Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowa z Adrianem Czubakiem o akcji 'Zostań żoł ...
2018-10-26, 09:44 Autor: Marek Świercz

Rozmowa z Adrianem Czubakiem o akcji "Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej"

Adrian Czubak o zbiorniku retencyjnym w Raciborzu
Adrian Czubak, wojewoda opolski
- To jest bardzo dobra wiadomość nie tylko dla mieszkańców Opolszczyzny, ale dla 2,5 mln ludzi, którzy mieszkają w dorzeczu Odry od województwa śląskiego do Wrocławia. Budowa zbiornika w Raciborzu minęła już półmetek, jeśli chodzi o zaangażowanie techniczne i finansowe. Nowy wykonawca zapewnia, że zbiornik zostanie oddany do użytku w pierwszym kwartale 2020 roku - mówił w rozmowie "W cztery oczy" wojewoda Adrian Czubak.

Nasz gość dodał także, że poprzednia ekipa rządowa zgodziła się na to, by był to tylko zbiornik suchy, ale gdy tylko minie termin związany z pozyskaniem zewnętrznego dofinansowania, zbiornik zostanie zamieniony na normalny zbiornik retencyjny. Czubak mówił także o działaniach na rzecz przeciwpowodziowego zabezpieczenia Opolszczyzny, między innymi o tym, że trwają prace dokumentacyjne nad budową obwałowań, które zabezpieczą Bierawę.

Z naszym gościem rozmawialiśmy także o akcji "Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej". - Piękna patriotyczna inicjatywa. Polacy interesują się militariami, mamy klasy mundurowe w szkołach, mamy liczne stowarzyszenia, powstają strzelnice, będziemy mieli Wojska Obrony Terytorialnej. Ta akcja wpisuje się ten proces - przekonywał Czubak.
Mjr Wojciech Bakalarz o akcji "Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej"
Major Wojciech Bakalarz z z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Opolu
- Wojsko wyszło do ludzi, jesteśmy przed dworcami czy w centrach handlowych. Chcemy dotrzeć do ludzi z przesłaniem, że warto wstąpić w szeregi naszej armii. To nie tylko ciężka służba, ale także wspaniała przygoda, prestiż munduru, możliwość poznania ciekawych ludzi, nie Tylko Polaków, bo nasi żołnierze służą także za granicą, szansa zdobycia potrzebnych kwalifikacji a na koniec godna emerytura - tak o akcji "Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej" mówił w "Poglądach i osądach" major Wojciech Bakalarz z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Opolu.

Jak tłumaczy nasz gość, ta kampania rekrutacyjna wiąże się z tworzeniem piątego rodzaju sił zbrojnych, czyli Wojsk Obrony Terytorialnej (na Opolszczyźnie taka brygada w sile około 1 500 osób zacznie być tworzona w przyszłym roku, trzy bataliony mają stacjonować w Opolu, Brzegu i Komprachcicach, gdzie jest koszarowe zaplecze), ale także decyzją o utworzeniu 18 Dywizji Zmechanizowanej, tzw. Żelaznej, która ma stacjonować na wschodzie kraju.

Zobacz także

2019-03-23, godz. 08:45 Magdalena Matyjaszek o obchodach Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej O tegorocznych opolskich obchodach Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej (20-22.03), a także o codziennej współpracy z miastem partnerskim Székesfehérvár, rozmawi ... » więcej 2019-03-22, godz. 09:11 Rozmowy z Ireneuszem Jakim i prof. Arkadiuszem Nowakiem Ireneusz Jaki, prezes spółki Wodociągi i Kanalizacja w Opolu – W piątek rozpoczynamy obchody Światowego Dnia Wody w Opolu panelem dyskusyjnym – powiedział w p ... » więcej 2019-03-21, godz. 09:40 Rozmowy z podinsp. Marzeną Grzegorczyk i majorem Wojciechem Bakalarzem Podinsp. Marzena Grzegorczyk, rzecznik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Opolu -13 seniorów z Opolszczyzny straciło od początku roku 300 tys. zł. To efekt d ... » więcej 2019-03-20, godz. 08:48 Poseł Kukiz'15 Paweł Grabowski i komisarz wyborczy Joanna Maksymowicz o wyborach do Parlamentu Europejskiego Paweł Grabowski, poseł Kukiz'15 - To nie jest kara, tu chodzi o pragmatykę - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" poseł Paweł Grabowski z Kukiz'15, ... » więcej 2019-03-19, godz. 09:34 Rozmowy z wojewodą opolskim Violettą Porowską i starostą kluczborskim Mirosławem Bireckim Wicewojewoda opolski Violetta Porowska - 350 mln zł trafi do szpitali powiatowych, by koszty w związku ze wzrostem wynagrodzeń i zakupem sprzętu były zrekomp ... » więcej 2019-03-18, godz. 09:45 Rozmowa z Adrianem Czubakiem i Andrzejem Kasiurą o naborze do Funduszu Dróg Samorządowych Adrian Czubak, wojewoda opolski Ruszył nabór wniosków do rządowego programu Fundusz Dróg Samorządowych. - Ogromne zainteresowanie było już przed ogłoszeniem n ... » więcej 2019-03-17, godz. 08:35 Dr Violetta Rezler-Wasielewska o uroczystościach upamiętniających 74. rocznicę wyzwolenia Stalagu 344 Lamsdorf 17 marca przypada 74. rocznica wyzwolenia Stalagu 344 Lamsdorf. O niedzielnych uroczystościach w Łambinowicach, a także o świadkach historii opowiadała dr Vio ... » więcej 2019-03-16, godz. 08:35 Michał Jakubik o Festiwalu Grand OFF oraz Sputniku nad Opolem O filmach nagrodzonych w 12. edycji festiwalu Grand OFF, a także o kinie rosyjskim, czyli kolejnej odsłonie festiwalu „Sputnik nad Opolem” rozmawialiśmy z Mic ... » więcej 2019-03-14, godz. 11:16 Rozmowy z Pawłem Fudalą z NFZ i Sebastianem Szczurkiem z ZUS Paweł Fudala z opolskiego NFZ - Akcja edukacyjna "Kasa za bobasa" będzie trwała, choć dobiega końca jej pierwszy etap - powiedział w rozmowie "W cztery oczy" ... » więcej 2019-03-14, godz. 09:22 Rozmowy z burmistrzem Nysy Kordianem Kolbiarzem i wicemarszałkiem Stanisławem Rakoczym Burmistrz Nysy Kordian Kolbiarz - Jestem mocno zdumiony - równie dobrze można podjąć uchwałę, że w Nysie poruszamy się tylko samochodami elektrycznymi koloru ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »