Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowa ze Stanisławem Szwedem i komentarz Miecz ...
2018-10-10, 09:36 Autor: Marek Świercz (oprac. BW)

Rozmowa ze Stanisławem Szwedem i komentarz Mieczysława Wojtaszka

Stanisław Szwed o programie 'Rodzina 500 plus'
Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej
- Pieniędzy na pewno nie zabraknie, polityka socjalna jest dla rządu PiS niezwykle ważna. Rocznie na program 'Rodzina 500 plus' wydajemy około 22 miliardów zł. Korzysta z niego 2 700 tysięcy rodzin, beneficjentami jest 3 miliony 750 tysięcy dzieci. Na Opolszczyźnie w ramach tego programu do rodzin trafiło już 1 miliard 200 mln zł - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Jak wyjaśnił nasz gość, pozwoliło to zmniejszyć wskaźnik skrajnego ubóstwa z 6,5 do 4,3 procent (na Opolszczyźnie nawet do poziomu 3,4 procent). - Kolejny efekt to wzrost dzietności. W 2015 roku wskaźnik dzietności w Polsce wynosił 1,29, co sytuowało nas na 215. miejscu na 222 kraje, co znaczy, że byliśmy naprawdę na szarym końcu. W zeszłym roku ten wskaźnik wyniósł już 1,47. To wciąż za mało, ale udało nam się przekroczyć magiczną granicę 400 tysięcy narodzin - wyliczał wiceminister Szwed.
Mieczysław Wojtaszek o nakładach na politykę społeczną
Mieczysław Wojtaszek, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim
- Nakłady na politykę społeczną wzrosły w Polsce z 1,78 do 3,11 procent PKB. Nie ma drugiego takiego kraju w Europie, gdzie odnotowanoby taki wzrost. To nie tylko program 'Rodzina 500 Plus', ale także programy adresowane do seniorów i najmłodszych: 'Senior Plus', 'Maluch Plus' czy 'Dobry start' - stwierdził w "Poglądach i osądach" Mieczysław Wojtaszek, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim.

Nasz gość przypomniał, że Opolszczyzna zajmuje drugie miejsce w kraju, jeśli chodzi o odsetek osób powyżej 60. roku życia. - Często są to ludzie samotni, których nie można pozostawić bez pomocy. To z myślą o nich samorządy tworzą kluby seniora czy domy dziennego pobytu. Tu mamy do czynienia ze współpracą rządu i samorządów. Rozmawiamy także z opolskim Kościołem o wykorzystaniu dawnych salek katechetycznych. Tylko w tym roku rząd przekazał na ten cel 1 milion 450 tysięcy zł - dodał nasz gość.

Zobacz także

2018-12-14, godz. 10:42 Karina Bedrunka i Barbara Zając o wydawaniu unijnych pieniędzy Karina Bedrunka, dyrektor Departamentu Koordynacji Programów Operacyjnych - Po wyborach mamy trochę zmian, 21 nowych wójtów i burmistrzów i 7 starostów, chcem ... » więcej 2018-12-13, godz. 09:49 Rozmowy z Romanem Kolkiem i Violettą Porowską o konwencie marszałków Roman Kolek, wicemarszałek województwa opolskiego - Rozmowy były bardzo rzeczowe, konkretne, rozmawialiśmy na temat psychiatrii dziecięcej - powiedział w pora ... » więcej 2018-12-12, godz. 10:35 Rozmowy z Mieczysławem Wojtaszkiem i Andrzejem Mrowcem Mieczysław Wojtaszek, przewodniczący rady opolskiego oddziału NFZ – Spada liczba samorządów realizujących programy dofinansowywane przez NFZ, a także tych rea ... » więcej 2018-12-11, godz. 09:52 Rozmowa z Przemysławem Zychem i dr Krystyną Słodczyk o oczyszczaczach powietrza w żłobkach i przedszkolach Przemysław Zych, wiceprezydent Opola - Oczyszczacze niwelują w powietrzu nie tylko z pyłów, ale także bakterii i wirusów. Były prowadzone rozmowy z opolskimi ... » więcej 2018-12-10, godz. 09:54 Rozmowa z Robertem Brykiem o ubezpieczeniach dzieci i Sebastianem Szczurkiem Robert Bryk, dyrektor opolskiego oddziału NFZ - 26 tysięcy dzieci w naszym regionie nie jest zgłoszonych do ubezpieczenia zdrowotnego - powiedział w porannej ... » więcej 2018-12-09, godz. 09:00 Rozmowa z Izabelą Zeman o przygotowaniach do świąt Bożego Narodzenia w opolskim hospicjum Betania Spotkania z uczniami opolskich szkół, koncerty, akcje charytatywne, happeningi i zbiórki publiczne - to tylko niektóre elementy kampanii "Hospicjum to też Życ ... » więcej 2018-12-09, godz. 08:40 Rozmowa z Markiem Łabno o 5. Marszu Mikołajów w Opolu - Po raz pierwszy będzie taniec Mikołajów. Można choreografię zobaczyć na YouTube, poćwiczyć w domu i spróbujemy go odtańczyć - powiedział w porannej rozmowie ... » więcej 2018-12-08, godz. 09:00 Ryszard Ziaja o IV Staniszczańskim Wieczorze Muzyki Adwentowej Gościem Poglądów i osądów był Ryszard Ziaja, dyrektor artystyczny IV Staniszczańskich Wieczorów Muzyki Adwentowej, które odbędą się w druga i trzecią niedziel ... » więcej 2018-12-08, godz. 08:40 Rozmowa z Jolantą Kawecką o tym, dlaczego nie wstąpiła do klubu radnych KO - Bardzo chcę zostać w partii, mam problemy osobiste i nie mogę sobie pozwolić na to, żeby siedzieć na zebraniach klubowych - powiedziała w porannej rozmowie ... » więcej 2018-12-07, godz. 10:43 Rozmowy z Anną Rajchel i Agnieszką Franczyk o nowych mediach Dr Anna Rajchel z Politechniki Opolskiej - Myślę, że prędzej czy później pojawią się nowe zawody, specjaliści od kształcenia e-umiejętności. I chodzi nie tylk ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »