Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Karina Bedrunka i Barbara Zając o wydawaniu unijnych…
2018-12-14, 10:42 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza (oprac. Paula Hołubowicz)

Karina Bedrunka i Barbara Zając o wydawaniu unijnych pieniędzy

Karinka Bedrunka o tym jak wydawane są unijne fundusze
Karina Bedrunka, dyrektor Departamentu Koordynacji Programów Operacyjnych
- Po wyborach mamy trochę zmian, 21 nowych wójtów i burmistrzów i 7 starostów, chcemy im pokazać, jakie mają projekty w RPO i jak przebiega ich realizacja - powiedziała w porannej rozmowie "W cztery oczy" Karina Bedrunka, dyrektor Departamentu Koordynacji Programów Operacyjnych. W urzędzie marszałkowskim spotkali się wszyscy samorządowcy, zarówno ci "nowi" jak i ci, którzy rozpoczęli swoją kolejną kadencję. Nowo wybrani otrzymają swoistą ściągę, w której mają wyszczególnione jakie projekty unijne są realizowane w ich gminach i powiatach. Spośród małych gmin jedną z najlepszych w wykorzystywaniu unijnych środków jest gmina Pokój.

Opolszczyzna w ramach Programu Operacyjnego ma do dyspozycji na lata 2014 - 2020 około 4 miliardów złotych. - Do tej pory podpisaliśmy umowy na prawie 3 miliardy złotych, a wypłaciliśmy 800 milionów złotych - dodaje Karina Bedrunka. Jeśli chodzi o następny okres programowania, czyli lata 2021-2027 nie wiadomo jeszcze, ile pieniędzy z Unii Europejskiej dostanie Opolszczyzna.
- Wiemy jednak, że unia stawiać będzie na ochronę powietrza i najprawdopodobniej będą dotacje dla indywidualnych mieszkańców na wymianę pieców i termomodernizację budynków.
Barbara Zając o tym w jaki sposób w gminie Pokój pozyskuje się unijne fundusze
Barbara Zając, wójt gminy Pokój
- Mamy 10 projektów unijnych dotyczących rewitalizacji zabytkowego parku, a oprócz tego realizujemy w ramach RPO projekty edukacyjne dla dzieci i młodzieży, projekty dla seniorów, budujemy kanalizację - wymieniła "W poglądach i osądach" Barbara Zając, wójt gminy Pokój. W sumie wartość dofinansowań, jakie pozyskała gmina przekracza 31 mln złotych, a budżet gminy wynosi 23 mln złotych. - Pieniądze na wkład własny konieczny do pozyskania dotacji bierzemy z budżetu gminy lub z niskooprocentowanych pożyczek - wyjaśniła. Zadłużenie gminy wynosi obecnie 29%.

Zobacz także

2019-12-08, godz. 08:30 Dr Magdalena Gołowkin-Hudała i dr Aleksandra Wilk o bezpłatnej pomocy prawnej dla mieszkańców Opolszczyzny O bezpłatnej pomocy prawnej dla mieszkańców Opolszczyzny, o zaangażowaniu studentów i ich pierwszych krokach w świecie realnych problemów opowiedziały dr Magdalena… » więcej 2019-12-07, godz. 08:30 Kamila i Monika Poznańskie o tym, jak pomagać czworonogom w czasie zimy Zima to szczególnie trudny czas dla zwierząt i dlatego z troską pochyla się nad nimi fundacja Psie Marzenie. Dziś (7.12) wolontariusze zapraszali na Mikołajkowy… » więcej 2019-12-06, godz. 10:09 Rozmowa z Maciejem Milewskim o zmianach w przepisach ruchu drogowego oraz Tomaszem Zawadzkim o karcie Opolce Maciej Milewski z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Opolu - Sytuacja w których dochodzi do znacznego spowolnienia ruchu są codziennością. Jeśli mamy kilka pasów ruchu… » więcej 2019-12-05, godz. 10:33 Małgorzata Kozak i Barbara Kamińska o życiu seniorów w Opolu Małgorzata Kozak, wicedyrektor MOPR – Myślę, że 10 miejsce to nawet za nisko, powinniśmy nawet mieć wyższe miejsce – mówiła w porannej rozmowie „W cztery oczy”… » więcej 2019-12-04, godz. 09:55 Michał Siek i Marzena Kazin o finansowaniu i stanie opolskiej oświaty Michał Siek, opolski kurator oświaty – Badanie PISA sprawdza umiejętności piętnastolatków, te nabyte w szkole i w domu. Jest przeprowadzane co trzy lata. W tym… » więcej 2019-12-03, godz. 09:55 Franciszek Posacki i Grzegorz Ostromecki o tym, jak powinien wyglądać Sylwester w Opolu Franciszek Posacki, przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Opola - Mieliśmy sygnały, że młodzież chciałaby podjąć dyskusję. Zadaliśmy proste pytanie jak mieszkańcy… » więcej 2019-12-02, godz. 09:18 Adrian Czubak i Sybilla Fusiarz gośćmi porannych rozmów Adrian Czubak, Wojewoda Opolski - W kraju korpus wojewodów zmienił się o tyle, że kilku wojewodów zostało wybranych do Sejmu, co wypada uznać za efekt pozytywnej… » więcej 2019-12-01, godz. 09:00 Elżbieta Pisula-Bieniecka i Mariusz Bieniecki "W cztery oczy" (01.12.2019) W niedzielny wieczór, 1 grudnia, w Domu Kultury w Ozimku odbędzie się finał III Wojewódzkiego Festiwalu Artystycznego Jesteśmy Tacy Sami. O idei tego festiwalu… » więcej 2019-11-30, godz. 09:00 Weronika Gebauer, Agata Honisz i Aleksandra Bandrowska "W cztery oczy" (30.11.2019) Już trwa tegoroczne święto patronalne Jezuickiego Ośrodka Formacji i Kultury „XAVERIANUM”. Dziś w ramach 26. Dni Xaverianum zaplanowany jest Dzień Absolwenta… » więcej 2019-11-29, godz. 09:47 Arkadiusz Wiśniewski i Stanisław Rakoczy o sytuacji SOR-u na Katowickiej i turystyce w naszym regionie Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola - Debata na temat SOR-u na Katowickiej niesie ze sobą niestety smutne wnioski, bardzo niebezpieczne dla miasta i mieszkańców… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »