Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowa z dr. Adamem Drosikiem i komentarz Miry ...
2018-10-08, 09:28 Autor: Marek Świercz (oprac. Maciej Wajler)

Rozmowa z dr. Adamem Drosikiem i komentarz Miry Olszewskiej na temat sondaży przedwyborczych

Dr Adam Drosik o sposobach przeprowadzania sondaży wyborczych
Dr Adam Drosik z Uniwersytetu Opolskiego
- Pytamy i sprawdzamy, jak jest. Ale nie możemy wykluczyć, że ta uzyskana wiedza wpływa potem na czyjąś decyzję, jak będzie głosował, bo na przykład jego kandydat wypadł w sondażu tak a nie inaczej - mówił w rozmowie "W cztery oczy" dr Adam Drosik, politolog z Uniwersytetu Opolskiego, który ma na koncie szereg sondaży przeprowadzonych na zlecenie różnych podmiotów, zarówno mediów, jak i ugrupowań politycznych.

Jego zdaniem, najskuteczniejszy sondaż to ten przeprowadzony na ulicy, metodą face to face, na dobrze dobranej grupie. - Nasze wieloletnie doświadczenie pokazuje, że takie sondaże są naprawdę wiarygodne - dodaje Drosik.
W przypadku Opola, mówi nasz gość, taka grupa reprezentatywna powinna wynosić od kilkuset do tysiąca respondentów. - Mówiąc nieskromnie, nigdy się nie pomyliliśmy. Nawet w przypadku takich wyborów, które zakończyły się niespodziankami - zapewnia.
Mira Olszewska o tym jak sondaże kształtują opinie wyborczą
Mira Olszewska, psycholog społeczny
- Wierzę sondażom średnio. Czemu? Bo zrobiła się ostatnio taka niedobra atmosfera manipulacji, mamy takie przekonanie, że ktoś próbuje sterować naszymi poglądami, więc robimy się nieufni. Dla mnie to jest nie do przyjęcia - mówiła w "Poglądach i osądach" psycholog społeczny Mirosława Olszewska.

Olszewska dodaje, że są badania naukowe mówiące, że najłatwiej przyznajemy racje argumentom, które sami wymyślamy. - I jeśli znajdują jeszcze potwierdzenie w sondażach, to czujemy się dodatkowo uspokojeni - dodaje nasz gość.

Zobacz także

2018-12-13, godz. 09:49 Rozmowy z Romanem Kolkiem i Violettą Porowską o konwencie marszałków Roman Kolek, wicemarszałek województwa opolskiego - Rozmowy były bardzo rzeczowe, konkretne, rozmawialiśmy na temat psychiatrii dziecięcej - powiedział w pora ... » więcej 2018-12-12, godz. 10:35 Rozmowy z Mieczysławem Wojtaszkiem i Andrzejem Mrowcem Mieczysław Wojtaszek, przewodniczący rady opolskiego oddziału NFZ – Spada liczba samorządów realizujących programy dofinansowywane przez NFZ, a także tych rea ... » więcej 2018-12-11, godz. 09:52 Rozmowa z Przemysławem Zychem i dr Krystyną Słodczyk o oczyszczaczach powietrza w żłobkach i przedszkolach Przemysław Zych, wiceprezydent Opola - Oczyszczacze niwelują w powietrzu nie tylko z pyłów, ale także bakterii i wirusów. Były prowadzone rozmowy z opolskimi ... » więcej 2018-12-10, godz. 09:54 Rozmowa z Robertem Brykiem o ubezpieczeniach dzieci i Sebastianem Szczurkiem Robert Bryk, dyrektor opolskiego oddziału NFZ - 26 tysięcy dzieci w naszym regionie nie jest zgłoszonych do ubezpieczenia zdrowotnego - powiedział w porannej ... » więcej 2018-12-09, godz. 09:00 Rozmowa z Izabelą Zeman o przygotowaniach do świąt Bożego Narodzenia w opolskim hospicjum Betania Spotkania z uczniami opolskich szkół, koncerty, akcje charytatywne, happeningi i zbiórki publiczne - to tylko niektóre elementy kampanii "Hospicjum to też Życ ... » więcej 2018-12-09, godz. 08:40 Rozmowa z Markiem Łabno o 5. Marszu Mikołajów w Opolu - Po raz pierwszy będzie taniec Mikołajów. Można choreografię zobaczyć na YouTube, poćwiczyć w domu i spróbujemy go odtańczyć - powiedział w porannej rozmowie ... » więcej 2018-12-08, godz. 09:00 Ryszard Ziaja o IV Staniszczańskim Wieczorze Muzyki Adwentowej Gościem Poglądów i osądów był Ryszard Ziaja, dyrektor artystyczny IV Staniszczańskich Wieczorów Muzyki Adwentowej, które odbędą się w druga i trzecią niedziel ... » więcej 2018-12-08, godz. 08:40 Rozmowa z Jolantą Kawecką o tym, dlaczego nie wstąpiła do klubu radnych KO - Bardzo chcę zostać w partii, mam problemy osobiste i nie mogę sobie pozwolić na to, żeby siedzieć na zebraniach klubowych - powiedziała w porannej rozmowie ... » więcej 2018-12-07, godz. 10:43 Rozmowy z Anną Rajchel i Agnieszką Franczyk o nowych mediach Dr Anna Rajchel z Politechniki Opolskiej - Myślę, że prędzej czy później pojawią się nowe zawody, specjaliści od kształcenia e-umiejętności. I chodzi nie tylk ... » więcej 2018-12-06, godz. 09:33 Rozmowa z Szymonem Ogłazą i Sylwestrem Brząkałą o transporcie kolejowym i nowych inwestycjach Szymon Ogłaza, wicemarszałek województwa opolskiego - Do funkcjonowania spółki Polregio, w której jako region mamy około 3 procent udziałów, dołożyliśmy w ty ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »