Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowa z Piotrem Bujakiem i Krzysztofem Cebulą
2018-11-07, 09:32 Autor: Marek Świercz (oprac. Paula Hołubowicz)

Rozmowa z Piotrem Bujakiem i Krzysztofem Cebulą

Piotr Bujak o wyzwaniach jakie na niego czekają po przejęciu fotela burmistrza Głogówka
Piotr Bujak, burmistrz-elekt Głogówka
- Przejęcie obowiązków burmistrza nie będzie łatwe. Są spore problemy komunikacyjne w relacjach z odchodzącym burmistrzem. Jako radny dowiedziałem się właśnie, że zwołano sesję nadzwyczajną, na której odwołana zostanie pani skarbnik. Będę musiał znaleźć doświadczonego fachowca, który przejmie jej obowiązki. Oczywiście biorę na siebie pełną odpowiedzialność za rozwiązanie tego problemu - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Piotr Bujak, burmistrz-elekt Głogówka, dodając, że ta szczególna sytuacja będzie wymagała sporządzenia swego rodzaju audytu, raportu otwarcia, który zostanie oczywiście upubliczniony.

29-letni Bujak, doktor politologii specjalizujący się w tematyce śląskich ruchów w III RP, był w tej kadencji radnym i liderem opozycji przeciw burmistrzowi Andrzejowi Kałamarzowi. Wystartował pod szyldem komitetu Porozumienie dla Gminy Prudnik. Po pierwszej turze spotkał się z trzecim kandydatem, wspieranym przez Mniejszość Niemiecka Markiem Pełką, i uzyskał jego wsparcie.
- Sytuacja budżetowa Głogówka nie jest zła, dochody to 60 mln zł, zadłużenie 13 mln. Ale też wyzwania, które przed nami stoją, są bardzo duże. Trzeba zabrać się za skanalizowanie gminy, w tej chwili kanalizacje ma tylko miasto i jedno sołectwo a ustępujący burmistrz nie zostawił nam konkretnego planu gospodarki wodno-ściekowej - dodaje Bujak
Krzysztof Cebula o konieczności zmian w zarządzaniu gminą Prószków
Krzysztof Cebula, burmistrz-elekt Prószkowa
- Jestem 30 lat nauczycielem, 19 lat dyrektorem szkoły, 16 lat powiatowym radnym z listy Mniejszości Niemieckiej. Decyzję o tym, że wystartuję w wyborach burmistrza Prószkowa, podjąłem w 2017 roku i poinformowałem o tym władze MN. Uzyskałem ich akceptację, ale w lutym na zgromadzeniu gminnym TSKN to poparcie dostała urzędująca burmistrz Róża Malik. Ja byłem jednak zdeterminowany, żeby wystartować i wygrałem - mówił w "Poglądach i osądach" Krzysztof Cebula, burmistrz-elekt Prószkowa.

Cebula twierdzi, że trzeba zmienić sposób zarządzania gminą na bardziej przyjazny dla mieszkańców, trzeba realizować inwestycje, na których im zależy, takie jak pętle pozwalające dojechać do gminnych wiosek autobusom MZK z Opola (co blokowała ustępująca burmistrz)

Zapytany o plan budowy zjazdu z autostrady A4 czy stworzenia tzw. polderu Winów (nie godzą się na niego rolnicy), stwierdził, że trudne tematy wymagające społecznych konsultacji.

Zobacz także

2018-11-18, godz. 08:00 Rozmowa z Agnieszką Mikucką, zastępcą dyrektora opolskiej delegatury KBW - 20 stycznia odbędą się wybory uzupełniające w dwóch okręgach w gminie Turawa - powiedziała w porannej rozmowie "W cztery oczy" Agnieszka Mikucka, zastępca d ... » więcej 2018-11-17, godz. 09:10 Rozmowa z Pawłem Kampą, dyrektorem III Biegu Tarnowskiego "Leśna draka" Gościem rozmowy był Paweł Kampa, który opowiadał o III Biegu Tarnowskim o Puchar Wójta Gminy Tarnów Opolski i Nadleśnictwa Opole. Bieg odbędzie się w najbliżs ... » więcej 2018-11-17, godz. 08:35 Rozmowa z Markiem Tomkowem, prezesem Okręgowej Izby Aptekarskiej - E-recepta będzie ułatwieniem dla wszystkich. Kończy się era recept papierowych. Apteki muszą być na e-recepty gotowe do końca tego roku. Lekarze mają czas j ... » więcej 2018-11-16, godz. 10:43 Rozmowy z Piotrem Mielcem i Łukaszem Sowadą Piotr Mielec, radny Opola – Odbyło się wiele spotkań radnych komitetu Arkadiusza Wiśniewskiego, zgłaszali oni swoje aspiracje do pełnienia różnych funkcji w n ... » więcej 2018-11-15, godz. 10:25 Rozmowy z dr. hab. Tomaszem Halskim i prof. Markiem Masnykiem włączenie PMWSZ w struktury UO Dr hab. Tomasz Halski, rektor Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu – Jednym z dwóch podstawowych warunków utworzenia kierunku lekarskiego na ... » więcej 2018-11-14, godz. 10:13 Rozmowy z Aleksandrą Szubryt i Piotrem Bębenkiem o Światowym Tygodniu Przedsiębiorczości Aleksandra Szubryt z Parku Naukowo-Technologicznego "Mówimy o tradycji, myślimy o przyszłości" - pod takim hasłem w Opolu odbywa się Światowy Tydzień Przedsię ... » więcej 2018-11-13, godz. 09:36 Rozmowa z ks. Arnoldem Drechslerem o Światowym Dniu Ubogich i komentarz Małgorzaty Kozak - Z inicjatywy biskupa opolskiego Andrzeja Czai i prezydenta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego spotkamy się w niedzielę na rynku - powiedział w porannej rozmowie ... » więcej 2018-11-12, godz. 09:54 Rozmowa z Damianem Kapinosem o rozwoju tras kolejowych i komentarz Iwony Budych Damian Kapinos, członek Opolskiego Komitetu Obrony Kolei na Opolszczyźnie. - Ponad rok zajęło nam przekonanie władz województwa opolskiego, że powinny być po ... » więcej 2018-11-11, godz. 09:05 Rozmowa z ks. Łukaszem Knieciem, diecezjalnym duszpasterzem młodzieży - Bardzo oczekuję na tłumaczenie dokumentu podsumowującego synod - stwierdził w Poglądach i osądach ks. Łukasz Knieć, diecezjalny duszpasterz młodzieży. - Akt ... » więcej 2018-11-11, godz. 08:35 Rozmowa z dr. Mariuszem Patelskim z Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego – Niewątpliwie był to wysiłek zbiorowy, wiele osób się temu przysłużyło, ale też i wysiłek wieloletni – mówił w porannej rozmowie „W cztery oczy” dr Mariusz P ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »