Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowy z Joanną Maksymowicz i dr. Grzegorzem Ba ...
2018-11-05, 08:59 Autor: Marek Świercz (oprac. BW)

Rozmowy z Joanną Maksymowicz i dr. Grzegorzem Balawajderem o wynikach wyborów

Joanna Maksymowicz o wyborczej dogrywce na Opolszczyźnie
Joanna Maksymowicz, komisarz wyborczy
- Jesteśmy mile zaskoczeni wysoką frekwencją. Wczoraj do urn poszło 45,36 procent uprawnionych do głosowania, dwa tygodnie temu w pierwszej turze głos oddało 48,72 uprawnionych. Bardzo mała jest za to liczba głosów nieważnych - to tylko pół procent. Wszystko poszło bardzo sprawnie, wyniki mieliśmy w systemie komputerowym około godz. 2:20 - stwierdziła w rozmowie komisarz wyborczy Joanna Maksymowicz.

Przypomnijmy: wyborcza dogrywka była konieczna w 18 gminach, w tym dwóch miastach powiatowych, Prudniku i Namysłowie, gdzie stanowisko stracili urzędujący burmistrzowie z Platformy Obywatelskiej.

Nasz gość przypomina, że mamy tym razem zjawisko nakładania się na siebie dwóch kadencji. Nowi radni i włodarze gmin zostali już wybrani, ale kadencja urzędujących samorządowców upływa dopiero 16 listopada. Po tym terminie, w ciągu 7 dni, komisarz wyborczy wyznacza termin pierwszej sesji, na której najpierw ślubowanie złożą nowi radni, a potem nowy włodarz gminy.
Dr Grzegorz Balawajder o wynikach wyborów samorządowych
Dr Grzegorz Balawajder, politolog z Uniwersytetu Opolskiego
- Jeśli chodzi o sejmiki, zdecydowanym zwycięzcą wyborów jest PiS, który nie tylko ma najwięcej radnych, ale też będzie rządził na pewno w sześciu sejmikach a może jeszcze kilku kolejnych. Wyraźnie wygrał też w tak zwanej Polsce powiatowej, co jest dla prawicy dobrą prognozą przed wyborami parlamentarnymi, bo tu o wynikach decyduje prowincja - stwierdził w "Poglądach i osądach" politolog dr Grzegorz Balawajder dodając, że wynik wyborów w dużych miastach dobrze z kolei wróży opozycji, jeśli chodzi o eurowybory, bo w nich głosują przede wszystkim wyborcy z wielkich miast.

Zdaniem naszego gościa, wielkim przegranym tych wyborów jest Mniejszość Niemiecka. Ma mniej mandatów w sejmiku (choć przy tym rozkładzie mandatów pozycja Mniejszości jako języczka u wagi jest mocniejsza), stracił też władzę w gminach, gdzie MN rządziła praktycznie od zawsze: Prószkowie, Turawie, Łubnianach, Dobrodzieniu a 4 listopada także w Dobrzeniu Wielkim.

Zobacz także

2018-11-18, godz. 08:00 Rozmowa z Agnieszką Mikucką, zastępcą dyrektora opolskiej delegatury KBW - 20 stycznia odbędą się wybory uzupełniające w dwóch okręgach w gminie Turawa - powiedziała w porannej rozmowie "W cztery oczy" Agnieszka Mikucka, zastępca d ... » więcej 2018-11-17, godz. 09:10 Rozmowa z Pawłem Kampą, dyrektorem III Biegu Tarnowskiego "Leśna draka" Gościem rozmowy był Paweł Kampa, który opowiadał o III Biegu Tarnowskim o Puchar Wójta Gminy Tarnów Opolski i Nadleśnictwa Opole. Bieg odbędzie się w najbliżs ... » więcej 2018-11-17, godz. 08:35 Rozmowa z Markiem Tomkowem, prezesem Okręgowej Izby Aptekarskiej - E-recepta będzie ułatwieniem dla wszystkich. Kończy się era recept papierowych. Apteki muszą być na e-recepty gotowe do końca tego roku. Lekarze mają czas j ... » więcej 2018-11-16, godz. 10:43 Rozmowy z Piotrem Mielcem i Łukaszem Sowadą Piotr Mielec, radny Opola – Odbyło się wiele spotkań radnych komitetu Arkadiusza Wiśniewskiego, zgłaszali oni swoje aspiracje do pełnienia różnych funkcji w n ... » więcej 2018-11-15, godz. 10:25 Rozmowy z dr. hab. Tomaszem Halskim i prof. Markiem Masnykiem włączenie PMWSZ w struktury UO Dr hab. Tomasz Halski, rektor Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu – Jednym z dwóch podstawowych warunków utworzenia kierunku lekarskiego na ... » więcej 2018-11-14, godz. 10:13 Rozmowy z Aleksandrą Szubryt i Piotrem Bębenkiem o Światowym Tygodniu Przedsiębiorczości Aleksandra Szubryt z Parku Naukowo-Technologicznego "Mówimy o tradycji, myślimy o przyszłości" - pod takim hasłem w Opolu odbywa się Światowy Tydzień Przedsię ... » więcej 2018-11-13, godz. 09:36 Rozmowa z ks. Arnoldem Drechslerem o Światowym Dniu Ubogich i komentarz Małgorzaty Kozak - Z inicjatywy biskupa opolskiego Andrzeja Czai i prezydenta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego spotkamy się w niedzielę na rynku - powiedział w porannej rozmowie ... » więcej 2018-11-12, godz. 09:54 Rozmowa z Damianem Kapinosem o rozwoju tras kolejowych i komentarz Iwony Budych Damian Kapinos, członek Opolskiego Komitetu Obrony Kolei na Opolszczyźnie. - Ponad rok zajęło nam przekonanie władz województwa opolskiego, że powinny być po ... » więcej 2018-11-11, godz. 09:05 Rozmowa z ks. Łukaszem Knieciem, diecezjalnym duszpasterzem młodzieży - Bardzo oczekuję na tłumaczenie dokumentu podsumowującego synod - stwierdził w Poglądach i osądach ks. Łukasz Knieć, diecezjalny duszpasterz młodzieży. - Akt ... » więcej 2018-11-11, godz. 08:35 Rozmowa z dr. Mariuszem Patelskim z Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego – Niewątpliwie był to wysiłek zbiorowy, wiele osób się temu przysłużyło, ale też i wysiłek wieloletni – mówił w porannej rozmowie „W cztery oczy” dr Mariusz P ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »