Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowa z Dariuszem Gieroniem i Henrykiem Ferste ...
2019-01-08, 09:36 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza (oprac. Paula Hołubowicz)

Rozmowa z Dariuszem Gieroniem i Henrykiem Fersterem o kontrolach przeprowadzonych w escape romm'ach na Opolszczyźnie

Dariusz Gieroń o trwających kontrolach escape roomów
Mł. bryg. Dariusz Gieroń, rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej
- Wciąż trwają kontrole escape roomów na Opolszczyźnie. Na chwilę obecną wiemy, że nie jest idealnie, stwierdziliśmy nieprawidłowości - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" młodszy brygadier Dariusz Gieroń, rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej. Te nieprawidłowości to głównie brak oświetlenia ewakuacyjnego, brak wydzielenia przeciw pożarowego na klatce schodowej i przewężenia korytarzy. W kontrolowanych w naszym regionie obiektach stwierdzono też brak badań instalacji elektrycznych, gazowych i odgromowych.

- Poważne uchybienia to takie, które stwarzają zagrożenie życia i powstanie pożaru. W przypadku ich stwierdzenia obiekt może zostać wyłączony z użytkowania. Na chwilę obecną nie przesądzamy, że tak się stanie, ale też nie wykluczamy - zaznaczył rzecznik PSP. - Nie ma sprecyzowanych przepisów w kierunku działania pokoi zagadek. Przepisy ogólne dają możliwość prowadzenia w sposób bezpieczny takiego biznesu - dodał mł. bryg. Dariusz Gieroń. Aby było bezpiecznie powinna być możliwość niezawodnego i bezpiecznego opuszczenia pokoju zagadek, powinna być droga ewakuacyjna o odpowiedniej szerokości oświetlona i oznakowana.
Henryk Ferster o panujących warunkach atmosferycznych na Opolszczyźnie
Henryk Ferster, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego
- Na chwilę obecną nie ma obowiązku, żeby straż pożarna kontrolowała escape roomy przy ich zakładaniu. Jeżeli prowadzimy działalność gospodarczą w obiekcie do tego przeznaczonym, to taki obowiązek jest. Natomiast działalność zarejestrowana w mieszkaniu, czy w garażu, to takiego obowiązku nie ma, stąd takie miejsca nie były kontrolowane - powiedział w "Poglądach i osądach" Henryk Ferster, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego. - Straż pożarna nie miała także informacji o tym, że w danym miejscy tego typu działalność powstała, inne służby też nie, w związku z tym nie było możliwości przeprowadzenia kontroli - wyjaśnił.

Zdaniem gościa "Poglądów i osądów" przepisy, regulujące działalność pokojów zagadek powinny obejmować przede wszystkim kwestie bezpieczeństwa. - Musi być miejsce i w środku i na zewnątrz, w którym po przyciśnięciu przycisku otwierają się drogi ewakuacyjne, żeby natychmiast można było zamknięte osoby uwolnić - mówił dyrektor Henryk Ferster. - Generalnie w czasie pożaru należy trzymać głowę blisko podłogi, ponieważ dym idzie do góry i natychmiast uciekać - podkreślał.


Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego zwrócił także uwagę na trudne warunki pogodowe panujące na drogach. Nawet kiedy przestanie padać, a śnieg zacznie topnieć to temperatury utrzymujące się w okolicach zera i nieco poniżej spowodują śliską nawierzchnię dróg.

Zobacz także

2019-02-09, godz. 08:35 Robert Bryk o kampanii informacyjnej "Kasa za bobasa" Robert Bryk, dyrektor opolskiego oddziału NFZ - Zgłaszalność dzieci do ubezpieczenia nie wzrosła, nadal mamy ich około 26 tysięcy. Przez to nasz region traci ... » więcej 2019-02-08, godz. 09:37 Rozmowa z Grażyną Dębicką-Ozorkiewicz i Sebastianem Koćwinem Grażyna Dębicka-Ozorkiewicz, przewodnicząca Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego - Działań na pewno będzie dużo, pierwszym z nich jest zaangażowanie w proces ... » więcej 2019-02-07, godz. 09:46 Rozmowy z Markiem Chowańcem i Ewą Janiuk Dr Marek Chowaniec, ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego w Klinicznym Centrum Ginekologii Położnictwa i Neonatologii – W naszym szpitalu około 50 pr ... » więcej 2019-02-06, godz. 09:57 Rozmowy z Wacławem Bortnikiem i dr. Witoldem Potworą Wacław Bortnik, Wojewódzki Lekarz Weterynarii – Kontrole doraźne są niezapowiedziane, mogą być o każdej porze dnia i nocy – powiedział w porannej rozmowie „W ... » więcej 2019-02-05, godz. 09:26 Rozmowa z Małgorzatą Kozak o emeryturach matczynych Małgorzata Kozak, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka pomocy Rodzinie - Nie mamy danych, jak wiele mieszkanek Opola skorzysta z tzw. emerytury matczynej. S ... » więcej 2019-02-05, godz. 09:21 Rozmowa z Violettą Porowską o nowej funkcji w strukturach Prawa i Sprawiedliwości Violetta Porowska, szefowa struktur Prawa i Sprawiedliwości - Od piątku 1 lutego szefową struktur Prawa i Sprawiedliwości w regionie opolskim jestem ja. To de ... » więcej 2019-02-01, godz. 14:35 Rozmowy z Joanną Maksymowicz i Agnieszką Mikucką o nadchodzący wyborach do Parlamentu Europejskiego Joanna Maksymowicz, komisarz wyborczy - W styczniu 2018 roku zaliczyliśmy trochę trzęsienie ziemi kodeksowe, ale jak czas pokazał KBW i PKW poradziły sobie z ... » więcej 2019-02-03, godz. 09:00 Rozmowa z Zuzanną Bućko o lutowej ofercie Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu Z Zuzanną Bućko, Asystentką Artystyczną w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu, rozmawialiśmy o lutowej ofercie teatralnej, tanich biletach, a także o tym, ... » więcej 2019-02-02, godz. 09:00 Rozmowa z o. Błażejem Kurowskim o specyfice życia zakonnego 2 lutego Kościół katolicki obchodzi święto Ofiarowania Pańskiego. W tym dniu przypada także Dzień Życia Konsekrowanego. O symbolice tego dnia, a także o specy ... » więcej 2019-02-01, godz. 11:10 Rozmowy z red. Łukaszem Warzechą oraz red. Bogusławem Mrukotem o kondycji polskiego dziennikarstwa Red. Łukasz Warzecha, publicysta tygodnika "Do Rzeczy" - Nie lubię określenia symetrysta, bo ono sugeruje, że ktoś świadomie ustawia się gdzieś w środku sporu ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »