Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowy z Lucyną Jaki oraz dr. Bartoszem Kuświki ...
2019-02-18, 09:58 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Rozmowy z Lucyną Jaki oraz dr. Bartoszem Kuświkiem o dokonaniach Ireny Sendlerowej i relacjach polsko-izraelskich

Lucyna Jaki o dokonaniach Ireny Sendlerowej
Lucyna Jaki, dyrektor przedszkola Towarzystwa Alternatywnego Kształcenia w Opolu
- Nasze przedszkole chce zaznaczyć, to co Irena Sendler robiła, że była bohaterką i wspaniałą osobą - powiedziała w porannej rozmowie "W cztery oczy" Lucyna Jaki, dyrektor przedszkola Towarzystwa Alternatywnego Kształcenia w Opolu. Irena Sendler w czasie II wojny światowej ratowała żydowskie dzieci z getta warszawskiego. Szacuje się, że w ten sposób ocaliła około 2500 istnień. Dzieci otrzymywały fałszywe dokumenty, świadczące o tym, że nie mają żydowskiego pochodzenia. Prawdziwe dane uratowanych Irena Sendler spisała, listę włożyła do butelki i zakopała pod jabłonią. Po wojnie lista została odnaleziona, co pozwoliło na połączenie dzieci z ocalałymi z Holocaustu rodzicami lub ich krewnymi.

- W tym roku nasze dzieci na moście Ireny Sendler będą rozdawały przechodniom jabłka oraz butelki przechodniom. W butelkach będą życzenia i podziękowania napisane przez dzieci - powiedziała Lucyna Jaki.
Dr. Bartosz Kuświk o relacjach polsko-izraelskich
Dr Bartosz Kuświk, naczelnik delegatury IPN w Opolu
- To nie była prawda. Nie było nazistowskiego polskiego reżimu. Jedyny jaki istniał to reżim nazistowski III Rzeszy Niemieckiej - powiedział w "Poglądach i osądach" historyk, dr Bartosz Kuświk, naczelnik delegatury IPN w Opolu. Skomentował w ten sposób relację amerykańskiej dziennikarki Adrei Mitchel, która stwierdziła, że Żydzi w powstanie w getcie walczyli przeciwko polskiemu i nazistowskiemu reżimowi. - Powstanie w getcie było walką o godną śmierć, mówienie o tym, że Polacy, czy państwo polskie jest współwinne holokaustowi jest po prostu kłamstwem - podkreślił dr Kuświk. - Naszym zadaniem jako IPN jest edukować, pisać, mówić o tym co się działo. To jedyna droga, aby informować świat o tym jak wyglądała prawda - dodał gość Radia Opole.

Zobacz także

2019-03-21, godz. 09:40 Rozmowy z podinsp. Marzeną Grzegorczyk i majorem Wojciechem Bakalarzem Podinsp. Marzena Grzegorczyk, rzecznik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Opolu -13 seniorów z Opolszczyzny straciło od początku roku 300 tys. zł. To efekt d ... » więcej 2019-03-20, godz. 08:48 Poseł Kukiz'15 Paweł Grabowski i komisarz wyborczy Joanna Maksymowicz o wyborach do Parlamentu Europejskiego Paweł Grabowski, poseł Kukiz'15 - To nie jest kara, tu chodzi o pragmatykę - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" poseł Paweł Grabowski z Kukiz'15, ... » więcej 2019-03-19, godz. 09:34 Rozmowy z wojewodą opolskim Violettą Porowską i starostą kluczborskim Mirosławem Bireckim Wicewojewoda opolski Violetta Porowska - 350 mln zł trafi do szpitali powiatowych, by koszty w związku ze wzrostem wynagrodzeń i zakupem sprzętu były zrekomp ... » więcej 2019-03-18, godz. 09:45 Rozmowa z Adrianem Czubakiem i Andrzejem Kasiurą o naborze do Funduszu Dróg Samorządowych Adrian Czubak, wojewoda opolski Ruszył nabór wniosków do rządowego programu Fundusz Dróg Samorządowych. - Ogromne zainteresowanie było już przed ogłoszeniem n ... » więcej 2019-03-17, godz. 08:35 Dr Violetta Rezler-Wasielewska o uroczystościach upamiętniających 74. rocznicę wyzwolenia Stalagu 344 Lamsdorf 17 marca przypada 74. rocznica wyzwolenia Stalagu 344 Lamsdorf. O niedzielnych uroczystościach w Łambinowicach, a także o świadkach historii opowiadała dr Vio ... » więcej 2019-03-16, godz. 08:35 Michał Jakubik o Festiwalu Grand OFF oraz Sputniku nad Opolem O filmach nagrodzonych w 12. edycji festiwalu Grand OFF, a także o kinie rosyjskim, czyli kolejnej odsłonie festiwalu „Sputnik nad Opolem” rozmawialiśmy z Mic ... » więcej 2019-03-14, godz. 11:16 Rozmowy z Pawłem Fudalą z NFZ i Sebastianem Szczurkiem z ZUS Paweł Fudala z opolskiego NFZ - Akcja edukacyjna "Kasa za bobasa" będzie trwała, choć dobiega końca jej pierwszy etap - powiedział w rozmowie "W cztery oczy" ... » więcej 2019-03-14, godz. 09:22 Rozmowy z burmistrzem Nysy Kordianem Kolbiarzem i wicemarszałkiem Stanisławem Rakoczym Burmistrz Nysy Kordian Kolbiarz - Jestem mocno zdumiony - równie dobrze można podjąć uchwałę, że w Nysie poruszamy się tylko samochodami elektrycznymi koloru ... » więcej 2019-03-13, godz. 10:30 Rozmowy z Małgorzatą Stelnicką i Arkadiuszem Jasińskim Małgorzata Stelnicka, wiceprezydent Opola – Program funkcjonalno-użytkowy to coś więcej niż koncepcja, ale mniej niż dokumentacja techniczna. Jest to dokument ... » więcej 2019-03-12, godz. 10:24 Rozmowy z Aleksandrą Zwarycz i Tomaszem Kosmalą Aleksandra Zwarycz, naczelnik Centrum Dialogu Obywatelskiego. – To gremium specjalistów, ekspertów, gremium opiniodawczo-doradcze prezydenta – powiedziała o p ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »