Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Katarzyna i Norbert Sternisko o tym, jak tragedi ...
2019-01-05, 08:35 Autor: Ewa Skrabacz

Katarzyna i Norbert Sternisko o tym, jak tragedie w kopalniach przeżywa się w rodzinie górniczej

Katarzyna i Norbert Sternisko o tym, jak tragedie w kopalniach przeżywa się w rodzinie górniczej
O realiach pracy górnika i o przeżywaniu tragicznych wypadków w kopalniach rozmawialiśmy z wnuczką, córką i żoną górnika - Katarzyną Sternisko oraz jej mężem Norbertem Sternisko, głównym elektrykiem w Kopalni Węgla Kamiennego „Bolesław Śmiały” w Łaziskach Górnych.
- Górnictwo to dziś nie tylko fedrowanie kilofem, ale przede wszystkim wielkie maszyny, które napędzane są prądem. W kopalni „Bolesław Śmiały” odpowiadam za wszystko, co jest związane z elektrycznością. Najważniejsze jest przede wszystkim to, co na dole, bo przecież żyjemy z tego, co nafedrujemy. U nas zjeżdża się na głębokość 420 m, a później jeszcze schodzi się na poziom 530 m - opowiadał Norbert Sternisko.

O to, jak rodzina przeżywa informacje o tragediach w kopalni zapytaliśmy jego żonę:

- Mój dziadek zginął na kopalni. Moja mama miała wtedy rok. Gdy docierają do nas informacje o wypadku w kopalni, to wszyscy przeżywamy je bardzo emocjonalnie. Mamy świadomość, że to są nasi ludzie i mamy też z tyłu głowy myśl, że to mógł być ktoś bliski. Oczywiście nie żyjemy w ciągłym lęku, bo nie dałoby się normalnie funkcjonować, ale słysząc w radiu informacje o wypadku w kopalni zamieram i wsłuchuję się, gdzie i co się zdarzyło - mówiła Katarzyna Sternisko.

- Nasza kopalnia jest dość dużym pracodawcą, zatrudnia ok. 1800 osób. To główny pracodawca w powiecie mikołowskim, a tym samym w Wyrach, skąd pochodzimy. Nasza gmina jest gminą górniczą - informował Norbert Sternisko.

- Praca w kopalni jest dość specyficzna. Prawdopodobieństwo wypadku zawsze było, jest i będzie. Mamy do czynienia z olbrzymimi maszynami, które ważą nawet kilkadziesiąt ton. Trzeba te maszyny transportować, więc zawsze jest ryzyko, że się coś obsunie. Wypadki w górnictwie nie są związane jedynie z wybuchem metanu czy pyłu węglowego, ale także z maszynami, ich transportem, gdy np. kogoś „dociśnie”. Tak zginął właśnie dziadek mojej żony - mówił Norbert Sternisko.

Zobacz także

2019-02-13, godz. 10:41 Rozmowy z Adrianem Czubakiem i Justyną Osiecką-Sułek Adrian Czubak, wojewoda opolski – To jest realizacja zapowiedzi tego rządu, ale przede wszystkim wyraz wdzięczności dla naszych mam, które zrezygnowały z kari ... » więcej 2019-02-12, godz. 09:53 Rozmowa z Romanem Kolkiem i komentarz prof. Tomasza Halskiego Roman Kolek, wicemarszałek województwa opolskiego - Obaj partnerzy są dla nas bardzo ważni mamy nadzieję, że to tylko chwilowy kryzys. Za takimi sytuacjami cz ... » więcej 2019-02-11, godz. 10:06 Rozmowa ze Zbigniewem Kubalańcą i komentarz prof. Moniki Ożóg Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa opolskiego - Jeden bilet do wszystkich placówek kultury to już niedługo powinien być standard. Marzy mi się, żeb ... » więcej 2019-02-10, godz. 08:35 Dr Bartosz Kuświk o pamiątkowej tablicy przypominającej o ofiarach Marszu Śmierci w Racławicach Śląskich - Tablica jest poświęcona ofiarom marszu śmierci. To wydarzenie historyczne, które dla przeciętnego opolanina jest obce, ale bardzo ważne z punktu widzenia pa ... » więcej 2019-02-09, godz. 08:35 Robert Bryk o kampanii informacyjnej "Kasa za bobasa" Robert Bryk, dyrektor opolskiego oddziału NFZ - Zgłaszalność dzieci do ubezpieczenia nie wzrosła, nadal mamy ich około 26 tysięcy. Przez to nasz region traci ... » więcej 2019-02-08, godz. 09:37 Rozmowa z Grażyną Dębicką-Ozorkiewicz i Sebastianem Koćwinem Grażyna Dębicka-Ozorkiewicz, przewodnicząca Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego - Działań na pewno będzie dużo, pierwszym z nich jest zaangażowanie w proces ... » więcej 2019-02-07, godz. 09:46 Rozmowy z Markiem Chowańcem i Ewą Janiuk Dr Marek Chowaniec, ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego w Klinicznym Centrum Ginekologii Położnictwa i Neonatologii – W naszym szpitalu około 50 pr ... » więcej 2019-02-06, godz. 09:57 Rozmowy z Wacławem Bortnikiem i dr. Witoldem Potworą Wacław Bortnik, Wojewódzki Lekarz Weterynarii – Kontrole doraźne są niezapowiedziane, mogą być o każdej porze dnia i nocy – powiedział w porannej rozmowie „W ... » więcej 2019-02-05, godz. 09:26 Rozmowa z Małgorzatą Kozak o emeryturach matczynych Małgorzata Kozak, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka pomocy Rodzinie - Nie mamy danych, jak wiele mieszkanek Opola skorzysta z tzw. emerytury matczynej. S ... » więcej 2019-02-05, godz. 09:21 Rozmowa z Violettą Porowską o nowej funkcji w strukturach Prawa i Sprawiedliwości Violetta Porowska, szefowa struktur Prawa i Sprawiedliwości - Od piątku 1 lutego szefową struktur Prawa i Sprawiedliwości w regionie opolskim jestem ja. To de ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »