Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Rozmowa z dr Katarzyną Książek o Światowym Dniu …
2019-01-20, 08:30 Autor: Ewa Skrabacz

Rozmowa z dr Katarzyną Książek o Światowym Dniu Śniegu

Dr Katarzyna Książek o tym dlaczego śnieg jest biały
- Jeśli chodzi o śnieg i w ogóle to, co się dzieje zimą, to mamy do czynienia z czystą fizyką. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że wszędzie otacza nas fizyka – w Światowym Dniu Śniegu (20.01) tłumaczyła dr Katarzyna Książek, fizyk z Uniwersytetu Opolskiego.
Z dr Katarzyną Książek rozmawia Ewa Skrabacz
- Jako fizyk, gdy mówię „śnieg”, to myślę „ciało stałe”. Jestem fizykiem ciała stałego, więc bardzo mnie interesują przemiany fazowe, jakie zachodzą w trakcie powstawania śniegu. Kiedy może powstać? Jaki on jest? Co się z nim dzieje, kiedy opadnie na ziemię? – mówiła dr Książek.

- Woda zmienia swój stan skupienia w temperaturze 0 stopni. Kiedy na zewnątrz jest zimno, woda zaczyna być ciałem stałym, kryształem. Śnieg powstaje jednak w temperaturze nieco niższej, od -3 do -15 stopni. A powstaje on w górnych warstwach atmosfery, gdzie im wyżej tym chłodniej. Jeśli temperatura pary zostanie tam nieco obniżona, poniżej -3 stopni i dojdzie do niewielkiego zaburzenia, to osiągamy stan metastabliny, w którym para już powinna być ciałem stałym, ale jeszcze nie jest i wtedy powstaje śnieg – tłumaczyła dr Książek.

- Są teorie, że nie ma dwóch identycznych płatków śniegu, ale ja znam trochę statystykę i wiem, że to nie jest możliwe. Jednak gdy my będziemy się przyglądać śniegowi, to raczej nie znajdziemy takich samych płatków. A zanim się mu dobrze przyjrzymy, to i tak już go nie będzie, bo zmieni się w wodę. Intensywnie zachodzą tu przemiany fazowe – mówiła Katarzyna Książek.

- Śnieg ma trudną i specyficzną strukturę krystaliczną. Gdy się krystalizuje, jego gęstość się najpierw zmniejsza, czyli jest inaczej, niż w przypadku innych materiałów klasycznych. Dlatego możemy na przykład pić piękne drinki z lodem na wierzchu, a nie na dole – dodała dr Książek.

Zobacz także

2019-12-21, godz. 08:35 Dariusz Chwist o korzyściach płynących z morsowania W przedświątecznym czasie próbowaliśmy zachęcić do aktywności, która cieszy się coraz większą popularnością. O korzyściach płynących z morsowania, a także o tym… » więcej 2019-12-20, godz. 09:05 Wacław Bortnik i Krzysztof Kukulski o regulacjach w populacji dzików Wacław Bortnik, wojewódzki inspektor weterynarii - Nie ma takich przypadków i mam nadzieję, że ich nie będzie, ale procedur przestrzegamy od miesięcy – mówił w… » więcej 2019-12-19, godz. 11:23 Piotr Woźniak i Robert Tistek o łączeniu się partii i stowarzyszeń i czy im to wychodzi na dobre Piotr Woźniak, szefa SLD w regionie - Z jednej strony szkoda, a z drugiej dobrze – tak powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Piotr Woźniak, szef SLD… » więcej 2019-12-18, godz. 09:37 Violetta Porowska i Teresa Barańska o zmianie na stanowisku wicewojewody opolskiego Violetta Porowska, poseł i szefowa PiS na Opolszczyźnie - To kandydatura kompletna na stanowisko wicewojewody – tak o Teresie Barańskiej, nowej wicewojewodzie… » więcej 2019-12-17, godz. 09:52 Martyna Nakonieczny i Zbigniew Kubalańca o budżecie na 2020 rok Martyna Nakonieczny, przewodnicząca klubu radnych PiS w sejmiku województwa. - Pierwszy raz radni nowej kadencji pracowali nad budżetem, on był całkowicie stworzony… » więcej 2019-12-16, godz. 09:58 Dr Marek Kawa i redaktor Bogusław Mrukot o prawyborach do wyborów na prezydenta Dr Marek Kawa, amerykanista - Demokracja amerykańska liczy sobie prawie 300 lat i są to procedury bardzo scementowane. One wrosły w oparciu o pewną myśl z 18 wieku… » więcej 2019-12-15, godz. 08:35 Monika Grad i Igor Skrzypczak o cyklu spotkań pt. "Skuteczne Wychowanie 2019" Stowarzyszenie Opolskie Centrum Profilaktyki Środowiskowej kończy cykl spotkań pt. "Skuteczne Wychowanie 2019". O wnioski z warsztatów, poczynione obserwacje i… » więcej 2019-12-14, godz. 08:35 Mł. bryg. Dariusz Gieroń o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, które pozwalają uniknąć zagrożenia pożarowego Zima to czas szczególnego zagrożenia pożarowego. Podstawowe zasady bezpieczeństwa, które pozwalają uniknąć groźnych sytuacji, przypomniał mł. bryg. Dariusz Gieroń… » więcej 2019-12-13, godz. 11:23 Dr Zbigniew Bereszyński i dr Tomasz Greniuch o wprowadzenie stanu wojennego na Opolszczyźnie i działaniach IPN o tym w… Dr Zbigniew Bereszyński, legendarny opozycjonista i historyk, od lat bada dzieje opozycji w czasach PRL – Pracowałem na moją monografią rewolucji solidarnościowej… » więcej 2019-12-12, godz. 10:02 Małgorzata Adamska i Michał Wojczyszyn o innowacjach i wsparciu dla przedsiębiorców Małgorzata Adamska, dyrektor OCRG ds. wyboru projektów - Nabór jest skierowany do najszerszej grupy przedsiębiorców, bo to jest jedyny nabór w którym duży przedsiębiorca… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »