Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowy z Rafałem Tkaczem i Joanną Maksymowicz o ...
2018-09-17, 09:00 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza (oprac. MS)

Rozmowy z Rafałem Tkaczem i Joanną Maksymowicz o przygotowaniach do październikowych wyborów samorządowych

Rafał Tkacz o zasadach jakich muszą przestrzegać komitety wyborcze dokonując zgłoszeń kandydatów
Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego
O północy kończy się termin na zgłoszenie kandydatów na radnych gmin, powiatów i sejmiku województwa opolskiego. Wszystkie komisje terytorialne rejestrujące kandydatów pracują dzisiaj do godziny 24:00. - Komisje na sprawdzenie dokumentów i zarejestrowanie list kandydatów mają trzy dni, więc w czwartek będziemy mieli pełne listy - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

- Spodziewam się dużych kolejek w komisjach wyborczych nauczony doświadczeniem innych wyborów - dodał dyrektor Tkacz. Dodał on, że przyjęcie zgłoszenia kandydatów nie trwa długo w gminach. Proces wydłuża się przy rejestracji kandydatów do sejmiku i do powiatów. - Komisja musi sprawdzić wszystkie złożone dokumenty, takie jak oświadczenia lustracyjne, oświadczenia zgody na kandydowanie i podpisy poparcia - wyjaśnił. Zaapelował do pełnomocników wyborczych, aby nie czekali do godzin nocnych i wybrali się do komisji terytorialnych wcześniej.
Joanna Maksymowicz o przygotowaniach do październikowych wyborów samorządowych
Joanna Maksymowicz, Komisarz Wyborczy
- Można pokusić się o stwierdzenie, że mniej niż połowa kandydatów na radnych została zarejestrowana, a zostało na to tylko kilkanaście godzin - powiedziała w "Poglądach i osądach" Joanna Maksymowicz, Komisarz Wyborczy. - Czasu jest bardzo mało, a komitety muszą pamiętać, że taka wada jak brakujące podpisy, może być usunięta tylko dzisiaj do godziny 24:00, więc jeśli ktoś przyjdzie chwilę przed północą może nie mieć czasu, żeby uzupełnić brakujące podpisy - wyjaśniła. Jeśli chodzi o inne zaistniałe wady w zgłoszeniu, komisja ma obowiązek wezwać komitet do usunięcia tej wady.

Zobacz także

2018-10-18, godz. 09:12 Rozmowy z Arkadiuszem Wiśniewskim i Marcinem Gambcem o poparciu Norberta Honki z MN dla urzędującego prezydenta oraz d ... - Dla mnie poparcie Norberta Honki nie było zaskoczeniem. Przez ostatnie miesiące mocno współpracowaliśmy, podjęliśmy różne inicjatywy skierowane do mieszkańc ... » więcej 2018-10-17, godz. 09:48 Rozmowa z Marcinem Ociepą i komentarz Zbigniewa Kubalańcy Marcin Ociepa, wiceminister przedsiębiorczości i technologii - Marszałek Andrzej Buła raz mówił, że nie będzie debatował, bo do niego nie zadzwoniłem. Później ... » więcej 2018-10-16, godz. 09:33 Rozmowa z Barbarą Barańską i Violettą Porowską o zanieczyszczeniu powietrza w regionie Barbara Barańska, naczelnik wydziału monitoringu środowiska WIOŚ - Ostatnie przekroczenie normy dla benzenu w Kędzierzynie-Koźlu było w 2012 roku. Od tego cza ... » więcej 2018-10-15, godz. 09:28 Rozmowy z Barbarą Kamińską i Apolonią Klepacz o odwołanej debacie akademickiej kandydatów na prezydenta Opola Barbara Kamińska , kandydatka KKW Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska - Byliśmy przekonani, że debata będzie miała standardy, takie jak w cywilizowanym ... » więcej 2018-10-14, godz. 09:00 Rozmowa z dr. Markiem Mazurkiewiczem o organizowanej przez Instytut Śląski konferencji pt. Colloquium Opole 2018 - To jedna z najstarszych konferencji naukowych w regionie, zawsze podejmujemy aktualne tematy albo jubileuszowe - powiedział w "Poglądach i osądach" dr Marek ... » więcej 2018-10-14, godz. 08:30 Rozmowa z Jerzym Szyndlerem o programie Komitetu Wyborczego Wolni i Solidarni - Udało się zarejestrować listy we wszystkich okręgach, co nie było rzeczą łatwą. Na każdej z list jest minimalna wymagana liczba, pięciu kandydatów w tym dwi ... » więcej 2018-10-13, godz. 09:00 Rozmowa z dr. Adamem Drosikiem o tym, jak przeprowadza się badanie exit poll O godzinie 21:00 w niedzielę 21 października przedstawimy sondażowe wyniki wyborów na prezydenta Opola. Sondaż exit poll wykona dla Radia Opole i NTO Instytut ... » więcej 2018-10-13, godz. 08:30 Rozmowa z Rafałem Tkaczem, dyrektorem opolskiej delegatury KBW, o tworzonym na Opolszczyźnie programie obliczającym wy ... - Robimy wszystko, aby tym razem system nie zawiódł. Jesteśmy po dwóch testach. 3 października okazało się, że sieć była źle skonfigurowana i zrobiły się pewn ... » więcej 2018-10-12, godz. 10:29 Rozmowy z Jarosławem Gowinem i Krzysztofem Dryndą Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego – Jeżdżę po Polsce i uczestniczę w inauguracjach roku akademickiego na różnych uczelniach, ... » więcej 2018-10-11, godz. 10:11 Rozmowa z Radosławem Dimitrowem o tegorocznej kampanii wyborczej – Pamiętamy, jakie cztery lata temu były problemy z liczeniem głosów, ale mamy nadzieję, że w tym roku wszystko spraw nie zadziała i będziemy mogli w miarę sz ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »