Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowa z Piotrem Mrozowskim o rozpoznaniu i lec ...
2019-02-23, 09:00 Autor: Ewa Skrabacz

Rozmowa z Piotrem Mrozowskim o rozpoznaniu i leczeniu depresji

Piotr Mrozowski o rozpoznaniu i leczeniu depresji
23 lutego obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Służy on upowszechnianiu wiedzy na temat tego zaburzenia, jego objawów i ma na celu zachęcenie do podejmowania leczenia. O tym, jak rozpoznać depresję, jak szukać profesjonalnej pomocy, w porannej rozmowie mówił psychoterapeuta Piotr Mrozowski z Opolskiego Centrum Psychodynamicznego.

- Wciąż warto mówić o depresji, a dane wskazują, że trzeba o niej mówić, bo zachorowalność rośnie i jest ona w tej chwili jedną z najczęściej występujących chorób. Im więcej będziemy mówić, tym większa będzie świadomość społeczna na temat tego zaburzenia, tym łatwiej będzie nam wychwytywać sygnały tej choroby – mówił psycholog.
Z Piotrem Mrozowskim rozmawia Ewa Skrabacz
- Nasz niepokój powinna wzbudzić sytuacja, gdy ponad miesiąc trwa smutek i obniżenie nastroju, które jest niezmienne, czyli trwa ciągle, bez względu na to, czy zdarzają się rzeczy, które są obiektywnie radosne, przyjemne, które wcześniej nas cieszyły. Jeśli pomimo takich wydarzeń trwa nasz obniżony nastrój, niechęć, zmęczenie, pojawiają się zaburzenia snu, to warto skonsultować się ze specjalistą - zalecał Piotr Mrozowski.

- Warto dbać o jakość usług, z których korzystamy, szukając pomocy. Należy sprawdzać kompetencje osób, do których się udajemy. Dobrą rekomendacją są certyfikaty psychoterapeutyczne uznanych towarzystw, takich jak Polskie Towarzystwo Psychologiczne czy Polskie Towarzystwo Psychiatryczne – informował psycholog.

Zobacz także

2019-04-18, godz. 10:16 Rozmowa z Łukaszem Sowadą i Michałem Nowakiem o sesji rady miasta i projektach uchwał, nad którymi odbędzie się dziś g ... Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola - Są środki na inwestycje, natomiast niektóre nie mogą być finansowane ze środków europejskich. Tak może być w ... » więcej 2019-04-17, godz. 10:08 Rozmowa z prof. Krystyną Modrzejewską i ks. Waldemarem Klingerem o spaleniu się katedry Notre-Dame Prof. Krystyna Modrzejewska, romanistka - Na szczęście do tej pory mówi się o tym, że to był przypadek, niedopatrzenie. Byłoby to straszne, gdyby to był atak, ... » więcej 2019-04-16, godz. 10:18 Rozmowy z mł. bryg. Dariuszem Gieroniem i Markiem Cholewą Mł. bryg. Dariusz Gieroń, rzecznik PSP Opole Pod koniec marca ruszyła kampania społeczna „Stop pożarom traw” prowadzona przez MSWiA i Państwową Straż Pożarną. ... » więcej 2019-04-15, godz. 10:49 Rozmowy z Violettą Porowską i Jerzym Wrębiakiem Violetta Porowska, wicewojewoda opolski – Pamiętam, jak jeszcze 15 lat temu zebraliśmy się w Brzegu ze starostą Stefańskim, który zabiegał o budowę obwodnicy ... » więcej 2019-04-14, godz. 08:30 Rozmowa z Markiem Szubrytem o XV Opolskich Podbiegach „Wstawać, wstawać, nie udawać” - tak Narodowe Centrum Polskiej Piosenki budzi nas z zimowego snu i zaprasza na XV PODBIEGI. O idei podbiegania, o tych, którzy ... » więcej 2019-04-13, godz. 08:30 Rozmowa z dr. Bartoszem Kuświkiem o Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej przypada 13 kwietnia, w dzień ujawnienia przez Niemców w 1943 r. informacji o odnalezieniu mogił polskich oficerów w le ... » więcej 2019-04-12, godz. 09:30 Rozmowy z Grzegorzem Kulisiem o tym czego od absolwentów studiów oczekują dziś pracodawcy oraz Karoliną Trościanką o X ... Grzegorz Kuliś z BCC - Od kandydata do pracy oczekujemy i piątek w indeksie, i doświadczenia zawodowego. Wiem, że to oczekiwanie w kwestii doświadczenia zawod ... » więcej 2019-04-11, godz. 10:00 Rozmowy z Herbertem Czają i Stanisławem Rakoczym o pomyśle PiS wprowadzenia dopłat dla rolników Herbert Czaja, prezes opolskiej Izby Rolniczej - Pomysł wprowadzenia takich dopłat padł chyba za późno. Sądzę, że ostatnie lata pokazały, jak trudno jest w ro ... » więcej 2019-04-10, godz. 10:10 Rozmowy z Robertem Sochą i Mirosławem Śnigórskim Robert Socha, rzecznik prasowy Kuratorium Oświaty w Opolu – Z informacji, które zbieraliśmy wczoraj i które potwierdzamy dzisiaj, wynika, że egzamin, który ro ... » więcej 2019-04-09, godz. 10:24 Rozmowy z prof. Dariuszem Szostkiem i prof. Piotrem Stecem prof. Dariusz Szostek, organizator V Forum Prawa Mediów Elektronicznych – Sztuczna inteligencja ma coraz większe znaczenie. Prawnicy nie nadążają za zmianami ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »