Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowa z o. Błażejem Kurowskim o specyfice życi ...
2019-02-02, 09:00 Autor: Ewa Skrabacz

Rozmowa z o. Błażejem Kurowskim o specyfice życia zakonnego

O. Błażej Kurowski o specyfice życia zakonnego
2 lutego Kościół katolicki obchodzi święto Ofiarowania Pańskiego. W tym dniu przypada także Dzień Życia Konsekrowanego. O symbolice tego dnia, a także o specyfice życia zakonnego rozmawialiśmy z o. Błażejem Kurowskim, franciszkaninem, Wikariuszem Biskupim ds. Życia Konsekrowanego.

- Jezus nie był wyjątkiem, gdyż każdy pierworodny syn był zanoszony do świątyni i ofiarowany Bogu. Na małego Jezusa i na Jego rodziców czekały jednak dwie zacne osoby: prorokini Anna i starzec Symeon. To Symeon wypowiadając słynny kantyk, wskazuje na Chrystusa, który jest światłem narodów. Stąd zwyczaj gromnicy, symbol światła – wyjaśniał franciszkanin.

- Gromnica wciąż jest ważna w wielu domach. Zwłaszcza na wsi, gdzie wyciąga się ją przede wszystkim w czasie burzy. Jej światło ma chronić. Bardzo ważnym momentem jest też wkładanie gromnicy do rąk umierającego człowieka, by z tym światłem Bożym szedł do wieczności – dodał o. Kurowski.

Naszego gościa pytaliśmy także o specyfikę życia osób zakonnych. - Osoby konsekrowane żyją trzema radami ewangelicznymi, składają śluby posłuszeństwa, czystości i ubóstwa. Ważne jest, by pokazać, choćby właśnie 2 lutego, w Dniu Życia Konsekrowanego, jak wygląda nasze życie, które toczy się wedle reguły klasztornej zakonodawcy, czyli w moim przypadku jest to reguła franciszkańska – mówił o. Kurowski.

- W diecezji opolskiej jest ponad 630 sióstr zakonnych, 153 kapłanów zakonnych i 37 braci zakonnych – informował wikariusz biskupi.

Zobacz także

2019-03-13, godz. 10:30 Rozmowy z Małgorzatą Stelnicką i Arkadiuszem Jasińskim Małgorzata Stelnicka, wiceprezydent Opola – Program funkcjonalno-użytkowy to coś więcej niż koncepcja, ale mniej niż dokumentacja techniczna. Jest to dokument ... » więcej 2019-03-12, godz. 10:24 Rozmowy z Aleksandrą Zwarycz i Tomaszem Kosmalą Aleksandra Zwarycz, naczelnik Centrum Dialogu Obywatelskiego. – To gremium specjalistów, ekspertów, gremium opiniodawczo-doradcze prezydenta – powiedziała o p ... » więcej 2019-03-11, godz. 09:39 Rozmowa ze Zbigniewem Kubalańcą o krytycznym wobec Opolszczyzny raporcie Najwyższej Izby Kontroli oraz Elżbietą Kampą ... Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa opolskiego - Myślę, że z kulturą w naszym regionie nie jest tak źle. Samorząd województwa nie tylko utrzymuje wł ... » więcej 2019-03-10, godz. 09:00 Rozmowa z prof. dr. hab. Markiem Masnykiem o 25. rocznicy utworzenia Uniwersytetu Opolskiego 10 marca 1994 r. uchwalona została ustawa o utworzeniu Uniwersytetu Opolskiego. W 25. rocznicę tego wydarzenia do wspomnień o historii naszej opolskiej uczeln ... » więcej 2019-03-09, godz. 08:35 Rozmowa z ks. dr. hab. Krystianem Kałużą o idei Wielkopostnych Wykładów Otwartych Od dziś (9.03), w każdą sobotę Wielkiego Postu, wykładowcy Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego, w ramach Wielkopostnych Wykładów Otwartych, będą od ... » więcej 2019-03-08, godz. 09:30 Rozmowy z Violettą Porowską i dr Magdaleną Piejko o roli kobiet w społeczeństwie Violetta Porowska, wicewojewoda opolski, szefowa PiS na Opolszczyźnie - Pan Arkadiusz zachował się bardzo właściwie składając wniosek o zawieszenie w prawach ... » więcej 2019-03-07, godz. 10:26 Rozmowy z Beatą Jabłońską i Anną Radlak Beata Jabłońska, zastępca dyrektora Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego - Na tą chwilę nie mamy szczegółowych przepisów w ... » więcej 2019-03-06, godz. 10:32 Rozmowy z dr hab. Robertem Geislerem i Maciejem Kochańskim Dr. hab. Robert Geisler, prof. UO, dyrektor Instytutu Socjologii Uniwersytetu Opolskiego - Wszelkiego rodzaju urzędy, samorządy, biznes, organizacje pozarząd ... » więcej 2019-03-05, godz. 09:54 Rozmowy z Ewą Kosowską-Korniak i Romanem Jarosińskim Ewa Kosowska-Korniak, dyrektor Wojewódzkiego Centrum Arbitrażu i Mediacji – Chcemy pokazać korzyści i zalety płynące z mediacji, nowy sposób myślenia w zarząd ... » więcej 2019-03-04, godz. 11:04 Rozmowy z Andrzejem Bułą i Piotrem Woźniakiem Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego – To bardzo trudne zadanie, szczególnie dla przewodniczącego Grzegorza Schetyny, ale też jestem pełen podziwu, ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »