Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowa z Ewą Morawską-Jerye oraz Agnieszką Jóźw ...
2019-02-22, 10:00 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Rozmowa z Ewą Morawską-Jerye oraz Agnieszką Jóźwin-Dalecką o e-dowodach i e-pitach

Ewa Morawska-Jerye o e-dowodach
Ewa Morawska-Jerye, naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Opola
- Pod zdjęciem będzie widniał numer KAN. Będzie on służył do wprowadzenia na klawiaturę czytnika, aby potwierdzić, że e-dowód osobisty jest nasz. Nie będziemy więc musieli pokazywać dowodu urzędnikowi, nasze dane wyświetlą się na monitorze - powiedziała w porannej rozmowie "W cztery oczy" Ewa Morawska-Jerye, naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Opola. Od poniedziałku 4 marca będą wydawane nowe, e-dowody osobiste. Nie ma konieczności wymiany obecnie posiadanych dokumentów, jeśli nie upłynął jeszcze ich termin ważności. E-dowód osobisty może zastąpić podpis elektroniczny, ale w momencie składania wniosku o wyrobienie dowodu, należy zaznaczyć, że chce się mieć taką funkcję.

Dodajmy, że w piątek 1 marca do godziny 11.30 będzie można składać wnioski o wyrobienie "starego" dowodu osobistego. Po tej godzinie, system informatyczny w urzędach gmin przestanie działać, nie załatwimy więc w wydziale spraw obywatelskich nic. System zacznie działać w poniedziałek, 4 marca, rano. Wtedy wszystkie złożone wnioski o dowód osobisty będą dotyczyły już e-dowodu. Przerwa w przyjmowaniu wniosków o dowód osobisty jest związana z koniecznością zmiany systemów informatycznych.
Agnieszka Jóźwin-Dalecka o e-pitach
Agnieszka Jóźwin-Dalecka, rzecznik prasowy Krajowej Administracji Skarbowej
W "Poglądach i osądach" gościła Agnieszka Jóźwin-Dalecka, rzecznik prasowy Krajowej Administracji Skarbowej, rozmowa dotyczyła e-pitów. Od 15 lutego można rozliczyć się z fiskusem korzystając z wypełnionego już przez skarbówkę zeznania. - W ciągu tygodnia działania systemu w ten sposób rozliczyło się około 23 tysiące opolan - powiedziała Agnieszka Jóźwin-Dalecka. Jeśli nie zalogujemy się do swojego zeznania podatkowego z do końca kwietnia urząd skarbowy uzna nas za rozliczonych. Warto jednak się zalogować, jeśli chcemy odliczyć ulgi lub rozliczyć się z małżonkiem.

Zobacz także

2019-07-16, godz. 09:57 Violetta Porowska i Małgorzata Wilkos o liście kandydatów z województwa Opolskiego do Sejmu Violetta Porowska, wicewojewoda opolski i liderka struktur Prawa i Sprawiedliwości na Opolszczyźnie - Nagroda w postaci pierwszego miejsca na liście kandydató ... » więcej 2019-07-15, godz. 09:17 Tomasz Kostuś i dr Witold Potwora o konwencji Platformy Obywatelskiej i "szóstce Schetyny" Tomasz Kostuś, poseł Platformy Obywatelskiej - Na forum programowym w Warszawie PO byli nie tylko parlamentarzyści, ale także działacze i sympatycy Platformy ... » więcej 2019-07-14, godz. 08:35 Dr n. med. Iwona Rajca-Biernacka o tym, kto może być krwiodawcą i gdzie można oddać krew W wakacje wyraźnie zmniejsza się liczba krwiodawców, a zapotrzebowanie na krew w tym okresie zazwyczaj rośnie. Warto zatem pomyśleć o donacji. O tym, kto może ... » więcej 2019-07-13, godz. 08:35 Rozmowa z majorem Leszkiem Radzikiem o tym, czym jest służba wojskowa 10. Opolska Brygada Logistyczna otwiera dziś (13.07) drzwi dla tych, którzy chcą podjąć wojskowe wyzwanie i wstąpić do wojska… na jeden dzień. O tym, czym jes ... » więcej 2019-07-12, godz. 09:59 Robert Bryk i Marek Staszewski o budżecie opolskiego NFZ Robert Bryk, dyrektor opolskiego oddziału NFZ - Zmniejszenie kolejek do leczenia zaćmy, do rezonansu magnetycznego, do badań tomografii komputerowej - między ... » więcej 2019-07-11, godz. 10:03 Andrzej Mazur i Ryszard Szram o Dniu Pamięci Ludobójstwa na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej Andrzej Mazur, były radny sejmiku województwa - Była to inicjatywa sejmiku, ale wielu radnych należy do stowarzyszeń kresowych i przenosili tą wolę na forum s ... » więcej 2019-07-10, godz. 09:49 Grzegorz Obara i Tomasz Kosmala o sposobach wspierania organizacji i Opolskim Regionalnym Funduszu Rozwoju Grzegorz Obara,prezes Opolskiego Regionalnego Funduszu Rozwoju. Fundusz - Fundusz uruchomił dwa produkty pożyczkowe na wkład własny i pomostowe na realizację ... » więcej 2019-07-09, godz. 10:06 Violetta Porowska i Witold Potwora o konwencji programowej "Myśląc Polska" Violetta Porowska, przewodnicząca Prawa i Sprawiedliwości na Opolszczyźnie i wicewojewoda - Konwencja była niezwykła, wspaniała przygotowana z wielkim rozmach ... » więcej 2019-07-08, godz. 09:34 Rozmowy z Maciejem Stefańskim i Moniką Czech-Tańczuk o programie "Czyste powietrze" - Jeżeli chodzi o WFOŚ to w radzie nadzorczej jestem dwa lata i jestem zorientowany co Fundusz robi, na co wydaje pieniądze i komu pomaga - powiedział w poran ... » więcej 2019-07-07, godz. 08:40 Z dr Barbarą Curyło o sukcesie Uniwersytetu Opolskiego Uniwersytet Opolski, jako jeden z pięciu polskich uniwersytetów, znalazł się w sieci Uniwersytetów Europejskich. Kulisy skutecznego aplikowania o 5 mln euro p ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »