Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowy z prof. Markiem Białokurem oraz Henrykiem…
2019-02-15, 09:30 Autor: Marek Świercz

Rozmowy z prof. Markiem Białokurem oraz Henrykiem Krollem o zmarłym premierze Janie Olszewskim

Prof. Marek Białokur o zmarłym premierze Janie Olszewskim
Prof. Marek Białokur, historyk z Uniwersytetu Opolskiego
- Obawiam się, że Jan Olszewski będzie zapamiętany głównie z powodu odwołania jego rządu 4 czerwca 1992 roku. Tymczasem jest to postać o pięknym życiorysie, łącznik w Powstaniu Warszawskim, publicysta, który wystąpił w obronie żołnierz Armii Krajowej, w czasach PRL adwokat broniący praktycznie wszystkich najważniejszych działaczy opozycji. Napisał nawet podręcznik dla opozycjonistów, jak się zachować, gdy zostaną zaszantażowani przez Służbę Bezpieczeństwa. Gdy w wolnej Polsce został politykiem, był przeciwny tak zwanej grubej kresce, bo czuł, co się może wydarzyć, jeśli nie zrobimy - wzorem Czechosłowacji czy Niemiec - lustracji. To bolesny zabieg, ale, jak pokazała historia, konieczny - mówił w rozmowie "W cztery oczy" prof. Marek Białokur, historyk z Uniwersytetu Opolskiego.

Nasz gość przyznał, że w obecnym sporze politycznym dwie daty - 4 czerwca 1989 i 1992 roku - są sobie przeciwstawiane, ale stwierdził, że ta pierwsza jest jednak ważniejsza, bo to moment, w którym Polacy - nie mając wcale pewności, że wybory nie zostaną unieważnione - pokazali rządzącym komunistom czerwoną kartkę.

Białokur ubolewał też nad tym, że w podręcznikach historii, tych adresowanych do uczniów i studentów, postać Jana Olszewskiego praktycznie nie występuje.

- W swoim pamiętnym wystąpieniu telewizyjnym mówił o tym, że może chodzić z podniesioną głową. I tak było - ocenił nasz gość.
Henryk Kroll o polityce za czasów urzędowania premiera Jana Olszewskiego
Henryk Kroll, jeden z siedmiu posłów Mniejszości Niemieckiej w Sejmie I kadencji
- Jana Olszewskiego pamiętam jako człowieka niezwykle poważnego, który zawsze szanuje swoich rozmówców. Nie przypominam sobie, żeby kiedykolwiek się uśmiechał - mówił w "Poglądach i osądach" Henryk Roll, były lider mniejszości i poseł Sejmu I kadencji, kiedy to premierem został Jan Olszewski.

Kroll stwierdził, że mniejszość z zasady powinna być prorządowa, dlatego też po wyborach 1991 roku, gdy Jan Krzysztof Bielecki nie uzyskał votum zaufania, siedmiu posłów Mniejszości Niemieckiej, po zasięgnięciu opinii doradców, poparło gabinet Jana Olszewskiego. Nasz gość przyznał także, że jego środowisko także miało wtedy problemy o charakterze lustracyjnym.

- Nasz poseł z takimi zarzutami był jedynym, który zrezygnował z mandatu. I myślę, że dzięki temu zyskaliśmy szacunek wielu ludzi - stwierdził Kroll.

Zobacz także

2021-12-26, godz. 08:30 Marcin Żukowski o przedświątecznej i świątecznej działalności wolontariuszy i harcerzy ZHR W Święta Bożego Narodzenia pamiętamy też o naszych rodakach żyjących za granicami Ojczyzny. To też czas, gdy wspieramy kombatantów, starsze osoby i polskie… » więcej 2021-12-25, godz. 08:30 Ks. Marek Dziony o lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia Opolszczyzna jest wielokulturowym regionem. O lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia rozmawialiśmy w sobotni, świąteczny poranek. Gościem… » więcej 2021-12-19, godz. 08:30 Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o postawie mieszkańców województwa opolskiego wobec cudzoziemców W związku z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej problem migrantów jest jednym z tematów dnia medialnych przekazów. Wzbudza też spore emocje społeczne… » więcej 2021-12-18, godz. 08:30 Violetta Zalejska o tym, jak pandemia i obostrzenia odbiły się na instytucjach kulturalnych Do niedzieli potrwa Jarmark Bożonarodzeniowy w Strzelcach Opolskich. To jedna z ostatnich takich przedświątecznych imprez w regionie. Grudzień to też czas… » więcej 2021-12-12, godz. 12:11 Grzegorz Pukas o najnowszej publikacji dotyczącej ks. bp. Antoniego Adamiuka Gościem Radia Opole był Grzegorz Pukas Chorągwi Harcerzy Ziemi Opolskiej ZHR im. Witolda Pileckiego, który opowiedział o najnowszej publikacji dotyczącej… » więcej 2021-12-11, godz. 08:30 Sebastian Szczurek o najnowszym raporcie dotyczącym umów o dzieło ZUS opublikował raport dotyczący umów o dzieło. Choć budzi obawy przedsiębiorców, to pokazuje kilka ciekawych danych. O nich opowiadał w sobotni poranek… » więcej 2021-12-05, godz. 09:21 Monika Feret o opolskiej akcji „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew” Po raz 10 organizowana jest w Opolu akcja „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew”. Podczas tego wydarzenia w poprzednich latach zbierano blisko 40 litrów… » więcej 2021-12-03, godz. 13:51 Radosław Roszkowski o szczegółach przedsięwzięć na pograniczu opolsko-czeskim Wraz z nową perspektywą finansową Unii Europejskiej pojawia się możliwość poprawy infrastruktury drogowej i kolejowej na pograniczu opolsko-czeskim. O unijne… » więcej 2021-11-21, godz. 08:30 Marek Dziony ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Bialskiej o książce o historii Białej Po blisko stu latach przetłumaczono z niemieckiego i wydano wyjątkową książkę „Historia miasta Białej na Górnym Śląsku”. Tekst tej publikacji oparty… » więcej 2021-11-20, godz. 08:30 Stefan Wacław o o sukcesach i problemach dotyczących upraw i hodowli zwierząt w regionie Opolscy rolnicy należą do krajowej czołówki producentów tego sektora gospodarki. Wpływ na to ma też otoczenie tej branży m.in. instytucje udzielające… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »