Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowy z Joanną Maksymowicz i Agnieszką Mikucką ...
2019-02-01, 14:35 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Rozmowy z Joanną Maksymowicz i Agnieszką Mikucką o nadchodzący wyborach do Parlamentu Europejskiego

Joanna Maksymowicz o orgaznizacji nadchodzących wyborów do Parlamentu Europejskiego
Joanna Maksymowicz, komisarz wyborczy
- W styczniu 2018 roku zaliczyliśmy trochę trzęsienie ziemi kodeksowe, ale jak czas pokazał KBW i PKW poradziły sobie z przeprowadzeniem wyborów samorządowych - powiedziała w porannej rozmowie "W cztery oczy" Joanna Maksymowicz, komisarz wyborczy. Odniosła się w ten sposób do pytania o zmiany w kodeksie wyborczym, które wycofują niektóre przepisy wprowadzone przed wyborami samorządowymi. To na przykład podwójne obwodowe komisje wyborcze: do przeprowadzenia głosowania i do ustalenia wyników wyborów. - One zostają przy wyborach samorządowych, ale w wyborach do Parlamentu Europejskiego i do Sejmu i Senatu będzie tylko jedna komisja obwodowa. Zmienia nam się skład komisji. Największe obwody będą miały liczniejsze komisje, co jest uzasadnione, bo tam pracy jest znacznie więcej, niż w małych obwodach - wyjaśniła komisarz Maksymowicz.

Pozostałe zmiany w kodeksie wyborczym, które wejdą w życie, jeśli prezydent podpisze nowelizację kodeksu wyborczego to: zakaz kandydowania osobom skazanym prawomocnym wyrokiem na każdą karę, a nie tylko na karę pozbawienia wolności, oraz automatyczne wygaśnięcie mandatu wójta, burmistrza i prezydenta miasta oraz radnego z dniem wyboru na posła, senatora czy posła do PE.
Agnieszka Mikucka o rozliczeniu kampanii wyborczej przed wyborami samorządowymi w 2018 roku
Agnieszka Mikucka, zastępca dyrektora opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego
- Komitety rozliczyły się z finansowania kampanii wyborczej. Wszystkie te które musiały zrobić to do 21 stycznia zrobiły to w terminie, a te, które brały udział w drugiej turze wyborów samorządowych w piątek o godz 15.30 brakowało nam 3 sprawozdań - powiedziała w "Poglądach i osądach" Agnieszka Mikucka, zastępca dyrektora opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego. Termin, na rozliczenie finansowe samorządowej kampanii wyborczej upływa dzisiaj (4,02) o 15:30. - Te trzy brakujące rozliczenia są od dużych komitetów wyborczych, zobligowały się do złożenia ich w poniedziałek - zaznaczyła wicedyrektor Mikucka.

Sprawozdania finansowe są badane, następnie komisarz wyborczy wydaje postanowienie o jego przyjęciu bez zastrzeżeń, przyjęciu ze wskazaniem na uchybienia, jeśli niedoskonałości w sprawozdaniu były niewielkie, lub odrzuca sprawozdanie jeśli naruszenie przepisów było poważne, na przykład przyjęcie wpłaty na rzecz komitetu wyborczego już po wyborach.

Zobacz także

2019-03-14, godz. 09:22 Rozmowy z burmistrzem Nysy Kordianem Kolbiarzem i wicemarszałkiem Stanisławem Rakoczym Burmistrz Nysy Kordian Kolbiarz - Jestem mocno zdumiony - równie dobrze można podjąć uchwałę, że w Nysie poruszamy się tylko samochodami elektrycznymi koloru ... » więcej 2019-03-13, godz. 10:30 Rozmowy z Małgorzatą Stelnicką i Arkadiuszem Jasińskim Małgorzata Stelnicka, wiceprezydent Opola – Program funkcjonalno-użytkowy to coś więcej niż koncepcja, ale mniej niż dokumentacja techniczna. Jest to dokument ... » więcej 2019-03-12, godz. 10:24 Rozmowy z Aleksandrą Zwarycz i Tomaszem Kosmalą Aleksandra Zwarycz, naczelnik Centrum Dialogu Obywatelskiego. – To gremium specjalistów, ekspertów, gremium opiniodawczo-doradcze prezydenta – powiedziała o p ... » więcej 2019-03-11, godz. 09:39 Rozmowa ze Zbigniewem Kubalańcą o krytycznym wobec Opolszczyzny raporcie Najwyższej Izby Kontroli oraz Elżbietą Kampą ... Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa opolskiego - Myślę, że z kulturą w naszym regionie nie jest tak źle. Samorząd województwa nie tylko utrzymuje wł ... » więcej 2019-03-10, godz. 09:00 Rozmowa z prof. dr. hab. Markiem Masnykiem o 25. rocznicy utworzenia Uniwersytetu Opolskiego 10 marca 1994 r. uchwalona została ustawa o utworzeniu Uniwersytetu Opolskiego. W 25. rocznicę tego wydarzenia do wspomnień o historii naszej opolskiej uczeln ... » więcej 2019-03-09, godz. 08:35 Rozmowa z ks. dr. hab. Krystianem Kałużą o idei Wielkopostnych Wykładów Otwartych Od dziś (9.03), w każdą sobotę Wielkiego Postu, wykładowcy Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego, w ramach Wielkopostnych Wykładów Otwartych, będą od ... » więcej 2019-03-08, godz. 09:30 Rozmowy z Violettą Porowską i dr Magdaleną Piejko o roli kobiet w społeczeństwie Violetta Porowska, wicewojewoda opolski, szefowa PiS na Opolszczyźnie - Pan Arkadiusz zachował się bardzo właściwie składając wniosek o zawieszenie w prawach ... » więcej 2019-03-07, godz. 10:26 Rozmowy z Beatą Jabłońską i Anną Radlak Beata Jabłońska, zastępca dyrektora Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego - Na tą chwilę nie mamy szczegółowych przepisów w ... » więcej 2019-03-06, godz. 10:32 Rozmowy z dr hab. Robertem Geislerem i Maciejem Kochańskim Dr. hab. Robert Geisler, prof. UO, dyrektor Instytutu Socjologii Uniwersytetu Opolskiego - Wszelkiego rodzaju urzędy, samorządy, biznes, organizacje pozarząd ... » więcej 2019-03-05, godz. 09:54 Rozmowy z Ewą Kosowską-Korniak i Romanem Jarosińskim Ewa Kosowska-Korniak, dyrektor Wojewódzkiego Centrum Arbitrażu i Mediacji – Chcemy pokazać korzyści i zalety płynące z mediacji, nowy sposób myślenia w zarząd ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »