Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowa z Dariuszem Gieroniem i Henrykiem Fersterem…
2019-01-08, 09:36 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza (oprac. Paula Hołubowicz)

Rozmowa z Dariuszem Gieroniem i Henrykiem Fersterem o kontrolach przeprowadzonych w escape romm'ach na Opolszczyźnie

Dariusz Gieroń o trwających kontrolach escape roomów
Mł. bryg. Dariusz Gieroń, rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej
- Wciąż trwają kontrole escape roomów na Opolszczyźnie. Na chwilę obecną wiemy, że nie jest idealnie, stwierdziliśmy nieprawidłowości - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" młodszy brygadier Dariusz Gieroń, rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej. Te nieprawidłowości to głównie brak oświetlenia ewakuacyjnego, brak wydzielenia przeciw pożarowego na klatce schodowej i przewężenia korytarzy. W kontrolowanych w naszym regionie obiektach stwierdzono też brak badań instalacji elektrycznych, gazowych i odgromowych.

- Poważne uchybienia to takie, które stwarzają zagrożenie życia i powstanie pożaru. W przypadku ich stwierdzenia obiekt może zostać wyłączony z użytkowania. Na chwilę obecną nie przesądzamy, że tak się stanie, ale też nie wykluczamy - zaznaczył rzecznik PSP. - Nie ma sprecyzowanych przepisów w kierunku działania pokoi zagadek. Przepisy ogólne dają możliwość prowadzenia w sposób bezpieczny takiego biznesu - dodał mł. bryg. Dariusz Gieroń. Aby było bezpiecznie powinna być możliwość niezawodnego i bezpiecznego opuszczenia pokoju zagadek, powinna być droga ewakuacyjna o odpowiedniej szerokości oświetlona i oznakowana.
Henryk Ferster o panujących warunkach atmosferycznych na Opolszczyźnie
Henryk Ferster, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego
- Na chwilę obecną nie ma obowiązku, żeby straż pożarna kontrolowała escape roomy przy ich zakładaniu. Jeżeli prowadzimy działalność gospodarczą w obiekcie do tego przeznaczonym, to taki obowiązek jest. Natomiast działalność zarejestrowana w mieszkaniu, czy w garażu, to takiego obowiązku nie ma, stąd takie miejsca nie były kontrolowane - powiedział w "Poglądach i osądach" Henryk Ferster, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego. - Straż pożarna nie miała także informacji o tym, że w danym miejscy tego typu działalność powstała, inne służby też nie, w związku z tym nie było możliwości przeprowadzenia kontroli - wyjaśnił.

Zdaniem gościa "Poglądów i osądów" przepisy, regulujące działalność pokojów zagadek powinny obejmować przede wszystkim kwestie bezpieczeństwa. - Musi być miejsce i w środku i na zewnątrz, w którym po przyciśnięciu przycisku otwierają się drogi ewakuacyjne, żeby natychmiast można było zamknięte osoby uwolnić - mówił dyrektor Henryk Ferster. - Generalnie w czasie pożaru należy trzymać głowę blisko podłogi, ponieważ dym idzie do góry i natychmiast uciekać - podkreślał.


Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego zwrócił także uwagę na trudne warunki pogodowe panujące na drogach. Nawet kiedy przestanie padać, a śnieg zacznie topnieć to temperatury utrzymujące się w okolicach zera i nieco poniżej spowodują śliską nawierzchnię dróg.

Zobacz także

2019-12-14, godz. 08:35 Mł. bryg. Dariusz Gieroń o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, które pozwalają uniknąć zagrożenia pożarowego Zima to czas szczególnego zagrożenia pożarowego. Podstawowe zasady bezpieczeństwa, które pozwalają uniknąć groźnych sytuacji, przypomniał mł. bryg. Dariusz Gieroń… » więcej 2019-12-13, godz. 11:23 Dr Zbigniew Bereszyński i dr Tomasz Greniuch o wprowadzenie stanu wojennego na Opolszczyźnie i działaniach IPN o tym w… Dr Zbigniew Bereszyński, legendarny opozycjonista i historyk, od lat bada dzieje opozycji w czasach PRL – Pracowałem na moją monografią rewolucji solidarnościowej… » więcej 2019-12-12, godz. 10:02 Małgorzata Adamska i Michał Wojczyszyn o innowacjach i wsparciu dla przedsiębiorców Małgorzata Adamska, dyrektor OCRG ds. wyboru projektów - Nabór jest skierowany do najszerszej grupy przedsiębiorców, bo to jest jedyny nabór w którym duży przedsiębiorca… » więcej 2019-12-11, godz. 09:06 Adrian Czubak i Tomasz Wiciak o wsparciu Funduszu Dróg Samorządowych dla samorządów Adrian Czubak, wojewoda opolski - Definitywnie zamykamy rok 2019, a rok 2020 już otworzyliśmy, bo jesteśmy już po naborach.– mówił w porannej rozmowie „W 4 oczy”… » więcej 2019-12-10, godz. 10:37 Tomasz Kostuś i Paweł Kampa o tym, jak opozycja szykuje się do wyborów prezydenckich i zaskakującej kandydaturze Szymona… Tomasz Kostuś, poseł PO i szef struktur partii w Opolu – Odpowiedzi Małgorzaty Kidawy-Błońskiej były najbardziej trafne, przemyślane i najbardziej odnoszące się… » więcej 2019-12-09, godz. 10:05 Violetta Porowska i Dariusz Kaśków o zadaniach pełnomocników w kampanii prezydenckiej Violetta Porowska, poseł, szefowa PiS w regionie - Traktujemy te wybory bardzo poważnie – powiedziała w rozmowie „W 4 oczy” poseł Violeta Porowska, szefowa PiS… » więcej 2019-12-08, godz. 08:30 Dr Magdalena Gołowkin-Hudała i dr Aleksandra Wilk o bezpłatnej pomocy prawnej dla mieszkańców Opolszczyzny O bezpłatnej pomocy prawnej dla mieszkańców Opolszczyzny, o zaangażowaniu studentów i ich pierwszych krokach w świecie realnych problemów opowiedziały dr Magdalena… » więcej 2019-12-07, godz. 08:30 Kamila i Monika Poznańskie o tym, jak pomagać czworonogom w czasie zimy Zima to szczególnie trudny czas dla zwierząt i dlatego z troską pochyla się nad nimi fundacja Psie Marzenie. Dziś (7.12) wolontariusze zapraszali na Mikołajkowy… » więcej 2019-12-06, godz. 10:09 Rozmowa z Maciejem Milewskim o zmianach w przepisach ruchu drogowego oraz Tomaszem Zawadzkim o karcie Opolce Maciej Milewski z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Opolu - Sytuacja w których dochodzi do znacznego spowolnienia ruchu są codziennością. Jeśli mamy kilka pasów ruchu… » więcej 2019-12-05, godz. 10:33 Małgorzata Kozak i Barbara Kamińska o życiu seniorów w Opolu Małgorzata Kozak, wicedyrektor MOPR – Myślę, że 10 miejsce to nawet za nisko, powinniśmy nawet mieć wyższe miejsce – mówiła w porannej rozmowie „W cztery oczy”… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »