Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowa z Adrianem Czubakiem o akcji 'Zostań żoł ...
2018-10-26, 09:44 Autor: Marek Świercz

Rozmowa z Adrianem Czubakiem o akcji "Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej"

Adrian Czubak o zbiorniku retencyjnym w Raciborzu
Adrian Czubak, wojewoda opolski
- To jest bardzo dobra wiadomość nie tylko dla mieszkańców Opolszczyzny, ale dla 2,5 mln ludzi, którzy mieszkają w dorzeczu Odry od województwa śląskiego do Wrocławia. Budowa zbiornika w Raciborzu minęła już półmetek, jeśli chodzi o zaangażowanie techniczne i finansowe. Nowy wykonawca zapewnia, że zbiornik zostanie oddany do użytku w pierwszym kwartale 2020 roku - mówił w rozmowie "W cztery oczy" wojewoda Adrian Czubak.

Nasz gość dodał także, że poprzednia ekipa rządowa zgodziła się na to, by był to tylko zbiornik suchy, ale gdy tylko minie termin związany z pozyskaniem zewnętrznego dofinansowania, zbiornik zostanie zamieniony na normalny zbiornik retencyjny. Czubak mówił także o działaniach na rzecz przeciwpowodziowego zabezpieczenia Opolszczyzny, między innymi o tym, że trwają prace dokumentacyjne nad budową obwałowań, które zabezpieczą Bierawę.

Z naszym gościem rozmawialiśmy także o akcji "Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej". - Piękna patriotyczna inicjatywa. Polacy interesują się militariami, mamy klasy mundurowe w szkołach, mamy liczne stowarzyszenia, powstają strzelnice, będziemy mieli Wojska Obrony Terytorialnej. Ta akcja wpisuje się ten proces - przekonywał Czubak.
Mjr Wojciech Bakalarz o akcji "Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej"
Major Wojciech Bakalarz z z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Opolu
- Wojsko wyszło do ludzi, jesteśmy przed dworcami czy w centrach handlowych. Chcemy dotrzeć do ludzi z przesłaniem, że warto wstąpić w szeregi naszej armii. To nie tylko ciężka służba, ale także wspaniała przygoda, prestiż munduru, możliwość poznania ciekawych ludzi, nie Tylko Polaków, bo nasi żołnierze służą także za granicą, szansa zdobycia potrzebnych kwalifikacji a na koniec godna emerytura - tak o akcji "Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej" mówił w "Poglądach i osądach" major Wojciech Bakalarz z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Opolu.

Jak tłumaczy nasz gość, ta kampania rekrutacyjna wiąże się z tworzeniem piątego rodzaju sił zbrojnych, czyli Wojsk Obrony Terytorialnej (na Opolszczyźnie taka brygada w sile około 1 500 osób zacznie być tworzona w przyszłym roku, trzy bataliony mają stacjonować w Opolu, Brzegu i Komprachcicach, gdzie jest koszarowe zaplecze), ale także decyzją o utworzeniu 18 Dywizji Zmechanizowanej, tzw. Żelaznej, która ma stacjonować na wschodzie kraju.

Zobacz także

2019-10-15, godz. 09:06 Rafał Bartek i Paweł Nakonieczny o I Konwencie Przewodniczących Sejmiku, Rad Powiatu i Rad Gmin Województwa Opolskiego Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim - Jestem zadowolony z wyniku wyborczego Mniejszości Niemieckiej. Oc ... » więcej 2019-10-14, godz. 09:58 Joanna Maksymowicz i red. Bogusław Mrukot o pierwszych wynikach wyborów parlamentarnych 2019 Joanna Maksymowicz, komisarz wyborczy – Wybory przebiegły spokojnie i bardzo sprawnie, pierwsze protokoły z gmin przywieziono nam już około godzony 23:00. I ... » więcej 2019-10-13, godz. 08:41 Cezary Obermajer o tym, jak oddać ważny głos, a także czego unikać, by nie naruszyć trwającej ciszy wyborczej W niedzielny poranek sprawdziliśmy, czy komisje wyborcze w naszym województwie zaczęły swoją pracę planowo. Cezary Obermajer, zastępca przewodniczącego obwodo ... » więcej 2019-10-12, godz. 08:35 O. Wojciech Ziółek o tym, że musiał przebyć 1 850 km, aby oddać głos w niedzielnych wyborach Dzień przed wyborami parlamentarnymi zachęcaliśmy do czynnego udziału w wyborach. O swojej podróży do lokalu wyborczego opowiedział jezuita z dalekiej Syberii ... » więcej 2019-10-11, godz. 10:22 Witold Zembaczyński i Paweł Kukiz o podsumowaniu kampanii wyborczej i politycznych planach na przyszłość Witold Zembaczyński, poseł Nowoczesnej i jedynka na opolskiej liście Koalicji Obywatelskiej – Śledzę sondaże przedwyborcze, ale zastanawiam się, jak one są ro ... » więcej 2019-10-10, godz. 09:21 Marcelina Zawisza i Ryszard Galla o dobiegającej końca kampanii wyborczej oraz programach politycznych Marcelina Zawisza, polityczka Lewicy Razem, jedynka na opolskiej liście SLD do Sejmu - Czy jest jedna lewica? Jest jeden komitet lewicy, porozumieliśmy się w ... » więcej 2019-10-09, godz. 08:56 Violetta Porowska i Jacek Wilk o sondażach, programach i możliwych scenariuszach powyborczych Violetta Porowska, wicewojewoda opolski i jedynka na opolskiej liście PiS - To nie jest czas na liczenie mandatów, które możemy otrzymać, teraz musimy skupić ... » więcej 2019-10-08, godz. 09:22 Barbara Pawlos i Katarzyna Czochara o stanie rehabilitacji dzieci i młodzieży w regionie Barbara Pawlos, rzecznik prasowy opolskiego oddziału NFZ – W tej chwili rehabilitacja dzienna dla dzieci prowadzona jest wyłącznie w ośrodku w Kup przy Stobra ... » więcej 2019-10-07, godz. 08:28 Łukasz Fomicz i Rafał Tkacz o obawach wyborców przed fałszowaniem wyników wyborów Łukasz Fomicz, kandydat Konfederacji do Sejmu - Akcja pilnujwyborów.pl to inicjatywa, która pozwoli nam zweryfikować to, czy państwa wybory są odzwierciedlane ... » więcej 2019-10-06, godz. 08:35 Barbara Chyłka o tegorocznej kampanii „Hospicjum to też życie” Po raz XVI wystartowała kampania „Hospicjum to też życie”. To coroczna szansa, by porozmawiać o charakterze i wyzwaniach opieki hospicyjnej. Ideę akcji przybl ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »