpierw była rozmowa, spotkanie, później wyjazdy w Tatry. Trwało to nieprzerwanie przez lat 20. No i później przyszła ta data, 17 sierpnia 2017 r., kiedy ks. Krzysztof zaginął w Alpach Szwajcarskich. W dniach po tym zaginięciu zrodził się pomysł, by utworzyć stronę internetową poświęconą jego życiu i twórczości – opowiadał Ryszard Paluch.
Z dr. Ryszardem paluchem rozmawia Ewa Skrabacz
- Strona internetowa ma trzy zasadnicze cele. Pierwszym z nich jest spotkanie, drugim - formacja, zarówno intelektualna, jak i duchowa. Na stronie można poczytać artykuły ks. Grzywocza, posłuchać konferencji. No i trzeci cel to archiwizacja. Napływają do nas różne materiały, zarówno nagrania, zdjęcia i teksty, które do tej pory nie były nam znane – informował Ryszard Paluch.

- Sympozjum, które organizujemy na Wydziale Teologicznym UO, jest ściśle związane z książką „Człowiek spotkania. Rozmowy o ks. Krzysztofie Grzywoczu”. Ks. Łukasz Żaba przeprowadził 11 rozmów z osobami, które dzielą się doświadczeniem spotkania z ks. Krzysztofem. Można powiedzieć, że książka ma dwoje autorów, bo każda rozmowa jest poprzedzona reprodukcją obrazu lub grafiki pani Marty Makarczuk – mówił organizator.

- Sympozjum rozpocznie ks. bp Andrzej Czaja, następnie zostanie przedstawiony zamysł książki i dorobek bibliograficzny ks. Grzywocza. Zaprosimy także na panel, w którym wezmą udział rozmówcy ks. Żaby. Ja przedstawię zamysł strony poświęconej ks. Krzysztofowi (www.kskrzysztofgrzywocz.pl), a Marta Makarczuk z krakowskiej ASP opowie o wpływie sztuki, malarstwa na jego życie i twórczość. Całość spotkania zamknie referat o. Józefa Augustyna, jezuity, który powie o tym, co współczesnemu duszpasterstwu możne dać depozyt ks. Krzysztofa – informował Ryszard Paluch.

Program sympozjum TUTAJ.

Zobacz także

2019-03-25, godz. 10:30 Rozmowy z Marcinem Ociepą i Szymonem Ogłazą o przebiegu prac nad strategią dla Opolszczyzny Marcin Ociepa, wojewódzki radny klubu PiS, wiceminister przedsiębiorczości i technologii - Sytuacja na całym świecie podlega tak gwałtownym zmianom, że skutec ... » więcej 2019-03-24, godz. 08:45 Janusz Oszytko o Narodowym Dniu Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką Rok temu ustanowiony został Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Janusza Oszytko z Delegatury IPN w Opolu zapytaliśmy o gen ... » więcej 2019-03-23, godz. 08:45 Magdalena Matyjaszek o obchodach Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej O tegorocznych opolskich obchodach Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej (20-22.03), a także o codziennej współpracy z miastem partnerskim Székesfehérvár, rozmawi ... » więcej 2019-03-22, godz. 09:11 Rozmowy z Ireneuszem Jakim i prof. Arkadiuszem Nowakiem Ireneusz Jaki, prezes spółki Wodociągi i Kanalizacja w Opolu – W piątek rozpoczynamy obchody Światowego Dnia Wody w Opolu panelem dyskusyjnym – powiedział w p ... » więcej 2019-03-21, godz. 09:40 Rozmowy z podinsp. Marzeną Grzegorczyk i majorem Wojciechem Bakalarzem Podinsp. Marzena Grzegorczyk, rzecznik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Opolu -13 seniorów z Opolszczyzny straciło od początku roku 300 tys. zł. To efekt d ... » więcej 2019-03-20, godz. 08:48 Poseł Kukiz'15 Paweł Grabowski i komisarz wyborczy Joanna Maksymowicz o wyborach do Parlamentu Europejskiego Paweł Grabowski, poseł Kukiz'15 - To nie jest kara, tu chodzi o pragmatykę - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" poseł Paweł Grabowski z Kukiz'15, ... » więcej 2019-03-19, godz. 09:34 Rozmowy z wojewodą opolskim Violettą Porowską i starostą kluczborskim Mirosławem Bireckim Wicewojewoda opolski Violetta Porowska - 350 mln zł trafi do szpitali powiatowych, by koszty w związku ze wzrostem wynagrodzeń i zakupem sprzętu były zrekomp ... » więcej 2019-03-18, godz. 09:45 Rozmowa z Adrianem Czubakiem i Andrzejem Kasiurą o naborze do Funduszu Dróg Samorządowych Adrian Czubak, wojewoda opolski Ruszył nabór wniosków do rządowego programu Fundusz Dróg Samorządowych. - Ogromne zainteresowanie było już przed ogłoszeniem n ... » więcej 2019-03-17, godz. 08:35 Dr Violetta Rezler-Wasielewska o uroczystościach upamiętniających 74. rocznicę wyzwolenia Stalagu 344 Lamsdorf 17 marca przypada 74. rocznica wyzwolenia Stalagu 344 Lamsdorf. O niedzielnych uroczystościach w Łambinowicach, a także o świadkach historii opowiadała dr Vio ... » więcej 2019-03-16, godz. 08:35 Michał Jakubik o Festiwalu Grand OFF oraz Sputniku nad Opolem O filmach nagrodzonych w 12. edycji festiwalu Grand OFF, a także o kinie rosyjskim, czyli kolejnej odsłonie festiwalu „Sputnik nad Opolem” rozmawialiśmy z Mic ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »