Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowa z Kamilą Jarońską o stanie opieki nad ko ...
2018-09-14, 09:17 Autor: Ireneusz Prochera

Rozmowa z Kamilą Jarońską o stanie opieki nad kobietami i komentarz Sabiny Wiatkowskiej

Rozmowa z Kamilą Jarońską o stanie opieki nad kobietami
- Do wyborów w sejmiku idziemy z hasłem "Polska - wygodny dom dla wszystkich" - mówiła w porannej rozmowie "W cztery oczy" Kamila Jarońska, z partii Razem. Wygodny to oznacza także bezpieczny, także pod względem zdrowia. Tymczasem z ostatniego raportu Najwyższej Izby Kontroli wynika, że kobiety na wsi mają utrudniony dostęp do ginekologa - dodawała Jarońska.

Zdaniem gościa Radia Opole, to sejmik województwa ma narzędzia, aby tę sytuację poprawić.

Kamila Jarońska była również pytana o obecność kobiet wśród kandydatów na samorządowców oraz o istnienie na polskiej scenie politycznej dwóch ugrupowań lewicowych. Odniosła się także do wspierania przez Razem Marcina Gambca, jako kandydata na prezydenta Opola.
Sabina Wiatkowska o opiece nad kobietami
- Z opieką nad kobietami w ciąży na pewno nie jest tak źle jak przedstawia to raport NIK-u - powiedziała w "Poglądach i osądach" Sabina Wiatkowska, wicedyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Z raportu NIK wynika, że na jedną poradnię ginekologiczną w mieście przypada 4,5 tysiąca pacjentek, natomiast na wsi średnio 10 tysięcy. Zdaniem Sabiny Wiatkowskiej takie, a nie inne niekorzystne wyniki biorą się ze struktury zaludnienia woj. opolskiego. Zapewniała też, że większość pacjentek nie ma więcej niż 20 kilometrów do poradni ginekologiczno-położniczej.

Zdaniem rozmówczyni Radia Opole problemem jest natomiast brak świadomości, że należy się badać profilaktycznie. Stąd jej zdaniem niski procent mieszkanek wsi, które wykonują badania cytologiczne.
Z Kamilą Jarońską rozmawia Ireneusz Prochera
Z Sabiną Wiatkowską rozmawia Ireneusz Prochera

Zobacz także

2018-11-16, godz. 10:43 Rozmowy z Piotrem Mielcem i Łukaszem Sowadą Piotr Mielec, radny Opola – Odbyło się wiele spotkań radnych komitetu Arkadiusza Wiśniewskiego, zgłaszali oni swoje aspiracje do pełnienia różnych funkcji w n ... » więcej 2018-11-15, godz. 10:25 Rozmowy z dr. hab. Tomaszem Halskim i prof. Markiem Masnykiem włączenie PMWSZ w struktury UO Dr hab. Tomasz Halski, rektor Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu – Jednym z dwóch podstawowych warunków utworzenia kierunku lekarskiego na ... » więcej 2018-11-14, godz. 10:13 Rozmowy z Aleksandrą Szubryt i Piotrem Bębenkiem o Światowym Tygodniu Przedsiębiorczości Aleksandra Szubryt z Parku Naukowo-Technologicznego "Mówimy o tradycji, myślimy o przyszłości" - pod takim hasłem w Opolu odbywa się Światowy Tydzień Przedsię ... » więcej 2018-11-13, godz. 09:36 Rozmowa z ks. Arnoldem Drechslerem o Światowym Dniu Ubogich i komentarz Małgorzaty Kozak - Z inicjatywy biskupa opolskiego Andrzeja Czai i prezydenta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego spotkamy się w niedzielę na rynku - powiedział w porannej rozmowie ... » więcej 2018-11-12, godz. 09:54 Rozmowa z Damianem Kapinosem o rozwoju tras kolejowych i komentarz Iwony Budych Damian Kapinos, członek Opolskiego Komitetu Obrony Kolei na Opolszczyźnie. - Ponad rok zajęło nam przekonanie władz województwa opolskiego, że powinny być po ... » więcej 2018-11-11, godz. 09:05 Rozmowa z ks. Łukaszem Knieciem, diecezjalnym duszpasterzem młodzieży - Bardzo oczekuję na tłumaczenie dokumentu podsumowującego synod - stwierdził w Poglądach i osądach ks. Łukasz Knieć, diecezjalny duszpasterz młodzieży. - Akt ... » więcej 2018-11-11, godz. 08:35 Rozmowa z dr. Mariuszem Patelskim z Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego – Niewątpliwie był to wysiłek zbiorowy, wiele osób się temu przysłużyło, ale też i wysiłek wieloletni – mówił w porannej rozmowie „W cztery oczy” dr Mariusz P ... » więcej 2018-11-10, godz. 09:05 Rozmowa z Joanną Krasowską i Michałem Stojakiem z opolskich Wodociągów i Kanalizacji Gośćmi Poglądów i Osądów byli Joanna Krasowska, pełnomocnik zarządu zarządu ds. komunikacji i PR oraz Michał Stojak, kierownik działu laboratorium opolskich W ... » więcej 2018-11-10, godz. 08:35 Rozmowa z Marcinem Żukowskim ze Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej – Młodzi ludzie są zainteresowani tego rodzaju aktywnością. Takie postawy patriotyczne, pro-wspólnotowe są dla nich atrakcyjne i uważają je za dobre – mówił w ... » więcej 2018-11-09, godz. 10:34 Rozmowa z Waldemarem Izdebskim i komentarz Barbary Musioł Waldemar Izdebski, Główny Geodeta Kraju – Geoportal.gov.pl to takie miejsce w sieci, gdzie można znaleźć wszystkie informacje z zakresu informacji przestrzenn ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »