Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowy z prof. Markiem Białokurem oraz Henrykie ...
2019-02-15, 09:30 Autor: Marek Świercz

Rozmowy z prof. Markiem Białokurem oraz Henrykiem Krollem o zmarłym premierze Janie Olszewskim

Prof. Marek Białokur o zmarłym premierze Janie Olszewskim
Prof. Marek Białokur, historyk z Uniwersytetu Opolskiego
- Obawiam się, że Jan Olszewski będzie zapamiętany głównie z powodu odwołania jego rządu 4 czerwca 1992 roku. Tymczasem jest to postać o pięknym życiorysie, łącznik w Powstaniu Warszawskim, publicysta, który wystąpił w obronie żołnierz Armii Krajowej, w czasach PRL adwokat broniący praktycznie wszystkich najważniejszych działaczy opozycji. Napisał nawet podręcznik dla opozycjonistów, jak się zachować, gdy zostaną zaszantażowani przez Służbę Bezpieczeństwa. Gdy w wolnej Polsce został politykiem, był przeciwny tak zwanej grubej kresce, bo czuł, co się może wydarzyć, jeśli nie zrobimy - wzorem Czechosłowacji czy Niemiec - lustracji. To bolesny zabieg, ale, jak pokazała historia, konieczny - mówił w rozmowie "W cztery oczy" prof. Marek Białokur, historyk z Uniwersytetu Opolskiego.

Nasz gość przyznał, że w obecnym sporze politycznym dwie daty - 4 czerwca 1989 i 1992 roku - są sobie przeciwstawiane, ale stwierdził, że ta pierwsza jest jednak ważniejsza, bo to moment, w którym Polacy - nie mając wcale pewności, że wybory nie zostaną unieważnione - pokazali rządzącym komunistom czerwoną kartkę.

Białokur ubolewał też nad tym, że w podręcznikach historii, tych adresowanych do uczniów i studentów, postać Jana Olszewskiego praktycznie nie występuje.

- W swoim pamiętnym wystąpieniu telewizyjnym mówił o tym, że może chodzić z podniesioną głową. I tak było - ocenił nasz gość.
Henryk Kroll o polityce za czasów urzędowania premiera Jana Olszewskiego
Henryk Kroll, jeden z siedmiu posłów Mniejszości Niemieckiej w Sejmie I kadencji
- Jana Olszewskiego pamiętam jako człowieka niezwykle poważnego, który zawsze szanuje swoich rozmówców. Nie przypominam sobie, żeby kiedykolwiek się uśmiechał - mówił w "Poglądach i osądach" Henryk Roll, były lider mniejszości i poseł Sejmu I kadencji, kiedy to premierem został Jan Olszewski.

Kroll stwierdził, że mniejszość z zasady powinna być prorządowa, dlatego też po wyborach 1991 roku, gdy Jan Krzysztof Bielecki nie uzyskał votum zaufania, siedmiu posłów Mniejszości Niemieckiej, po zasięgnięciu opinii doradców, poparło gabinet Jana Olszewskiego. Nasz gość przyznał także, że jego środowisko także miało wtedy problemy o charakterze lustracyjnym.

- Nasz poseł z takimi zarzutami był jedynym, który zrezygnował z mandatu. I myślę, że dzięki temu zyskaliśmy szacunek wielu ludzi - stwierdził Kroll.

Zobacz także

2019-04-21, godz. 08:35 O. Wojciech Ziółek o Wielkanocy w Rosji i o radości z jaką to Święto Świąt przeżywają syberyjscy katolicy » więcej 2019-04-20, godz. 08:35 Ks. Waldemar Klinger o tym dlaczego w Wielką Sobotę święcimy pokarm Ks. Waldemar Klinger, proboszcz opolskiej katedry - To nie tylko polski zwyczaj. Pokarmy święci się także w innych krajach Europy - powiedział w porannej rozm ... » więcej 2019-04-19, godz. 08:19 Rozmowa z Martyną Nakonieczny i Romanem Kolkiem o roli i kompetencjach pełnomocnika marszałka ds. wielokulturowości Martyna Nakonieczny, przewodnicząca klubu radnych PiS w sejmiku województwa - Komisja z udziałem pełnomocnika marszałka do spraw wielokulturowości odbyła się ... » więcej 2019-04-18, godz. 10:16 Rozmowa z Łukaszem Sowadą i Michałem Nowakiem o sesji rady miasta i projektach uchwał, nad którymi odbędzie się dziś g ... Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola - Są środki na inwestycje, natomiast niektóre nie mogą być finansowane ze środków europejskich. Tak może być w ... » więcej 2019-04-17, godz. 10:08 Rozmowa z prof. Krystyną Modrzejewską i ks. Waldemarem Klingerem o spaleniu się katedry Notre-Dame Prof. Krystyna Modrzejewska, romanistka - Na szczęście do tej pory mówi się o tym, że to był przypadek, niedopatrzenie. Byłoby to straszne, gdyby to był atak, ... » więcej 2019-04-16, godz. 10:18 Rozmowy z mł. bryg. Dariuszem Gieroniem i Markiem Cholewą Mł. bryg. Dariusz Gieroń, rzecznik PSP Opole Pod koniec marca ruszyła kampania społeczna „Stop pożarom traw” prowadzona przez MSWiA i Państwową Straż Pożarną. ... » więcej 2019-04-15, godz. 10:49 Rozmowy z Violettą Porowską i Jerzym Wrębiakiem Violetta Porowska, wicewojewoda opolski – Pamiętam, jak jeszcze 15 lat temu zebraliśmy się w Brzegu ze starostą Stefańskim, który zabiegał o budowę obwodnicy ... » więcej 2019-04-14, godz. 08:30 Rozmowa z Markiem Szubrytem o XV Opolskich Podbiegach „Wstawać, wstawać, nie udawać” - tak Narodowe Centrum Polskiej Piosenki budzi nas z zimowego snu i zaprasza na XV PODBIEGI. O idei podbiegania, o tych, którzy ... » więcej 2019-04-13, godz. 08:30 Rozmowa z dr. Bartoszem Kuświkiem o Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej przypada 13 kwietnia, w dzień ujawnienia przez Niemców w 1943 r. informacji o odnalezieniu mogił polskich oficerów w le ... » więcej 2019-04-12, godz. 09:30 Rozmowy z Grzegorzem Kulisiem o tym czego od absolwentów studiów oczekują dziś pracodawcy oraz Karoliną Trościanką o X ... Grzegorz Kuliś z BCC - Od kandydata do pracy oczekujemy i piątek w indeksie, i doświadczenia zawodowego. Wiem, że to oczekiwanie w kwestii doświadczenia zawod ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »