Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowy z Rafałem Tkaczem i Joanną Maksymowicz o ...
2018-09-17, 09:00 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza (oprac. MS)

Rozmowy z Rafałem Tkaczem i Joanną Maksymowicz o przygotowaniach do październikowych wyborów samorządowych

Rafał Tkacz o zasadach jakich muszą przestrzegać komitety wyborcze dokonując zgłoszeń kandydatów
Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego
O północy kończy się termin na zgłoszenie kandydatów na radnych gmin, powiatów i sejmiku województwa opolskiego. Wszystkie komisje terytorialne rejestrujące kandydatów pracują dzisiaj do godziny 24:00. - Komisje na sprawdzenie dokumentów i zarejestrowanie list kandydatów mają trzy dni, więc w czwartek będziemy mieli pełne listy - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

- Spodziewam się dużych kolejek w komisjach wyborczych nauczony doświadczeniem innych wyborów - dodał dyrektor Tkacz. Dodał on, że przyjęcie zgłoszenia kandydatów nie trwa długo w gminach. Proces wydłuża się przy rejestracji kandydatów do sejmiku i do powiatów. - Komisja musi sprawdzić wszystkie złożone dokumenty, takie jak oświadczenia lustracyjne, oświadczenia zgody na kandydowanie i podpisy poparcia - wyjaśnił. Zaapelował do pełnomocników wyborczych, aby nie czekali do godzin nocnych i wybrali się do komisji terytorialnych wcześniej.
Joanna Maksymowicz o przygotowaniach do październikowych wyborów samorządowych
Joanna Maksymowicz, Komisarz Wyborczy
- Można pokusić się o stwierdzenie, że mniej niż połowa kandydatów na radnych została zarejestrowana, a zostało na to tylko kilkanaście godzin - powiedziała w "Poglądach i osądach" Joanna Maksymowicz, Komisarz Wyborczy. - Czasu jest bardzo mało, a komitety muszą pamiętać, że taka wada jak brakujące podpisy, może być usunięta tylko dzisiaj do godziny 24:00, więc jeśli ktoś przyjdzie chwilę przed północą może nie mieć czasu, żeby uzupełnić brakujące podpisy - wyjaśniła. Jeśli chodzi o inne zaistniałe wady w zgłoszeniu, komisja ma obowiązek wezwać komitet do usunięcia tej wady.

Zobacz także

2018-10-22, godz. 10:08 Rozmowy z Joanną Maksymowicz i Grzegorzem Habrem o niedzielnych wyborach samorządowych - To były trudne wybory. Już na etapie przygotowań, bo po nowelizacji kodeksu wyborczego to nie gminy, ale organy wyborcze stały się odpowiedzialne za powołan ... » więcej 2018-10-21, godz. 08:40 Rozmowa z Cezarym Obermajerem o podstawowych zasadach, o których należy pamiętać podczas trwającej ciszy wyborczej Gościem porannej rozmowy był Cezary Obermajer, komisarz wyborczy w Opolu. Naszego gościa zapytaliśmy m.in. go o przebieg wyborów, sposoby oddawania ważnych gł ... » więcej 2018-10-19, godz. 09:38 Rozmowa z Violettą Porowską i Pawłem Grabowskim o sondażach przedwyborczych Violetta Porowska, kandydatka PiS na prezydenta Opola - Ten sondaż pokazuje trendy - powiedziała w porannej rozmowie "W cztery oczy" Violetta Porowska, kandyd ... » więcej 2018-10-18, godz. 09:12 Rozmowy z Arkadiuszem Wiśniewskim i Marcinem Gambcem o poparciu Norberta Honki z MN dla urzędującego prezydenta oraz d ... - Dla mnie poparcie Norberta Honki nie było zaskoczeniem. Przez ostatnie miesiące mocno współpracowaliśmy, podjęliśmy różne inicjatywy skierowane do mieszkańc ... » więcej 2018-10-17, godz. 09:48 Rozmowy z Marcinem Ociepą i Zbigniewem Kubalańcą o ostatnim tygodniu kampanii wyborczej Marcin Ociepa, wiceminister przedsiębiorczości i technologii - Marszałek Andrzej Buła raz mówił, że nie będzie debatował, bo do niego nie zadzwoniłem. Później ... » więcej 2018-10-16, godz. 09:33 Rozmowa z Barbarą Barańską i Violettą Porowską o zanieczyszczeniu powietrza w regionie Barbara Barańska, naczelnik wydziału monitoringu środowiska WIOŚ - Ostatnie przekroczenie normy dla benzenu w Kędzierzynie-Koźlu było w 2012 roku. Od tego cza ... » więcej 2018-10-15, godz. 09:28 Rozmowy z Barbarą Kamińską i Apolonią Klepacz o odwołanej debacie akademickiej kandydatów na prezydenta Opola Barbara Kamińska , kandydatka KKW Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska - Byliśmy przekonani, że debata będzie miała standardy, takie jak w cywilizowanym ... » więcej 2018-10-14, godz. 09:00 Rozmowa z dr. Markiem Mazurkiewiczem o organizowanej przez Instytut Śląski konferencji pt. Colloquium Opole 2018 - To jedna z najstarszych konferencji naukowych w regionie, zawsze podejmujemy aktualne tematy albo jubileuszowe - powiedział w "Poglądach i osądach" dr Marek ... » więcej 2018-10-14, godz. 08:30 Rozmowa z Jerzym Szyndlerem o programie Komitetu Wyborczego Wolni i Solidarni - Udało się zarejestrować listy we wszystkich okręgach, co nie było rzeczą łatwą. Na każdej z list jest minimalna wymagana liczba, pięciu kandydatów w tym dwi ... » więcej 2018-10-13, godz. 09:00 Rozmowa z dr. Adamem Drosikiem o tym, jak przeprowadza się badanie exit poll O godzinie 21:00 w niedzielę 21 października przedstawimy sondażowe wyniki wyborów na prezydenta Opola. Sondaż exit poll wykona dla Radia Opole i NTO Instytut ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »