Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Dariusz Romanowski o powitaniu Nowego Roku w fil ...
2019-01-01, 08:40 Autor: Ewa Skrabacz

Dariusz Romanowski o powitaniu Nowego Roku w filmie

Dariusz Romanowski o powitaniu Nowego Roku w filmie
– Obraz powitania Nowego Roku, obraz zabawy sylwestrowej, tego przełomowego momentu wielokrotnie był uwieczniany na dużym ekranie. Nie tylko w komediach romantycznych. Mamy całą gamę filmowych pomysłów na to, jak wejść w Nowy Rok – mówił Dariusz Romanowski, filmoznawca z Młodzieżowego Domu Kultury.
– Popatrzmy choćby na postać słynnej Bridget Jones, która u progu Nowego Roku snuje plany, marzenia, ale i bilansuje. Plany na kolejny rok urealnia w związku z tym, co udało i czego nie udało się zrobić w poprzednim – dodał filmoznawca.

– Przypomina mi się mnóstwo komedii romantycznych, których bohaterowie przed północą tego szczególnego dnia stają na wysokości zadania i decydują się na coś, do czego nie byliby zdolni w innych okolicznościach. Jak w kultowej komedii „Kiedy Harry poznał Sally”, w której bohaterowie znają się doskonale, spotykają się co pewien czas, przyjaźń rozkwita przez lata, ale do głosu dochodzi też inne uczucie. Gdy jedno z nich zdaje sobie z tego sprawę, wówczas padają znamienne słowa: "Kiedy już zdecydujesz się spędzić z kimś resztę swojego życia, chcesz, żeby ta reszta życia zaczęła się jak najszybciej” – mówił Dariusz Romanowski.

– Filmów, które pokazują, że Nowy Rok to ważny moment jest bardzo dużo. W Związku Radzieckim w połowie lat 70. powstał film pt. „Ironia losu”, w Polsce znany przede wszystkim ze względu na rolę Barbary Brylskiej, naówczas wschodzącej gwiazdy kina. To komedia o pewnym młodym mężczyźnie, który w noc sylwestrową nieco nadużył alkoholu, traci rozeznanie w terenie i przekonany, że jest w zupełnie innym mieście, budzi się nie w swoim domu, a w mieszkaniu pięknej dziewczyny. To wciąż zabawna historia, nawet po 40 latach – polecał filmoznawca.

Wśród wspomnianych sylwestrowo-noworocznych tytułów pojawiły się także „Sylwester w Nowym Jorku”, „Cztery pokoje”, „Ocean’s Eleven” czy „Ojciec Chrzestny 2”.

Zobacz także

2019-02-10, godz. 08:35 Dr Bartosz Kuświk o pamiątkowej tablicy przypominającej o ofiarach Marszu Śmierci w Racławicach Śląskich - Tablica jest poświęcona ofiarom marszu śmierci. To wydarzenie historyczne, które dla przeciętnego opolanina jest obce, ale bardzo ważne z punktu widzenia pa ... » więcej 2019-02-09, godz. 08:35 Robert Bryk o kampanii informacyjnej "Kasa za bobasa" Robert Bryk, dyrektor opolskiego oddziału NFZ - Zgłaszalność dzieci do ubezpieczenia nie wzrosła, nadal mamy ich około 26 tysięcy. Przez to nasz region traci ... » więcej 2019-02-08, godz. 09:37 Rozmowa z Grażyną Dębicką-Ozorkiewicz i Sebastianem Koćwinem Grażyna Dębicka-Ozorkiewicz, przewodnicząca Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego - Działań na pewno będzie dużo, pierwszym z nich jest zaangażowanie w proces ... » więcej 2019-02-07, godz. 09:46 Rozmowy z Markiem Chowańcem i Ewą Janiuk Dr Marek Chowaniec, ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego w Klinicznym Centrum Ginekologii Położnictwa i Neonatologii – W naszym szpitalu około 50 pr ... » więcej 2019-02-06, godz. 09:57 Rozmowy z Wacławem Bortnikiem i dr. Witoldem Potworą Wacław Bortnik, Wojewódzki Lekarz Weterynarii – Kontrole doraźne są niezapowiedziane, mogą być o każdej porze dnia i nocy – powiedział w porannej rozmowie „W ... » więcej 2019-02-05, godz. 09:26 Rozmowa z Małgorzatą Kozak o emeryturach matczynych Małgorzata Kozak, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka pomocy Rodzinie - Nie mamy danych, jak wiele mieszkanek Opola skorzysta z tzw. emerytury matczynej. S ... » więcej 2019-02-05, godz. 09:21 Rozmowa z Violettą Porowską o nowej funkcji w strukturach Prawa i Sprawiedliwości Violetta Porowska, szefowa struktur Prawa i Sprawiedliwości - Od piątku 1 lutego szefową struktur Prawa i Sprawiedliwości w regionie opolskim jestem ja. To de ... » więcej 2019-02-01, godz. 14:35 Rozmowy z Joanną Maksymowicz i Agnieszką Mikucką o nadchodzący wyborach do Parlamentu Europejskiego Joanna Maksymowicz, komisarz wyborczy - W styczniu 2018 roku zaliczyliśmy trochę trzęsienie ziemi kodeksowe, ale jak czas pokazał KBW i PKW poradziły sobie z ... » więcej 2019-02-03, godz. 09:00 Rozmowa z Zuzanną Bućko o lutowej ofercie Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu Z Zuzanną Bućko, Asystentką Artystyczną w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu, rozmawialiśmy o lutowej ofercie teatralnej, tanich biletach, a także o tym, ... » więcej 2019-02-02, godz. 09:00 Rozmowa z o. Błażejem Kurowskim o specyfice życia zakonnego 2 lutego Kościół katolicki obchodzi święto Ofiarowania Pańskiego. W tym dniu przypada także Dzień Życia Konsekrowanego. O symbolice tego dnia, a także o specy ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »