Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rafał Tkacz i dr Błażej Choroś o wyborach do Par ...
2019-01-02, 09:36 Autor: Marek Świercz

Rafał Tkacz i dr Błażej Choroś o wyborach do Parlamentu Europejskiego

Rafał Tkacz o przygotowaniach do eurowyborów
Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego
- Większość protestów wyborczych została odrzucona, ale jeden uznaliśmy za słuszny i dlatego 10 lutego odbędą się ponowne wybory radnego w jednym okręgu w Lasowicach Wielkich. Mamy także wybory uzupełniające w Turawie i Głogówku - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury KBW.

Nasz gość mówił także o zaplanowanych na 26 maja wyborach do Europarlamentu. Polacy wybiorą 51 europosłów, przy czym ordynacja jest na tyle złożona, że nie da się dziś ocenić, ile mandatów przypadnie na okręg 12, w którym są Dolny Śląsk i Opolszczyzna. Tu dużo zależy od frekwencji - jeśli w innych okręgach będzie wyższa, mogą przejąć mandat, który teoretycznie mógłby przypaść kandydatowi z naszego okręgu.

- Niestety w eurowyborach frekwencja na Opolszczyźnie nie przekracza 20 procent i jest najniższa w kraju. Opolskim kandydatom ciężko będzie wygrać z rywalami z Dolnego Śląska, bo tam frekwencja jest wyższa niż krajowa średnia - dodał Tkacz. Dyrektor delegatury KBW stwierdził także, że nie znamy jeszcze daty jesiennych wyborów do Sejmu i Senatu. Zostaną zarządzone w drugiej połowie sierpnia. Na Opolszczyźnie wybieramy 12 posłów i 3 senatorów.
Politolog dr Błażej Choroś o wyborach do Parlamentu Europejskiego
Dr Błażej Choroś, politolog z Uniwersytetu Opolskiego
- Najważniejszym zadaniem Parlamentu Europejskiego jest stanowienie unijnego prawa. Razem z Radą Unii Europejskiej jest instytucją ustawodawczą, która tworzy wspólnotowe prawo. Głos państw członkowskich jest wysłuchiwany na etapie tworzenia tego prawa. Gdy zostanie uchwalone wchodzi w życie - mówił w "Poglądach i osądach" dr Błażej Choroś, politolog UO.

W tych wyborach wybranych zostanie 705 europarlamentarzystów. Ich liczba zmalała w wyniku wyjścia z Unii Wielkiej Brytanii. Każdy kraj ma swoją własną ordynację, musi być ona jednak proporcjonalna. Posłowie nie tworzą klubów krajowych, ale wchodzą do tak zwanych frakcji. W tej chwili w PE dominują chadecy i socjaliści i - przynajmniej w ocenie naszego gościa - to raczej nie ulegnie zmianie, choć niewkluczone, że lepszy wynik osiągną partie bardziej eurosceptyczne, czasem nazywane populistycznymi.

Choroś mówił też o Komisji Europejskiej, złożonej z komisarzy wskazanych przez każdy z krajów członkowskich. - Ale nie reprezentują oni interesów swojego kraju, bo wtedy komisja nie byłaby w stanie normalnie funkcjonować - ocenił nasz gość.

Zobacz także

2019-02-10, godz. 08:35 Dr Bartosz Kuświk o pamiątkowej tablicy przypominającej o ofiarach Marszu Śmierci w Racławicach Śląskich - Tablica jest poświęcona ofiarom marszu śmierci. To wydarzenie historyczne, które dla przeciętnego opolanina jest obce, ale bardzo ważne z punktu widzenia pa ... » więcej 2019-02-09, godz. 08:35 Robert Bryk o kampanii informacyjnej "Kasa za bobasa" Robert Bryk, dyrektor opolskiego oddziału NFZ - Zgłaszalność dzieci do ubezpieczenia nie wzrosła, nadal mamy ich około 26 tysięcy. Przez to nasz region traci ... » więcej 2019-02-08, godz. 09:37 Rozmowa z Grażyną Dębicką-Ozorkiewicz i Sebastianem Koćwinem Grażyna Dębicka-Ozorkiewicz, przewodnicząca Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego - Działań na pewno będzie dużo, pierwszym z nich jest zaangażowanie w proces ... » więcej 2019-02-07, godz. 09:46 Rozmowy z Markiem Chowańcem i Ewą Janiuk Dr Marek Chowaniec, ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego w Klinicznym Centrum Ginekologii Położnictwa i Neonatologii – W naszym szpitalu około 50 pr ... » więcej 2019-02-06, godz. 09:57 Rozmowy z Wacławem Bortnikiem i dr. Witoldem Potworą Wacław Bortnik, Wojewódzki Lekarz Weterynarii – Kontrole doraźne są niezapowiedziane, mogą być o każdej porze dnia i nocy – powiedział w porannej rozmowie „W ... » więcej 2019-02-05, godz. 09:26 Rozmowa z Małgorzatą Kozak o emeryturach matczynych Małgorzata Kozak, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka pomocy Rodzinie - Nie mamy danych, jak wiele mieszkanek Opola skorzysta z tzw. emerytury matczynej. S ... » więcej 2019-02-05, godz. 09:21 Rozmowa z Violettą Porowską o nowej funkcji w strukturach Prawa i Sprawiedliwości Violetta Porowska, szefowa struktur Prawa i Sprawiedliwości - Od piątku 1 lutego szefową struktur Prawa i Sprawiedliwości w regionie opolskim jestem ja. To de ... » więcej 2019-02-01, godz. 14:35 Rozmowy z Joanną Maksymowicz i Agnieszką Mikucką o nadchodzący wyborach do Parlamentu Europejskiego Joanna Maksymowicz, komisarz wyborczy - W styczniu 2018 roku zaliczyliśmy trochę trzęsienie ziemi kodeksowe, ale jak czas pokazał KBW i PKW poradziły sobie z ... » więcej 2019-02-03, godz. 09:00 Rozmowa z Zuzanną Bućko o lutowej ofercie Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu Z Zuzanną Bućko, Asystentką Artystyczną w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu, rozmawialiśmy o lutowej ofercie teatralnej, tanich biletach, a także o tym, ... » więcej 2019-02-02, godz. 09:00 Rozmowa z o. Błażejem Kurowskim o specyfice życia zakonnego 2 lutego Kościół katolicki obchodzi święto Ofiarowania Pańskiego. W tym dniu przypada także Dzień Życia Konsekrowanego. O symbolice tego dnia, a także o specy ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »