Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowy z Rafałem Tkaczem i Joanną Maksymowicz o ...
2018-09-17, 09:00 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza (oprac. MS)

Rozmowy z Rafałem Tkaczem i Joanną Maksymowicz o przygotowaniach do październikowych wyborów samorządowych

Rafał Tkacz o zasadach jakich muszą przestrzegać komitety wyborcze dokonując zgłoszeń kandydatów
Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego
O północy kończy się termin na zgłoszenie kandydatów na radnych gmin, powiatów i sejmiku województwa opolskiego. Wszystkie komisje terytorialne rejestrujące kandydatów pracują dzisiaj do godziny 24:00. - Komisje na sprawdzenie dokumentów i zarejestrowanie list kandydatów mają trzy dni, więc w czwartek będziemy mieli pełne listy - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

- Spodziewam się dużych kolejek w komisjach wyborczych nauczony doświadczeniem innych wyborów - dodał dyrektor Tkacz. Dodał on, że przyjęcie zgłoszenia kandydatów nie trwa długo w gminach. Proces wydłuża się przy rejestracji kandydatów do sejmiku i do powiatów. - Komisja musi sprawdzić wszystkie złożone dokumenty, takie jak oświadczenia lustracyjne, oświadczenia zgody na kandydowanie i podpisy poparcia - wyjaśnił. Zaapelował do pełnomocników wyborczych, aby nie czekali do godzin nocnych i wybrali się do komisji terytorialnych wcześniej.
Joanna Maksymowicz [fot. Barbara Więcek]
Joanna Maksymowicz [fot. Barbara Więcek]
Joanna Maksymowicz, Komisarz Wyborczy
- Można pokusić się o stwierdzenie, że mniej niż połowa kandydatów na radnych została zarejestrowana, a zostało na to tylko kilkanaście godzin - powiedziała w "Poglądach i osądach" Joanna Maksymowicz, Komisarz Wyborczy. - Czasu jest bardzo mało, a komitety muszą pamiętać, że taka wada jak brakujące podpisy, może być usunięta tylko dzisiaj do godziny 24:00, więc jeśli ktoś przyjdzie chwilę przed północą może nie mieć czasu, żeby uzupełnić brakujące podpisy - wyjaśniła. Jeśli chodzi o inne zaistniałe wady w zgłoszeniu, komisja ma obowiązek wezwać komitet do usunięcia tej wady.

Zobacz także

2019-10-21, godz. 10:21 Aleksandra Magiera i Krzysztof Pieroń o sytuacji opolskiego rolnictwa Aleksandra Magiera z opolskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – Faktycznie było spotkanie, na którym minister rolnictwa zwrócił u ... » więcej 2019-10-20, godz. 08:35 Teresa Rozmarynowska o tym, dlaczego warto być aktywnym seniorem i jak skutecznie wyciągać z domu osoby starsze W Europejskim Dniu Seniora (20.10) rozmawialiśmy o codzienności osób starszych. Teresa Rozmarynowska, Przewodnicząca Rady Seniorów Miasta Opola, opowiedziała ... » więcej 2019-10-19, godz. 08:35 Jakub Lasek o Festiwalu Wolontariatu IMPULS oraz o możliwościach, jakie stwarza OCW „Iskra” Opolskie Centrum Wolontariatu „Iskra” dało dziś (19.10) szansę, by spróbować swoich sił jako wolontariusz. O Festiwalu Wolontariatu IMPULS, a także o możliwoś ... » więcej 2019-10-18, godz. 10:29 Agnieszka Buganik-Pszczyńska i Michał Siek o tym, jak opolskie szkoły poradziły sobie z przyjęciem podwójnego rocznika ... Agnieszka Buganik-Pszczyńska, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Opolu – Ta debata to przede wszystkim moja inicjatywa, wynikająca z tego, co się w oświa ... » więcej 2019-10-17, godz. 10:01 Prof. Krzysztof Zuba i dr Marek Kawa o kompetencjach senatu Prof. Krzysztof Zuba, politolog z Uniwersytetu Opolskiego, znawca polskiego systemu politycznego. - Senat jest ustrojowo słabo uposażony, nie jest graczem, kt ... » więcej 2019-10-16, godz. 10:09 Sebastian Szczurek i Renata Cygan o obcokrajowcach na opolskim rynku pracy Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – Na początku września mieliśmy zarejestrowanych ponad 20 tysięcy cudzoziemców ... » więcej 2019-10-15, godz. 09:06 Rafał Bartek i Paweł Nakonieczny o I Konwencie Przewodniczących Sejmiku, Rad Powiatu i Rad Gmin Województwa Opolskiego Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim - Jestem zadowolony z wyniku wyborczego Mniejszości Niemieckiej. Oc ... » więcej 2019-10-14, godz. 09:58 Joanna Maksymowicz i red. Bogusław Mrukot o pierwszych wynikach wyborów parlamentarnych 2019 Joanna Maksymowicz, komisarz wyborczy – Wybory przebiegły spokojnie i bardzo sprawnie, pierwsze protokoły z gmin przywieziono nam już około godzony 23:00. I ... » więcej 2019-10-13, godz. 08:41 Cezary Obermajer o tym, jak oddać ważny głos, a także czego unikać, by nie naruszyć trwającej ciszy wyborczej W niedzielny poranek sprawdziliśmy, czy komisje wyborcze w naszym województwie zaczęły swoją pracę planowo. Cezary Obermajer, zastępca przewodniczącego obwodo ... » więcej 2019-10-12, godz. 08:35 O. Wojciech Ziółek o tym, że musiał przebyć 1 850 km, aby oddać głos w niedzielnych wyborach Dzień przed wyborami parlamentarnymi zachęcaliśmy do czynnego udziału w wyborach. O swojej podróży do lokalu wyborczego opowiedział jezuita z dalekiej Syberii ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »