Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowy z Adrianem Czubakiem i Justyną Osiecką-S ...
2019-02-13, 10:41 Autor: Marek Świercz

Rozmowy z Adrianem Czubakiem i Justyną Osiecką-Sułek

Adrian Czubak m.in. o tzw. matczynych emeryturach
Adrian Czubak, wojewoda opolski
– To jest realizacja zapowiedzi tego rządu, ale przede wszystkim wyraz wdzięczności dla naszych mam, które zrezygnowały z karier zawodowych, żeby wychowywać swoje dzieci. To jest bardzo świadoma polityka wspierania rodzin wielodzietnych, bo to one w naszej trudnej sytuacji demograficznej są najważniejsze. Nie może być tak, że kobieta, która poświęciła się dzieciom i rodzinie, po wejściu w wiek emerytalny żyje w ubóstwie – mówił w rozmowie „W cztery oczy” wojewoda opolski Adrian Czubak, przypominając, że program tzw. matczynych emerytur wejdzie w życie już w maju.

Zdaniem naszego gościa, beneficjentami (bo w grę wchodzą także panowie, którzy wychowali co najmniej czwórkę dzieci) może być około 80 tysięcy osób. Na realizację programu zabezpieczono w budżecie państwa na ten rok około 800 mln zł. Czubak poinformował także, że o ile wnioski o to świadczenie będzie rzecz jasna realizował ZUS, to o informacje można się także zwrócić do Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Naszego gościa pytaliśmy także o bilans zimowych ferii. Jak się okazuje, przebiegły bezpiecznie, w czasie zwyczajowych kontroli stwierdzono jedynie drobne uchybienia. – Tragedia, do której doszło w tzw. escape roomie w Koszalinie, dobitnie pokazuje, jak ważne są kwestie bezpieczeństwa i jak istotna jest w tym przypadku prewencja – stwierdził Czubak.
Justyna Osiecka-Sułek o Opolskiej Karcie Rodziny i Seniora
Justyna Osiecka-Sułek z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego
– Zainteresowanie Opolską Kartą Rodziny i Seniora jest coraz większe. Rok temu mieliśmy około 300-400 wniosków miesięcznie, w styczniu tego roku było ich już tysiąc. To prawdopodobnie reakcja na to, że we wrześniu zeszłego roku obniżyliśmy wiek seniora uprawnionego do odebrania karty z 65 do 60 lat – mówiła w „Poglądach i osądach” Justyna Osiecka-Sułek z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

Do tej pory wydano 72 tysiące kart (choć według szacunków, w regionie uprawnionych do odebrania karty jest nawet 270 tysięcy osób), a partnerów projektu jest 209. – To głównie małe firmy, którym zależy na wizerunku, promocji i klientach. Szkoda, że tematem nie są raczej zainteresowane nowe sieci – stwierdził nasz gość, dodając, że są samorządy – na przykład Gogolin – które bardzo się angażują w rozwój karty. Przykładowo od tego roku zniżki jej posiadaczom oferuje działająca w tej gminie firma organizująca spływy kajakowe.

Zobacz także

2019-03-21, godz. 09:40 Rozmowy z podinsp. Marzeną Grzegorczyk i majorem Wojciechem Bakalarzem Podinsp. Marzena Grzegorczyk, rzecznik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Opolu -13 seniorów z Opolszczyzny straciło od początku roku 300 tys. zł. To efekt d ... » więcej 2019-03-20, godz. 08:48 Poseł Kukiz'15 Paweł Grabowski i komisarz wyborczy Joanna Maksymowicz o wyborach do Parlamentu Europejskiego Paweł Grabowski, poseł Kukiz'15 - To nie jest kara, tu chodzi o pragmatykę - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" poseł Paweł Grabowski z Kukiz'15, ... » więcej 2019-03-19, godz. 09:34 Rozmowy z wojewodą opolskim Violettą Porowską i starostą kluczborskim Mirosławem Bireckim Wicewojewoda opolski Violetta Porowska - 350 mln zł trafi do szpitali powiatowych, by koszty w związku ze wzrostem wynagrodzeń i zakupem sprzętu były zrekomp ... » więcej 2019-03-18, godz. 09:45 Rozmowa z Adrianem Czubakiem i Andrzejem Kasiurą o naborze do Funduszu Dróg Samorządowych Adrian Czubak, wojewoda opolski Ruszył nabór wniosków do rządowego programu Fundusz Dróg Samorządowych. - Ogromne zainteresowanie było już przed ogłoszeniem n ... » więcej 2019-03-17, godz. 08:35 Dr Violetta Rezler-Wasielewska o uroczystościach upamiętniających 74. rocznicę wyzwolenia Stalagu 344 Lamsdorf 17 marca przypada 74. rocznica wyzwolenia Stalagu 344 Lamsdorf. O niedzielnych uroczystościach w Łambinowicach, a także o świadkach historii opowiadała dr Vio ... » więcej 2019-03-16, godz. 08:35 Michał Jakubik o Festiwalu Grand OFF oraz Sputniku nad Opolem O filmach nagrodzonych w 12. edycji festiwalu Grand OFF, a także o kinie rosyjskim, czyli kolejnej odsłonie festiwalu „Sputnik nad Opolem” rozmawialiśmy z Mic ... » więcej 2019-03-14, godz. 11:16 Rozmowy z Pawłem Fudalą z NFZ i Sebastianem Szczurkiem z ZUS Paweł Fudala z opolskiego NFZ - Akcja edukacyjna "Kasa za bobasa" będzie trwała, choć dobiega końca jej pierwszy etap - powiedział w rozmowie "W cztery oczy" ... » więcej 2019-03-14, godz. 09:22 Rozmowy z burmistrzem Nysy Kordianem Kolbiarzem i wicemarszałkiem Stanisławem Rakoczym Burmistrz Nysy Kordian Kolbiarz - Jestem mocno zdumiony - równie dobrze można podjąć uchwałę, że w Nysie poruszamy się tylko samochodami elektrycznymi koloru ... » więcej 2019-03-13, godz. 10:30 Rozmowy z Małgorzatą Stelnicką i Arkadiuszem Jasińskim Małgorzata Stelnicka, wiceprezydent Opola – Program funkcjonalno-użytkowy to coś więcej niż koncepcja, ale mniej niż dokumentacja techniczna. Jest to dokument ... » więcej 2019-03-12, godz. 10:24 Rozmowy z Aleksandrą Zwarycz i Tomaszem Kosmalą Aleksandra Zwarycz, naczelnik Centrum Dialogu Obywatelskiego. – To gremium specjalistów, ekspertów, gremium opiniodawczo-doradcze prezydenta – powiedziała o p ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »