Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowa z Łukaszem Sowadą i Michałem Nowakiem o ...
2019-01-31, 09:44 Autor: Marek Świercz

Rozmowa z Łukaszem Sowadą i Michałem Nowakiem o pomyśle poszerzenia kompetencji majątkowych prezydenta Opola

Łukasz Sowada o pierwszej w tym roku sesji opolskich rajców
Łukasz Sowada, przewodniczący opolskiej Rady Miasta
- W programie sesji jest kilka tematów, do których wracamy. Na przykład kwestia gospodarowania przez prezydenta nieruchomościami. W poprzedniej kadencji radni szeroko rozumianej opozycji zdecydowali, że prezydent będzie mógł decydować o nieruchomościach o wartości do 800 tys. zł, choć wcześniej było to 3 mln zł. I chcemy to teraz uregulować. Oczywiście mam świadomość, że opozycja może być przeciw - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Łukasz Sowada, przewodniczący opolskiej Rady Miasta.

W programie czwartkowej (31 stycznia), pierwszej w nowym roku, sesji Rady Miasta Opola
jest też uchwała skierowana przeciw mowie nienawiści.
- Nie spodziewam się tu kontrowersji. Pierwotny projekt zgłoszony przez radnych Koalicji Obywatelskiej został nieco zmodyfikowany i pozbawiony akcentów politycznych, dlatego powinien zostać przyjęty przez aklamację - mówił Sowada.
Opolscy radni mają także podjąć uchwale w sprawie zaproszenia do Opola rodziny repatriantów. - To nauczyciele, którzy powinni się u nas szybko zaaklimatyzować 0 mówi nasz gość.
Michał Nowak o pomyśle poszerzenia kompetencji majątkowych prezydenta Opola
Michał Nowak, przewodniczący klubu radnych PiS w opolskiej Radzie Miasta
- Jeśli ktoś twierdzi, że przyznanie prezydentowi większych uprawnień w kwestii gospodarowania nieruchomościami, to dobry pomysł, to jest odklejony od rzeczywistości. Prezydent Ryszard Zembaczyński mógł podejmować decyzje w sprawie nieruchomości o wartości do miliona złotych, dopiero w 2017 roku prezydent Arkadiusz Wiśniewski przekonał radę do tego, by mógł gospodarować działkami o wartości do 3 milionów. Ale zaraz potem wybuchła tak zwana afera gruntowa i radni cofnęli te uprawnienia. Nie widzę powodu, dla którego prezydent miałby te uprawnienia uzyskać ponownie - mówił w "Poglądach i osądach" Michał Nowak, przewodniczący klubu radnych PiS w opolskiej Radzie Miasta.

Nasz gość dodaje, że podczas dzisiejszej sesji poruszy także temat walki ze smogiem (w programie jest punkt mówiący o zakupie autobusów elektrycznych).
- Trzeba koniecznie wrócić do tematu doprowadzenia do Opola ciepła z Elektrowni Opole, wtedy opolanie będą za ciepło płacić może o połowę taniej. Kolejny wątek do podłączenie do sieci kamienic opalanych piecami. Powinny na to pójść pieniądze, jakie Opole dostaje w ramach dywidendy z ECO - stwierdził Nowak.

Zobacz także

2019-03-14, godz. 11:16 Rozmowy z Pawłem Fudalą z NFZ i Sebastianem Szczurkiem z ZUS Paweł Fudala z opolskiego NFZ - Akcja edukacyjna "Kasa za bobasa" będzie trwała, choć dobiega końca jej pierwszy etap - powiedział w rozmowie "W cztery oczy" ... » więcej 2019-03-14, godz. 09:22 Rozmowy z burmistrzem Nysy Kordianem Kolbiarzem i wicemarszałkiem Stanisławem Rakoczym Burmistrz Nysy Kordian Kolbiarz - Jestem mocno zdumiony - równie dobrze można podjąć uchwałę, że w Nysie poruszamy się tylko samochodami elektrycznymi koloru ... » więcej 2019-03-13, godz. 10:30 Rozmowy z Małgorzatą Stelnicką i Arkadiuszem Jasińskim Małgorzata Stelnicka, wiceprezydent Opola – Program funkcjonalno-użytkowy to coś więcej niż koncepcja, ale mniej niż dokumentacja techniczna. Jest to dokument ... » więcej 2019-03-12, godz. 10:24 Rozmowy z Aleksandrą Zwarycz i Tomaszem Kosmalą Aleksandra Zwarycz, naczelnik Centrum Dialogu Obywatelskiego. – To gremium specjalistów, ekspertów, gremium opiniodawczo-doradcze prezydenta – powiedziała o p ... » więcej 2019-03-11, godz. 09:39 Rozmowa ze Zbigniewem Kubalańcą o krytycznym wobec Opolszczyzny raporcie Najwyższej Izby Kontroli oraz Elżbietą Kampą ... Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa opolskiego - Myślę, że z kulturą w naszym regionie nie jest tak źle. Samorząd województwa nie tylko utrzymuje wł ... » więcej 2019-03-10, godz. 09:00 Rozmowa z prof. dr. hab. Markiem Masnykiem o 25. rocznicy utworzenia Uniwersytetu Opolskiego 10 marca 1994 r. uchwalona została ustawa o utworzeniu Uniwersytetu Opolskiego. W 25. rocznicę tego wydarzenia do wspomnień o historii naszej opolskiej uczeln ... » więcej 2019-03-09, godz. 08:35 Rozmowa z ks. dr. hab. Krystianem Kałużą o idei Wielkopostnych Wykładów Otwartych Od dziś (9.03), w każdą sobotę Wielkiego Postu, wykładowcy Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego, w ramach Wielkopostnych Wykładów Otwartych, będą od ... » więcej 2019-03-08, godz. 09:30 Rozmowy z Violettą Porowską i dr Magdaleną Piejko o roli kobiet w społeczeństwie Violetta Porowska, wicewojewoda opolski, szefowa PiS na Opolszczyźnie - Pan Arkadiusz zachował się bardzo właściwie składając wniosek o zawieszenie w prawach ... » więcej 2019-03-07, godz. 10:26 Rozmowy z Beatą Jabłońską i Anną Radlak Beata Jabłońska, zastępca dyrektora Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego - Na tą chwilę nie mamy szczegółowych przepisów w ... » więcej 2019-03-06, godz. 10:32 Rozmowy z dr hab. Robertem Geislerem i Maciejem Kochańskim Dr. hab. Robert Geisler, prof. UO, dyrektor Instytutu Socjologii Uniwersytetu Opolskiego - Wszelkiego rodzaju urzędy, samorządy, biznes, organizacje pozarząd ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »