Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Rozmowa z dr. Ryszardem Paluchem o sympozjum pt…
2019-02-24, 09:00 Autor: Ewa Skrabacz

Rozmowa z dr. Ryszardem Paluchem o sympozjum pt. "Ks. Krzysztof Grzywocz – człowiek spotkania"

Dr Ryszard Paluch o sympozjum pt. "Ks. Krzysztof Grzywocz – człowiek spotkania"
W najbliższą środę (27.02) na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego odbędzie się sympozjum pt. "Ks. Krzysztof Grzywocz – człowiek spotkania". O idei spotkania, prelegentach i książce poświęconej ks. Krzysztofowi, opowiedział współorganizator sympozjum dr Ryszard Paluch.

- Wszystko rozpoczęło się od naszej więzi, przyjaźni z ks. Krzysztofem Grzywoczem, gdy byliśmy jego słuchaczami na Wydziale Teologicznym. Najpierw była rozmowa, spotkanie, później wyjazdy w Tatry. Trwało to nieprzerwanie przez lat 20. No i później przyszła ta data, 17 sierpnia 2017 r., kiedy ks. Krzysztof zaginął w Alpach Szwajcarskich. W dniach po tym zaginięciu zrodził się pomysł, by utworzyć stronę internetową poświęconą jego życiu i twórczości – opowiadał Ryszard Paluch.
Z dr. Ryszardem paluchem rozmawia Ewa Skrabacz
- Strona internetowa ma trzy zasadnicze cele. Pierwszym z nich jest spotkanie, drugim - formacja, zarówno intelektualna, jak i duchowa. Na stronie można poczytać artykuły ks. Grzywocza, posłuchać konferencji. No i trzeci cel to archiwizacja. Napływają do nas różne materiały, zarówno nagrania, zdjęcia i teksty, które do tej pory nie były nam znane – informował Ryszard Paluch.

- Sympozjum, które organizujemy na Wydziale Teologicznym UO, jest ściśle związane z książką „Człowiek spotkania. Rozmowy o ks. Krzysztofie Grzywoczu”. Ks. Łukasz Żaba przeprowadził 11 rozmów z osobami, które dzielą się doświadczeniem spotkania z ks. Krzysztofem. Można powiedzieć, że książka ma dwoje autorów, bo każda rozmowa jest poprzedzona reprodukcją obrazu lub grafiki pani Marty Makarczuk – mówił organizator.

- Sympozjum rozpocznie ks. bp Andrzej Czaja, następnie zostanie przedstawiony zamysł książki i dorobek bibliograficzny ks. Grzywocza. Zaprosimy także na panel, w którym wezmą udział rozmówcy ks. Żaby. Ja przedstawię zamysł strony poświęconej ks. Krzysztofowi (www.kskrzysztofgrzywocz.pl), a Marta Makarczuk z krakowskiej ASP opowie o wpływie sztuki, malarstwa na jego życie i twórczość. Całość spotkania zamknie referat o. Józefa Augustyna, jezuity, który powie o tym, co współczesnemu duszpasterstwu możne dać depozyt ks. Krzysztofa – informował Ryszard Paluch.

Program sympozjum TUTAJ.

Zobacz także

2020-11-28, godz. 08:15 Marek Trejda o zagrożeniach i prawach konsumenta Jak się nie naciąć, na co uważać podczas szału zakupów? Otwarcie galerii, a także Black Week może prowokować do szybkich, ale i nieprzemyślanych zakupów…… » więcej 2020-11-27, godz. 09:14 Tomasz Zawadzki o zmianach w rozkładach jazdy autobusów Porannym gościem Radia Opole był Tomasz Zawadzki, naczelnik Wydziału Komunikacji w opolskim ratuszu. Rozmawialiśmy o zmianach w rozkładach jazdy autobusów… » więcej 2020-11-26, godz. 08:40 Zbigniew Kubalańca o kondycji finansowej opolskich instytucji kulturalnych O kondycji finansowej opolskich instytucji kulturalnych i konkursie na dyrektora Muzeum Śląska Opolskiego rozmawialiśmy o poranku z wicemarszałkiem regionu… » więcej 2020-11-25, godz. 09:10 Tomasz Kostuś o "Czarnej Księdze PiS" – Stawię się na debacie, jestem do dyspozycji wojewody i tych, którzy chcieliby się zmierzyć z rozliczeniem Zjednoczonej Prawicy, ale uważam, że to nie… » więcej 2020-11-24, godz. 08:42 Grzegorz Adamczyk o zakazie handlu w niedzielę Powoli przyzwyczajamy się, że niedziela jest dniem wolnym. Chcemy, by praca w ten dzień była dopuszczalna tylko tam, gdzie jest to konieczne. Handel można… » więcej 2020-11-23, godz. 09:15 Violetta Porowska o ostatnich obradach sejmu oraz o „Czarnej Księdze PiS” – To było jasne i oczywiste, kara zawieszenia ma ten atrybut, że kiedyś się kończy – mówiła w porannej rozmowie „W cztery oczy” Violetta Porowska… » więcej 2020-11-20, godz. 09:12 Roman Kolek o sytuacji w centrum rehabilitacji w Korfantowie Z wielkim zaskoczeniem przyjąłem tę informację - powiedział w porannej rozmowie Roman Kolek, wicemarszałek województwa, zapytany o to jak przyjął informację… » więcej 2020-11-19, godz. 11:45 Grzegorz Czapla z OIP w Opolu o pracy w trakcie pandemii – Obecnie bardzo dużo pracy mamy w związku z napływającymi pytaniami dotyczącymi np. pracy zdalnej podczas kwarantanny – powiedział w porannej rozmowie… » więcej 2020-11-18, godz. 09:27 Ks. Arnold Dreschler o trudnej sytuacji w jakiej znaleźli się podopieczni Caritas jak i pielęgniarki środowiskowe – Dysponujemy 140 pielęgniarkami dyplomowanymi, 10% z nich jest na kwarantannie. Pielęgniarek nam stale brakuje, ale epidemia na nas specjalnie nie odcisnęła… » więcej 2020-11-17, godz. 08:52 Sabina Nowosielska o projektach budżetowych na kolejny rok w czasach koronawirusa Co roku jest trudno przewidzieć, co będzie w przyszłym roku. Dlatego co roku zmienia się budżet. Trudno powiedzieć co będzie w 2021 roku, bo nie wiemy jak… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »