Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowa z Grzegorzem Flerianowiczem i Mariuszem ...
2018-10-31, 09:38 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza (oprac. Paula Hołubowicz)

Rozmowa z Grzegorzem Flerianowiczem i Mariuszem Rybczyńskim o spotkaniu w ramach Koalicji Polski Śląsk

Grzegorz Florianowicz o śląskości na Opolszczyźnie
Grzegorz Flerianowicz prezes Stowarzyszenia Biało-czerwone Opole
- Spotkaliśmy się jako porozumienie różnych organizacji patriotycznych, nie tylko z Opolszczyzny - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Grzegorz Flerianowicz, prezes Stowarzyszenia Biało-czerwone Opole, które współtworzy Koalicję Polski Śląsk. Na spotkaniu KPŚ postanowiono, że głównym celem jest realizacja założenia, że śląskość to polskość, jako Polacy i Ślązacy powinniśmy śląskość w ramach polskość promować i bronić przed organizacjami, które naszym zdaniem mają nieprawdziwą narrację na ten temat. Prezes stowarzyszenia Biało-czerwone Opole wyjaśnił, że organizacja powstała ponieważ nie ma w regionie organizacji, która mogłaby kompleksowo zająć się tematyką patriotyczną. W planach stowarzyszenia jest między innymi stworzenie mapy patriotycznej Opola i nakręcenie filmu przybliżającego patronów ulic Opola.
Mariusz Rybczyński o Pomniku Kadetów w Gogolinie
Mariusz Rybczyński, członek tymczasowego komitetu organizacyjnego KPŚ
W "Poglądach i osądach" Mariusz Rybczyński, członek stowarzyszenia Biało-czerwone Opole przypomniał temat budowy Pomnika Kadetów w Gogolinie. Pomysł powstał w latach 80-tych ubiegłego wieku, projekt pomnika powstał w latach 90-tych. - We Lwowie powstał korpus kadetów, część z nich postanowiła zasilić szeregi powstańcze III Powstania Śląskiego, jeden z nich ciężko ranny dokonał żywota w Gogolinie - przypomniał Mariusz Rybczyński. - Mamy dokumentację pomnika oraz kontakt z osobami, które co roku organizują w miejscu wyznaczonym kiedyś na pomnik spotkanie upamiętniające kadetów - dodał. Jednym z celów stowarzyszenia jest dokończenie budowy pomnika.

Zobacz także

2018-11-18, godz. 08:00 Rozmowa z Agnieszką Mikucką, zastępcą dyrektora opolskiej delegatury KBW - 20 stycznia odbędą się wybory uzupełniające w dwóch okręgach w gminie Turawa - powiedziała w porannej rozmowie "W cztery oczy" Agnieszka Mikucka, zastępca d ... » więcej 2018-11-17, godz. 09:10 Rozmowa z Pawłem Kampą, dyrektorem III Biegu Tarnowskiego "Leśna draka" Gościem rozmowy był Paweł Kampa, który opowiadał o III Biegu Tarnowskim o Puchar Wójta Gminy Tarnów Opolski i Nadleśnictwa Opole. Bieg odbędzie się w najbliżs ... » więcej 2018-11-17, godz. 08:35 Rozmowa z Markiem Tomkowem, prezesem Okręgowej Izby Aptekarskiej - E-recepta będzie ułatwieniem dla wszystkich. Kończy się era recept papierowych. Apteki muszą być na e-recepty gotowe do końca tego roku. Lekarze mają czas j ... » więcej 2018-11-16, godz. 10:43 Rozmowy z Piotrem Mielcem i Łukaszem Sowadą Piotr Mielec, radny Opola – Odbyło się wiele spotkań radnych komitetu Arkadiusza Wiśniewskiego, zgłaszali oni swoje aspiracje do pełnienia różnych funkcji w n ... » więcej 2018-11-15, godz. 10:25 Rozmowy z dr. hab. Tomaszem Halskim i prof. Markiem Masnykiem włączenie PMWSZ w struktury UO Dr hab. Tomasz Halski, rektor Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu – Jednym z dwóch podstawowych warunków utworzenia kierunku lekarskiego na ... » więcej 2018-11-14, godz. 10:13 Rozmowy z Aleksandrą Szubryt i Piotrem Bębenkiem o Światowym Tygodniu Przedsiębiorczości Aleksandra Szubryt z Parku Naukowo-Technologicznego "Mówimy o tradycji, myślimy o przyszłości" - pod takim hasłem w Opolu odbywa się Światowy Tydzień Przedsię ... » więcej 2018-11-13, godz. 09:36 Rozmowa z ks. Arnoldem Drechslerem o Światowym Dniu Ubogich i komentarz Małgorzaty Kozak - Z inicjatywy biskupa opolskiego Andrzeja Czai i prezydenta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego spotkamy się w niedzielę na rynku - powiedział w porannej rozmowie ... » więcej 2018-11-12, godz. 09:54 Rozmowa z Damianem Kapinosem o rozwoju tras kolejowych i komentarz Iwony Budych Damian Kapinos, członek Opolskiego Komitetu Obrony Kolei na Opolszczyźnie. - Ponad rok zajęło nam przekonanie władz województwa opolskiego, że powinny być po ... » więcej 2018-11-11, godz. 09:05 Rozmowa z ks. Łukaszem Knieciem, diecezjalnym duszpasterzem młodzieży - Bardzo oczekuję na tłumaczenie dokumentu podsumowującego synod - stwierdził w Poglądach i osądach ks. Łukasz Knieć, diecezjalny duszpasterz młodzieży. - Akt ... » więcej 2018-11-11, godz. 08:35 Rozmowa z dr. Mariuszem Patelskim z Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego – Niewątpliwie był to wysiłek zbiorowy, wiele osób się temu przysłużyło, ale też i wysiłek wieloletni – mówił w porannej rozmowie „W cztery oczy” dr Mariusz P ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »