Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Ks. Wojciech Lippa o Objawieniu Pańskim w sztuce
2019-01-06, 08:30 Autor: Ewa Skrabacz

Ks. Wojciech Lippa o Objawieniu Pańskim w sztuce

Ks. Wojciech Lippa o Objawieniu Pańskim w sztuce
- Objawienie Pańskie w sztuce na ogół przedstawiane jest w sposób najprostszy, czyli poprzez odniesienie do Trzech Króli. Dodajmy, że samo święto składa się jednak z trzech ważnych motywów. To nie tylko objawienie przez przyjście do żłóbka Trzech Króli, ale także przez chrzest w Jordanie, gdy Chrystus rozpoczyna swą publiczną działalność – to drugi motyw Objawienia Pańskiego i trzeci, czyli wesele w Kanie Galilejskiej. Te dwa ostatnie motywy często wykorzystywane są w kościele wschodnim, prawosławnym, natomiast w kościele łacińskim, katolickim akcent pada właśnie na Trzech Króli – wyjaśniał ks. Wojciech Lippa, historyk sztuki.
- Motyw Trzech Króli jest bardzo popularny w malarstwie ze względu na swą atrakcyjność. Artysta mógł w sposób niekonwencjonalny wypowiedzieć się na temat tego wydarzenia biblijnego, ponieważ musiał sięgnąć do pewnych wzorów, które były wzorami obcymi dla widza, musiał sięgnąć do Orientu. Mędrcy ze Wschodu byli przybyszami z innego kraju, z innego świata – opowiadał ks. Lippa.

- Interesujący jest rozwój ukazywania Trzech Króli w sztuce. Nie ma bowiem jednego kanonu ich przedstawiania. Scena pokłonu – w zależności od tego w jakiej epoce była przedstawiana – miała swój specyficzny typ, określony walor – tłumaczył ks. Lippa.

- Najstarsze przedstawienie Trzech Króli odnotowane przez historyków sztuki pochodzi z początku III w., a więc z czasu, gdy dopiero dopuszczono przedstawianie osób świętych w sposób malarski. Stary Testament tego zabraniał. Fresk, o którym mowa, znajdziemy w Katakumbach Pryscylli w Rzymie. Niestety nie zachował się on w dobrym stanie, ale możemy zidentyfikować na nim kluczowe postaci – mówił ks. Lippa.

- Liczba Trzech Króli została zdefiniowana przez trzy dary wymienione w ewangelicznym opisie. W zasadzie nie wiemy ilu było mędrców. Na niektórych przedstawieniach można ich znaleźć czterech, a nawet pięciu czy sześciu. Później jednak artyści uznali, że skoro wskazane zostały trzy dary, to każdy z mędrców musiał przynieść Panu Jezusowi po jednym – dodał ks. Lippa.

Zobacz także

2019-02-09, godz. 08:35 Robert Bryk o kampanii informacyjnej "Kasa za bobasa" Robert Bryk, dyrektor opolskiego oddziału NFZ - Zgłaszalność dzieci do ubezpieczenia nie wzrosła, nadal mamy ich około 26 tysięcy. Przez to nasz region traci ... » więcej 2019-02-08, godz. 09:37 Rozmowa z Grażyną Dębicką-Ozorkiewicz i Sebastianem Koćwinem Grażyna Dębicka-Ozorkiewicz, przewodnicząca Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego - Działań na pewno będzie dużo, pierwszym z nich jest zaangażowanie w proces ... » więcej 2019-02-07, godz. 09:46 Rozmowy z Markiem Chowańcem i Ewą Janiuk Dr Marek Chowaniec, ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego w Klinicznym Centrum Ginekologii Położnictwa i Neonatologii – W naszym szpitalu około 50 pr ... » więcej 2019-02-06, godz. 09:57 Rozmowy z Wacławem Bortnikiem i dr. Witoldem Potworą Wacław Bortnik, Wojewódzki Lekarz Weterynarii – Kontrole doraźne są niezapowiedziane, mogą być o każdej porze dnia i nocy – powiedział w porannej rozmowie „W ... » więcej 2019-02-05, godz. 09:26 Rozmowa z Małgorzatą Kozak o emeryturach matczynych Małgorzata Kozak, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka pomocy Rodzinie - Nie mamy danych, jak wiele mieszkanek Opola skorzysta z tzw. emerytury matczynej. S ... » więcej 2019-02-05, godz. 09:21 Rozmowa z Violettą Porowską o nowej funkcji w strukturach Prawa i Sprawiedliwości Violetta Porowska, szefowa struktur Prawa i Sprawiedliwości - Od piątku 1 lutego szefową struktur Prawa i Sprawiedliwości w regionie opolskim jestem ja. To de ... » więcej 2019-02-01, godz. 14:35 Rozmowy z Joanną Maksymowicz i Agnieszką Mikucką o nadchodzący wyborach do Parlamentu Europejskiego Joanna Maksymowicz, komisarz wyborczy - W styczniu 2018 roku zaliczyliśmy trochę trzęsienie ziemi kodeksowe, ale jak czas pokazał KBW i PKW poradziły sobie z ... » więcej 2019-02-03, godz. 09:00 Rozmowa z Zuzanną Bućko o lutowej ofercie Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu Z Zuzanną Bućko, Asystentką Artystyczną w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu, rozmawialiśmy o lutowej ofercie teatralnej, tanich biletach, a także o tym, ... » więcej 2019-02-02, godz. 09:00 Rozmowa z o. Błażejem Kurowskim o specyfice życia zakonnego 2 lutego Kościół katolicki obchodzi święto Ofiarowania Pańskiego. W tym dniu przypada także Dzień Życia Konsekrowanego. O symbolice tego dnia, a także o specy ... » więcej 2019-02-01, godz. 11:10 Rozmowy z red. Łukaszem Warzechą oraz red. Bogusławem Mrukotem o kondycji polskiego dziennikarstwa Red. Łukasz Warzecha, publicysta tygodnika "Do Rzeczy" - Nie lubię określenia symetrysta, bo ono sugeruje, że ktoś świadomie ustawia się gdzieś w środku sporu ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »