Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowa ze Stanisławem Szwedem i komentarz Miecz ...
2018-10-10, 09:36 Autor: Marek Świercz (oprac. BW)

Rozmowa ze Stanisławem Szwedem i komentarz Mieczysława Wojtaszka

Stanisław Szwed o programie 'Rodzina 500 plus'
Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej
- Pieniędzy na pewno nie zabraknie, polityka socjalna jest dla rządu PiS niezwykle ważna. Rocznie na program 'Rodzina 500 plus' wydajemy około 22 miliardów zł. Korzysta z niego 2 700 tysięcy rodzin, beneficjentami jest 3 miliony 750 tysięcy dzieci. Na Opolszczyźnie w ramach tego programu do rodzin trafiło już 1 miliard 200 mln zł - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Jak wyjaśnił nasz gość, pozwoliło to zmniejszyć wskaźnik skrajnego ubóstwa z 6,5 do 4,3 procent (na Opolszczyźnie nawet do poziomu 3,4 procent). - Kolejny efekt to wzrost dzietności. W 2015 roku wskaźnik dzietności w Polsce wynosił 1,29, co sytuowało nas na 215. miejscu na 222 kraje, co znaczy, że byliśmy naprawdę na szarym końcu. W zeszłym roku ten wskaźnik wyniósł już 1,47. To wciąż za mało, ale udało nam się przekroczyć magiczną granicę 400 tysięcy narodzin - wyliczał wiceminister Szwed.
Mieczysław Wojtaszek o nakładach na politykę społeczną
Mieczysław Wojtaszek, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim
- Nakłady na politykę społeczną wzrosły w Polsce z 1,78 do 3,11 procent PKB. Nie ma drugiego takiego kraju w Europie, gdzie odnotowanoby taki wzrost. To nie tylko program 'Rodzina 500 Plus', ale także programy adresowane do seniorów i najmłodszych: 'Senior Plus', 'Maluch Plus' czy 'Dobry start' - stwierdził w "Poglądach i osądach" Mieczysław Wojtaszek, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim.

Nasz gość przypomniał, że Opolszczyzna zajmuje drugie miejsce w kraju, jeśli chodzi o odsetek osób powyżej 60. roku życia. - Często są to ludzie samotni, których nie można pozostawić bez pomocy. To z myślą o nich samorządy tworzą kluby seniora czy domy dziennego pobytu. Tu mamy do czynienia ze współpracą rządu i samorządów. Rozmawiamy także z opolskim Kościołem o wykorzystaniu dawnych salek katechetycznych. Tylko w tym roku rząd przekazał na ten cel 1 milion 450 tysięcy zł - dodał nasz gość.

Zobacz także

2018-10-22, godz. 10:08 Rozmowy z Joanną Maksymowicz i Grzegorzem Habrem o niedzielnych wyborach samorządowych - To były trudne wybory. Już na etapie przygotowań, bo po nowelizacji kodeksu wyborczego to nie gminy, ale organy wyborcze stały się odpowiedzialne za powołan ... » więcej 2018-10-21, godz. 08:40 Rozmowa z Cezarym Obermajerem o podstawowych zasadach, o których należy pamiętać podczas trwającej ciszy wyborczej Gościem porannej rozmowy był Cezary Obermajer, komisarz wyborczy w Opolu. Naszego gościa zapytaliśmy m.in. go o przebieg wyborów, sposoby oddawania ważnych gł ... » więcej 2018-10-19, godz. 09:38 Rozmowa z Violettą Porowską i Pawłem Grabowskim o sondażach przedwyborczych Violetta Porowska, kandydatka PiS na prezydenta Opola - Ten sondaż pokazuje trendy - powiedziała w porannej rozmowie "W cztery oczy" Violetta Porowska, kandyd ... » więcej 2018-10-18, godz. 09:12 Rozmowy z Arkadiuszem Wiśniewskim i Marcinem Gambcem o poparciu Norberta Honki z MN dla urzędującego prezydenta oraz d ... - Dla mnie poparcie Norberta Honki nie było zaskoczeniem. Przez ostatnie miesiące mocno współpracowaliśmy, podjęliśmy różne inicjatywy skierowane do mieszkańc ... » więcej 2018-10-17, godz. 09:48 Rozmowy z Marcinem Ociepą i Zbigniewem Kubalańcą o ostatnim tygodniu kampanii wyborczej Marcin Ociepa, wiceminister przedsiębiorczości i technologii - Marszałek Andrzej Buła raz mówił, że nie będzie debatował, bo do niego nie zadzwoniłem. Później ... » więcej 2018-10-16, godz. 09:33 Rozmowa z Barbarą Barańską i Violettą Porowską o zanieczyszczeniu powietrza w regionie Barbara Barańska, naczelnik wydziału monitoringu środowiska WIOŚ - Ostatnie przekroczenie normy dla benzenu w Kędzierzynie-Koźlu było w 2012 roku. Od tego cza ... » więcej 2018-10-15, godz. 09:28 Rozmowy z Barbarą Kamińską i Apolonią Klepacz o odwołanej debacie akademickiej kandydatów na prezydenta Opola Barbara Kamińska , kandydatka KKW Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska - Byliśmy przekonani, że debata będzie miała standardy, takie jak w cywilizowanym ... » więcej 2018-10-14, godz. 09:00 Rozmowa z dr. Markiem Mazurkiewiczem o organizowanej przez Instytut Śląski konferencji pt. Colloquium Opole 2018 - To jedna z najstarszych konferencji naukowych w regionie, zawsze podejmujemy aktualne tematy albo jubileuszowe - powiedział w "Poglądach i osądach" dr Marek ... » więcej 2018-10-14, godz. 08:30 Rozmowa z Jerzym Szyndlerem o programie Komitetu Wyborczego Wolni i Solidarni - Udało się zarejestrować listy we wszystkich okręgach, co nie było rzeczą łatwą. Na każdej z list jest minimalna wymagana liczba, pięciu kandydatów w tym dwi ... » więcej 2018-10-13, godz. 09:00 Rozmowa z dr. Adamem Drosikiem o tym, jak przeprowadza się badanie exit poll O godzinie 21:00 w niedzielę 21 października przedstawimy sondażowe wyniki wyborów na prezydenta Opola. Sondaż exit poll wykona dla Radia Opole i NTO Instytut ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »