Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Rozmowa z dr. Ryszardem Paluchem o sympozjum pt…
2019-02-24, 09:00 Autor: Ewa Skrabacz

Rozmowa z dr. Ryszardem Paluchem o sympozjum pt. "Ks. Krzysztof Grzywocz – człowiek spotkania"

Dr Ryszard Paluch o sympozjum pt. "Ks. Krzysztof Grzywocz – człowiek spotkania"
W najbliższą środę (27.02) na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego odbędzie się sympozjum pt. "Ks. Krzysztof Grzywocz – człowiek spotkania". O idei spotkania, prelegentach i książce poświęconej ks. Krzysztofowi, opowiedział współorganizator sympozjum dr Ryszard Paluch.

- Wszystko rozpoczęło się od naszej więzi, przyjaźni z ks. Krzysztofem Grzywoczem, gdy byliśmy jego słuchaczami na Wydziale Teologicznym. Najpierw była rozmowa, spotkanie, później wyjazdy w Tatry. Trwało to nieprzerwanie przez lat 20. No i później przyszła ta data, 17 sierpnia 2017 r., kiedy ks. Krzysztof zaginął w Alpach Szwajcarskich. W dniach po tym zaginięciu zrodził się pomysł, by utworzyć stronę internetową poświęconą jego życiu i twórczości – opowiadał Ryszard Paluch.
Z dr. Ryszardem paluchem rozmawia Ewa Skrabacz
- Strona internetowa ma trzy zasadnicze cele. Pierwszym z nich jest spotkanie, drugim - formacja, zarówno intelektualna, jak i duchowa. Na stronie można poczytać artykuły ks. Grzywocza, posłuchać konferencji. No i trzeci cel to archiwizacja. Napływają do nas różne materiały, zarówno nagrania, zdjęcia i teksty, które do tej pory nie były nam znane – informował Ryszard Paluch.

- Sympozjum, które organizujemy na Wydziale Teologicznym UO, jest ściśle związane z książką „Człowiek spotkania. Rozmowy o ks. Krzysztofie Grzywoczu”. Ks. Łukasz Żaba przeprowadził 11 rozmów z osobami, które dzielą się doświadczeniem spotkania z ks. Krzysztofem. Można powiedzieć, że książka ma dwoje autorów, bo każda rozmowa jest poprzedzona reprodukcją obrazu lub grafiki pani Marty Makarczuk – mówił organizator.

- Sympozjum rozpocznie ks. bp Andrzej Czaja, następnie zostanie przedstawiony zamysł książki i dorobek bibliograficzny ks. Grzywocza. Zaprosimy także na panel, w którym wezmą udział rozmówcy ks. Żaby. Ja przedstawię zamysł strony poświęconej ks. Krzysztofowi (www.kskrzysztofgrzywocz.pl), a Marta Makarczuk z krakowskiej ASP opowie o wpływie sztuki, malarstwa na jego życie i twórczość. Całość spotkania zamknie referat o. Józefa Augustyna, jezuity, który powie o tym, co współczesnemu duszpasterstwu możne dać depozyt ks. Krzysztofa – informował Ryszard Paluch.

Program sympozjum TUTAJ.

Zobacz także

2020-01-21, godz. 09:18 Andrzej Buła o wdrażaniu Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 - Otwieramy nowy rok. Rozmawiamy o tym w jakim momencie jesteśmy jeśli chodzi o wdrażanie Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020, rozmawiamy o tym jakie… » więcej 2020-01-20, godz. 08:55 Rafał Tkacz o nadchodzących przedterminowych wyborach na burmistrza Ozimka Rafał Tkacz dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego - Chętni mogą się zgłosić do Urzędu Miejskiego w Ozimku, tam urzędnik wyborczy przyjmuje zgłoszenia… » więcej 2020-01-19, godz. 09:00 S. Aldona Skrzypiec SSpS o inicjatywie budowy Domu Nadziei W Opolu powstanie Dom Nadziei. Ruszył remont i zbiórka pieniędzy na ten cel. Dziś (19.01) w Opolu zagra Krzysztof Cugowski, a dochód z koncertu zostanie przeznaczony… » więcej 2020-01-18, godz. 09:00 Paulina Bilicz o fenomenie Puchatka, ale i o innych ważnych książkach 18 stycznia urodził się Alan Aleksander Milne – autor książek o bardzo znanym misiu. Nic dziwnego, że właśnie ten dzień wskazano jako Międzynarodowy Dzień Kubusia… » więcej 2020-01-17, godz. 09:02 Przemysław Pospieszyński o wyjaśnieniach w sprawie współtworzenia strony pt. " Ośmiornica Wiśniewskiego" - To nie była strona hejterska, to była strona gdzie pojawiały się krytyczne posty. Większość z nich to były linki do lokalnych mediów o poczynaniach kadrowych… » więcej 2020-01-16, godz. 10:05 Dr Bartosz Kuświk o zbliżającej się konferencji naukowej na temat historii pieniądza polskiego – Marka polska jest trochę starsza niż państwo polskie, bo powstała w 1916 roku – powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy” dr Bartosz Kuświk, dyrektor Instytutu… » więcej 2020-01-15, godz. 09:02 Janina Kuźmicka o przebiegu próbnego spisu powszechnego, który stanowi wstęp do przeprowadzenia Narodowego Spisu Powszechnego… - Spisy próbne są dwa, jeden już był przeprowadzany w dwóch gminach w kraju, w ubiegłym roku, w październiku. Odbył się w dwóch gminach w województwie mazowieckim… » więcej 2020-01-14, godz. 09:56 Violetta Porowska o wczorajszej wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Namysłowie i transferach między partiami w ramach Zjednoczonej… – To była historyczna wizyta prezydenta – mówiła w porannej rozmowie „W cztery oczy” Violetta Porowska, poseł i szefowa PiS na Opolszczyźnie pytana o znaczenie… » więcej 2020-01-13, godz. 09:07 Bartłomiej Stawiarski o dzisiejszej wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Namysłowie – Prezydent Andrzej Duda będzie dziś (13.01) w Namysłowie po godzinie 18.00, żeby się przygotować do otwartego spotkania z mieszkańcami, które rozpocznie się o… » więcej 2020-01-12, godz. 09:00 Wojciech Murański, rzecznik opolskiego sztabu WOŚP o tym, że finałowy dzień to nie tylko zbiórka pieniężna, ale i moc … Czas na 28. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dziś (12.01) na (o)polskie ulice wyruszą setki wolontariuszy. Wojciech Murański, rzecznik opolskiego sztabu… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »