Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowa z Piotrem Mrozowskim o rozpoznaniu i lec ...
2019-02-23, 09:00 Autor: Ewa Skrabacz

Rozmowa z Piotrem Mrozowskim o rozpoznaniu i leczeniu depresji

Piotr Mrozowski o rozpoznaniu i leczeniu depresji
23 lutego obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Służy on upowszechnianiu wiedzy na temat tego zaburzenia, jego objawów i ma na celu zachęcenie do podejmowania leczenia. O tym, jak rozpoznać depresję, jak szukać profesjonalnej pomocy, w porannej rozmowie mówił psychoterapeuta Piotr Mrozowski z Opolskiego Centrum Psychodynamicznego.

- Wciąż warto mówić o depresji, a dane wskazują, że trzeba o niej mówić, bo zachorowalność rośnie i jest ona w tej chwili jedną z najczęściej występujących chorób. Im więcej będziemy mówić, tym większa będzie świadomość społeczna na temat tego zaburzenia, tym łatwiej będzie nam wychwytywać sygnały tej choroby – mówił psycholog.
Z Piotrem Mrozowskim rozmawia Ewa Skrabacz
- Nasz niepokój powinna wzbudzić sytuacja, gdy ponad miesiąc trwa smutek i obniżenie nastroju, które jest niezmienne, czyli trwa ciągle, bez względu na to, czy zdarzają się rzeczy, które są obiektywnie radosne, przyjemne, które wcześniej nas cieszyły. Jeśli pomimo takich wydarzeń trwa nasz obniżony nastrój, niechęć, zmęczenie, pojawiają się zaburzenia snu, to warto skonsultować się ze specjalistą - zalecał Piotr Mrozowski.

- Warto dbać o jakość usług, z których korzystamy, szukając pomocy. Należy sprawdzać kompetencje osób, do których się udajemy. Dobrą rekomendacją są certyfikaty psychoterapeutyczne uznanych towarzystw, takich jak Polskie Towarzystwo Psychologiczne czy Polskie Towarzystwo Psychiatryczne – informował psycholog.

Zobacz także

2019-03-21, godz. 09:40 Rozmowy z podinsp. Marzeną Grzegorczyk i majorem Wojciechem Bakalarzem Podinsp. Marzena Grzegorczyk, rzecznik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Opolu -13 seniorów z Opolszczyzny straciło od początku roku 300 tys. zł. To efekt d ... » więcej 2019-03-20, godz. 08:48 Poseł Kukiz'15 Paweł Grabowski i komisarz wyborczy Joanna Maksymowicz o wyborach do Parlamentu Europejskiego Paweł Grabowski, poseł Kukiz'15 - To nie jest kara, tu chodzi o pragmatykę - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" poseł Paweł Grabowski z Kukiz'15, ... » więcej 2019-03-19, godz. 09:34 Rozmowy z wojewodą opolskim Violettą Porowską i starostą kluczborskim Mirosławem Bireckim Wicewojewoda opolski Violetta Porowska - 350 mln zł trafi do szpitali powiatowych, by koszty w związku ze wzrostem wynagrodzeń i zakupem sprzętu były zrekomp ... » więcej 2019-03-18, godz. 09:45 Rozmowa z Adrianem Czubakiem i Andrzejem Kasiurą o naborze do Funduszu Dróg Samorządowych Adrian Czubak, wojewoda opolski Ruszył nabór wniosków do rządowego programu Fundusz Dróg Samorządowych. - Ogromne zainteresowanie było już przed ogłoszeniem n ... » więcej 2019-03-17, godz. 08:35 Dr Violetta Rezler-Wasielewska o uroczystościach upamiętniających 74. rocznicę wyzwolenia Stalagu 344 Lamsdorf 17 marca przypada 74. rocznica wyzwolenia Stalagu 344 Lamsdorf. O niedzielnych uroczystościach w Łambinowicach, a także o świadkach historii opowiadała dr Vio ... » więcej 2019-03-16, godz. 08:35 Michał Jakubik o Festiwalu Grand OFF oraz Sputniku nad Opolem O filmach nagrodzonych w 12. edycji festiwalu Grand OFF, a także o kinie rosyjskim, czyli kolejnej odsłonie festiwalu „Sputnik nad Opolem” rozmawialiśmy z Mic ... » więcej 2019-03-14, godz. 11:16 Rozmowy z Pawłem Fudalą z NFZ i Sebastianem Szczurkiem z ZUS Paweł Fudala z opolskiego NFZ - Akcja edukacyjna "Kasa za bobasa" będzie trwała, choć dobiega końca jej pierwszy etap - powiedział w rozmowie "W cztery oczy" ... » więcej 2019-03-14, godz. 09:22 Rozmowy z burmistrzem Nysy Kordianem Kolbiarzem i wicemarszałkiem Stanisławem Rakoczym Burmistrz Nysy Kordian Kolbiarz - Jestem mocno zdumiony - równie dobrze można podjąć uchwałę, że w Nysie poruszamy się tylko samochodami elektrycznymi koloru ... » więcej 2019-03-13, godz. 10:30 Rozmowy z Małgorzatą Stelnicką i Arkadiuszem Jasińskim Małgorzata Stelnicka, wiceprezydent Opola – Program funkcjonalno-użytkowy to coś więcej niż koncepcja, ale mniej niż dokumentacja techniczna. Jest to dokument ... » więcej 2019-03-12, godz. 10:24 Rozmowy z Aleksandrą Zwarycz i Tomaszem Kosmalą Aleksandra Zwarycz, naczelnik Centrum Dialogu Obywatelskiego. – To gremium specjalistów, ekspertów, gremium opiniodawczo-doradcze prezydenta – powiedziała o p ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »