Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowy z Adrianem Czubakiem i Justyną Osiecką-S ...
2019-02-13, 10:41 Autor: Marek Świercz

Rozmowy z Adrianem Czubakiem i Justyną Osiecką-Sułek

Adrian Czubak m.in. o tzw. matczynych emeryturach
Adrian Czubak, wojewoda opolski
– To jest realizacja zapowiedzi tego rządu, ale przede wszystkim wyraz wdzięczności dla naszych mam, które zrezygnowały z karier zawodowych, żeby wychowywać swoje dzieci. To jest bardzo świadoma polityka wspierania rodzin wielodzietnych, bo to one w naszej trudnej sytuacji demograficznej są najważniejsze. Nie może być tak, że kobieta, która poświęciła się dzieciom i rodzinie, po wejściu w wiek emerytalny żyje w ubóstwie – mówił w rozmowie „W cztery oczy” wojewoda opolski Adrian Czubak, przypominając, że program tzw. matczynych emerytur wejdzie w życie już w maju.

Zdaniem naszego gościa, beneficjentami (bo w grę wchodzą także panowie, którzy wychowali co najmniej czwórkę dzieci) może być około 80 tysięcy osób. Na realizację programu zabezpieczono w budżecie państwa na ten rok około 800 mln zł. Czubak poinformował także, że o ile wnioski o to świadczenie będzie rzecz jasna realizował ZUS, to o informacje można się także zwrócić do Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Naszego gościa pytaliśmy także o bilans zimowych ferii. Jak się okazuje, przebiegły bezpiecznie, w czasie zwyczajowych kontroli stwierdzono jedynie drobne uchybienia. – Tragedia, do której doszło w tzw. escape roomie w Koszalinie, dobitnie pokazuje, jak ważne są kwestie bezpieczeństwa i jak istotna jest w tym przypadku prewencja – stwierdził Czubak.
Justyna Osiecka-Sułek o Opolskiej Karcie Rodziny i Seniora
Justyna Osiecka-Sułek z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego
– Zainteresowanie Opolską Kartą Rodziny i Seniora jest coraz większe. Rok temu mieliśmy około 300-400 wniosków miesięcznie, w styczniu tego roku było ich już tysiąc. To prawdopodobnie reakcja na to, że we wrześniu zeszłego roku obniżyliśmy wiek seniora uprawnionego do odebrania karty z 65 do 60 lat – mówiła w „Poglądach i osądach” Justyna Osiecka-Sułek z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

Do tej pory wydano 72 tysiące kart (choć według szacunków, w regionie uprawnionych do odebrania karty jest nawet 270 tysięcy osób), a partnerów projektu jest 209. – To głównie małe firmy, którym zależy na wizerunku, promocji i klientach. Szkoda, że tematem nie są raczej zainteresowane nowe sieci – stwierdził nasz gość, dodając, że są samorządy – na przykład Gogolin – które bardzo się angażują w rozwój karty. Przykładowo od tego roku zniżki jej posiadaczom oferuje działająca w tej gminie firma organizująca spływy kajakowe.

Zobacz także

2019-06-19, godz. 08:21 Rozmowa z Michałem Siekiem i Ireną Koszyk o mijającym roku szkolny Michał Siek, opolski kurator oświaty - To był bardzo trudny rok, było bardzo dużo zadań do realizacji. Kwiecień i maj to był okres bardzo wytężonej pracy po t ... » więcej 2019-06-18, godz. 08:54 Rozmowa z Rafałem Bartkiem i Szymonem Ogłazą o udzieleniu zarządowi regionu wotum zaufania Rafał Bartek, przewodniczący sejmiku województwa - Będą dwie uchwały, gdzie możemy wstrząsnąć zarządem. Do tej pory było to tylko absolutorium, teraz mamy wpr ... » więcej 2019-06-17, godz. 10:40 Rozmowy z Marcinem Ociepą i Grzegorzem Kulisiem o zmianach ułatwiających prowadzenie przedsiębiorstwa Marcin Ociepa sekretarz Stanu w Ministerstwie Technologii i Przedsiębiorczości - W ostatnim czasie weszło w życie 70 punktowych zmian, które dotyczyły 70 ust ... » więcej 2019-06-16, godz. 08:40 Monika Kawa o 25. Festynie Fundacji DOM Fundacja DOM po raz 25. organizuje swoje doroczne święto, które jest nie tylko szansą na poznanie podopiecznych fundacji, ale także okazją do wspólnej zabawy. ... » więcej 2019-06-15, godz. 08:40 Agnieszka Adamiec o istocie i popularność dogoterapii W Ogólnopolskim Dniu Dogoterapii rozmawialiśmy o znaczeniu tej formy kontaktu z psami. O istotę i popularność dogoterapii zapytamy Agnieszkę Adamiec, która wr ... » więcej 2019-06-14, godz. 09:58 Rozmowy z Łukaszem Śmierciakiem i Katarzyną Kownacką o Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki Łukasz Śmierciak, naczelnik Wydziału Promocji opolskiego Urzędu Miasta - Oferta imprez około festiwalowych jest bardzo bogata, to już jest taka dobra tradycja ... » więcej 2019-06-13, godz. 10:37 Rozmowy z prof. Przemysławem Malinowskim i prof. Tomaszem Halskim Prof. Tomasz Halski, rektor Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu – To nasz ogromny sukces naszego zespołu, całej uczelni, także studentów. Za ... » więcej 2019-06-12, godz. 10:27 Rozmowa ze Stanisławem Rakoczym i Piotrem Mielcem o rozliczeniach powyborczach i atrakcjach turystycznych oferowanych ... Stanisław Rakoczy, wicemarszałek - Myślę, że najpóźniej do końca miesiąca zapadnie polityczna decyzja, w jakiej formule PSL pójdzie do wyborów parlamentarnych ... » więcej 2019-06-11, godz. 10:02 Rozmowa z Andrzejem Bułą i Dorota Piechowicz-Witoń o budżecie obywatelskim Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego - W całym regionie organizujemy spotkania w sprawie trzeciej edycji naszego obywatelskiego budżetu marszałkowsk ... » więcej 2019-06-10, godz. 10:34 Rozmowy z Arkadiuszem Wiśniewskim i dr. Witoldem Potworą o strategii rozwoju Opola Arkadiusz Wiśniewski - Zależało nam na tym, żeby ta strategia nie była dokumentem przygotowanym przez urzędników, ale takim, który od początku jest konsultowa ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »