Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowa z dr. Adamem Drosikiem i komentarz Miry ...
2018-10-08, 09:28 Autor: Marek Świercz (oprac. Maciej Wajler)

Rozmowa z dr. Adamem Drosikiem i komentarz Miry Olszewskiej na temat sondaży przedwyborczych

Dr Adam Drosik o sposobach przeprowadzania sondaży wyborczych
Dr Adam Drosik z Uniwersytetu Opolskiego
- Pytamy i sprawdzamy, jak jest. Ale nie możemy wykluczyć, że ta uzyskana wiedza wpływa potem na czyjąś decyzję, jak będzie głosował, bo na przykład jego kandydat wypadł w sondażu tak a nie inaczej - mówił w rozmowie "W cztery oczy" dr Adam Drosik, politolog z Uniwersytetu Opolskiego, który ma na koncie szereg sondaży przeprowadzonych na zlecenie różnych podmiotów, zarówno mediów, jak i ugrupowań politycznych.

Jego zdaniem, najskuteczniejszy sondaż to ten przeprowadzony na ulicy, metodą face to face, na dobrze dobranej grupie. - Nasze wieloletnie doświadczenie pokazuje, że takie sondaże są naprawdę wiarygodne - dodaje Drosik.
W przypadku Opola, mówi nasz gość, taka grupa reprezentatywna powinna wynosić od kilkuset do tysiąca respondentów. - Mówiąc nieskromnie, nigdy się nie pomyliliśmy. Nawet w przypadku takich wyborów, które zakończyły się niespodziankami - zapewnia.
Mira Olszewska o tym jak sondaże kształtują opinie wyborczą
Mira Olszewska, psycholog społeczny
- Wierzę sondażom średnio. Czemu? Bo zrobiła się ostatnio taka niedobra atmosfera manipulacji, mamy takie przekonanie, że ktoś próbuje sterować naszymi poglądami, więc robimy się nieufni. Dla mnie to jest nie do przyjęcia - mówiła w "Poglądach i osądach" psycholog społeczny Mirosława Olszewska.

Olszewska dodaje, że są badania naukowe mówiące, że najłatwiej przyznajemy racje argumentom, które sami wymyślamy. - I jeśli znajdują jeszcze potwierdzenie w sondażach, to czujemy się dodatkowo uspokojeni - dodaje nasz gość.

Zobacz także

2018-10-19, godz. 09:38 Rozmowa z Violettą Porowską i Pawłem Grabowskim o sondażach przedwyborczych Violetta Porowska, kandydatka PiS na prezydenta Opola - Ten sondaż pokazuje trendy - powiedziała w porannej rozmowie "W cztery oczy" Violetta Porowska, kandyd ... » więcej 2018-10-18, godz. 09:12 Rozmowy z Arkadiuszem Wiśniewskim i Marcinem Gambcem o poparciu Norberta Honki z MN dla urzędującego prezydenta oraz d ... - Dla mnie poparcie Norberta Honki nie było zaskoczeniem. Przez ostatnie miesiące mocno współpracowaliśmy, podjęliśmy różne inicjatywy skierowane do mieszkańc ... » więcej 2018-10-17, godz. 09:48 Rozmowa z Marcinem Ociepą i komentarz Zbigniewa Kubalańcy Marcin Ociepa, wiceminister przedsiębiorczości i technologii - Marszałek Andrzej Buła raz mówił, że nie będzie debatował, bo do niego nie zadzwoniłem. Później ... » więcej 2018-10-16, godz. 09:33 Rozmowa z Barbarą Barańską i Violettą Porowską o zanieczyszczeniu powietrza w regionie Barbara Barańska, naczelnik wydziału monitoringu środowiska WIOŚ - Ostatnie przekroczenie normy dla benzenu w Kędzierzynie-Koźlu było w 2012 roku. Od tego cza ... » więcej 2018-10-15, godz. 09:28 Rozmowy z Barbarą Kamińską i Apolonią Klepacz o odwołanej debacie akademickiej kandydatów na prezydenta Opola Barbara Kamińska , kandydatka KKW Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska - Byliśmy przekonani, że debata będzie miała standardy, takie jak w cywilizowanym ... » więcej 2018-10-14, godz. 09:00 Rozmowa z dr. Markiem Mazurkiewiczem o organizowanej przez Instytut Śląski konferencji pt. Colloquium Opole 2018 - To jedna z najstarszych konferencji naukowych w regionie, zawsze podejmujemy aktualne tematy albo jubileuszowe - powiedział w "Poglądach i osądach" dr Marek ... » więcej 2018-10-14, godz. 08:30 Rozmowa z Jerzym Szyndlerem o programie Komitetu Wyborczego Wolni i Solidarni - Udało się zarejestrować listy we wszystkich okręgach, co nie było rzeczą łatwą. Na każdej z list jest minimalna wymagana liczba, pięciu kandydatów w tym dwi ... » więcej 2018-10-13, godz. 09:00 Rozmowa z dr. Adamem Drosikiem o tym, jak przeprowadza się badanie exit poll O godzinie 21:00 w niedzielę 21 października przedstawimy sondażowe wyniki wyborów na prezydenta Opola. Sondaż exit poll wykona dla Radia Opole i NTO Instytut ... » więcej 2018-10-13, godz. 08:30 Rozmowa z Rafałem Tkaczem, dyrektorem opolskiej delegatury KBW, o tworzonym na Opolszczyźnie programie obliczającym wy ... - Robimy wszystko, aby tym razem system nie zawiódł. Jesteśmy po dwóch testach. 3 października okazało się, że sieć była źle skonfigurowana i zrobiły się pewn ... » więcej 2018-10-12, godz. 10:29 Rozmowy z Jarosławem Gowinem i Krzysztofem Dryndą Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego – Jeżdżę po Polsce i uczestniczę w inauguracjach roku akademickiego na różnych uczelniach, ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »