Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowy z Lesławem Tomczakiem i Tomaszem Ciekals ...
2019-02-14, 10:34 Autor: Marek Świercz

Rozmowy z Lesławem Tomczakiem i Tomaszem Ciekalskim

Lesław Tomczak o nowych pracowniach edukacyjnych w Zaczarowanym Świecie
Lesław Tomczak, dyrektor Regionalnego Zespołu Placówek Wspierania Edukacji
– Otwieramy dziś w naszym centrum Zaczarowany Świat przy ulicy Duboisa w Opolu pięć nowych pracowni poświęconych bioróżnorodności Opolszczyzny. Zostały sfinansowane z unijnych pieniędzy, wystartowaliśmy w konkursie i otrzymaliśmy na ten cel 3 mln zł. Dodam, że już teraz w centrum mamy 18 pracowni, z których korzystają nieodpłatnie dzieci i dorośli. Praktycznie codziennie mamy od jednego do czterech autobusów z uczniami. To takie nasze małe Centrum Kopernika, być może nawet trochę lepsze od pierwowzoru, bo u nas się nie zwiedza samodzielnie, u nas jest przewodnik, który dba o edukację gości – mówił w rozmowie „W cztery oczy” Lesław Tomczak, dyrektor Regionalnego Zespołu Placówek Wspierania Edukacji (obejmuje Regionalne Centrum Rozwoju Edukacji i Wojewódzką Bibliotekę Pedagogiczną), dodając, że Zaczarowany Świat odwiedziło do tej pory 67 tysięcy młodych ludzi z całej Opolszczyzny. Nasz gość dodaje, że to projekt, który został wymyślony, gdy trwały prace nad programem „Opolskie dla rodziny” (to pokłosie idei Specjalnej Strefy Demograficznej). Jego celem jest podniesienie atrakcyjności edukacyjnej Opolszczyzny. Tomczak mówił także o tym, że RZPWC wystartowało w dwóch konkursach obliczonych na kształcenie dwujęzyczne (w grę wchodzą języki angielski i niemiecki) już na etapie nauczania przedszkolnego.
Tomasz Ciekalski o współpracy z RZPWE
Tomasz Ciekalski, zastępca dyrektora Zespołu Szkół w Ozimku
– Bardzo sobie chwalimy współpracę z RZPWE, uważam, że to dzięki tej kooperacji nasza szkoła się rozwija i odnosi sukcesy. Najlepszym dowodem jest to, że właśnie zadebiutowaliśmy w rankingu „Perspektyw”. I to od razu na 58. miejscu w kraju i 4. miejscu w regionie. Od podiom, czyli miejsca 3. dzieliło nas tylko siedem setnych punktu – mówił w „Poglądach i osądach” Tomasz Ciekalski, zastępca dyrektora Zespołu Szkół w Ozimku. Szkoła z 73-letnią tradycją w czasach PRL była szkołą przyzakładową przygotowującą głownie pracowników dla Huty Małapanew (choć miała także klasy licealne). Gdy huta zaczęła mieć problemy, szkoła musiała samodzielnie odnaleźć się na edukacyjnym rynku. Robi to z powodzeniem, w tej chwili ma około 225 uczniów w klasach liceum, technikum i szkoły branżowej. – W tym roku do szkół średnich idą dwa roczniki, liczymy, że będzie jeszcze lepiej. W marcu stratujemy z promocją naszej szkoły – dodał nasz gość.
Z Lesławem Tomczakiem rozmawia Marek Świercz
Z Tomaszem Ciekalskim rozmawia Marek Świercz

Zobacz także

2019-03-21, godz. 09:40 Rozmowy z podinsp. Marzeną Grzegorczyk i majorem Wojciechem Bakalarzem Podinsp. Marzena Grzegorczyk, rzecznik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Opolu -13 seniorów z Opolszczyzny straciło od początku roku 300 tys. zł. To efekt d ... » więcej 2019-03-20, godz. 08:48 Poseł Kukiz'15 Paweł Grabowski i komisarz wyborczy Joanna Maksymowicz o wyborach do Parlamentu Europejskiego Paweł Grabowski, poseł Kukiz'15 - To nie jest kara, tu chodzi o pragmatykę - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" poseł Paweł Grabowski z Kukiz'15, ... » więcej 2019-03-19, godz. 09:34 Rozmowy z wojewodą opolskim Violettą Porowską i starostą kluczborskim Mirosławem Bireckim Wicewojewoda opolski Violetta Porowska - 350 mln zł trafi do szpitali powiatowych, by koszty w związku ze wzrostem wynagrodzeń i zakupem sprzętu były zrekomp ... » więcej 2019-03-18, godz. 09:45 Rozmowa z Adrianem Czubakiem i Andrzejem Kasiurą o naborze do Funduszu Dróg Samorządowych Adrian Czubak, wojewoda opolski Ruszył nabór wniosków do rządowego programu Fundusz Dróg Samorządowych. - Ogromne zainteresowanie było już przed ogłoszeniem n ... » więcej 2019-03-17, godz. 08:35 Dr Violetta Rezler-Wasielewska o uroczystościach upamiętniających 74. rocznicę wyzwolenia Stalagu 344 Lamsdorf 17 marca przypada 74. rocznica wyzwolenia Stalagu 344 Lamsdorf. O niedzielnych uroczystościach w Łambinowicach, a także o świadkach historii opowiadała dr Vio ... » więcej 2019-03-16, godz. 08:35 Michał Jakubik o Festiwalu Grand OFF oraz Sputniku nad Opolem O filmach nagrodzonych w 12. edycji festiwalu Grand OFF, a także o kinie rosyjskim, czyli kolejnej odsłonie festiwalu „Sputnik nad Opolem” rozmawialiśmy z Mic ... » więcej 2019-03-14, godz. 11:16 Rozmowy z Pawłem Fudalą z NFZ i Sebastianem Szczurkiem z ZUS Paweł Fudala z opolskiego NFZ - Akcja edukacyjna "Kasa za bobasa" będzie trwała, choć dobiega końca jej pierwszy etap - powiedział w rozmowie "W cztery oczy" ... » więcej 2019-03-14, godz. 09:22 Rozmowy z burmistrzem Nysy Kordianem Kolbiarzem i wicemarszałkiem Stanisławem Rakoczym Burmistrz Nysy Kordian Kolbiarz - Jestem mocno zdumiony - równie dobrze można podjąć uchwałę, że w Nysie poruszamy się tylko samochodami elektrycznymi koloru ... » więcej 2019-03-13, godz. 10:30 Rozmowy z Małgorzatą Stelnicką i Arkadiuszem Jasińskim Małgorzata Stelnicka, wiceprezydent Opola – Program funkcjonalno-użytkowy to coś więcej niż koncepcja, ale mniej niż dokumentacja techniczna. Jest to dokument ... » więcej 2019-03-12, godz. 10:24 Rozmowy z Aleksandrą Zwarycz i Tomaszem Kosmalą Aleksandra Zwarycz, naczelnik Centrum Dialogu Obywatelskiego. – To gremium specjalistów, ekspertów, gremium opiniodawczo-doradcze prezydenta – powiedziała o p ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »