Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Tomasz Ganczarek i komentarz Dominika Wawrzyniaka…
2018-08-21, 09:20 Autor: Marek Świercz

Tomasz Ganczarek i komentarz Dominika Wawrzyniaka o sukcesie pałacu w Mosznej

Tomasz Ganczarek o zamku w Mosznie
Tomasz Ganczarek, prezes spółki prowadzącej zamek w Mosznej
- Przed 2011 rokiem zamek w Mosznej odwiedzało rocznie od 60 do 80 tysięcy osób, w zeszłym roku było ich już 220 tysięcy. Zbliżamy się do poziomu zamku w Książu, gdzie gości jest około 300 tysięcy. Odwiedzają nas bardzo różni klienci: uczestników konferencji biznesowych, miłośnicy kultury, przyrodnicy zainteresowani zrewitalizowanym parkiem, uczniowie zielonych szkół, wreszcie amatorzy gier fantasy. Ludziom na całym świecie Moszna kojarzy się dziś z Hogwartem, z opowieściami o Harrym Potterze - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Tomasz Ganczarek, prezes spółki prowadzącej zamek w Mosznej, należący - przypomnijmy - do samorządu województwa.

Nasz gość mówi, że choć wpisany do RPO 2007 - 2013 plan kapitalnego remontu pałacu nie wypalił z powodu przekroczenia terminów, cały czas trwa rewitalizacja kompleksu parkowo-pałacowego.

- Gdyby podliczyć pieniądze, które pozyskaliśmy z różnych źródeł, to uzbierałoby się 21 mln zł netto. A to nie koniec, bo będziemy jeszcze zabiegali o kolejne pieniądze z transgranicznego programu Interreg - dodaje Ganczarek.

W ostatni weekend sierpnia w Mosznej odbędzie się kolejna edycja Szkoły Magii i Czarodziejstwa osadzona w świecie Pottera, przygotowana przez agencję "5 żywiołów"
Dominik Wawrzyniak o imprezach adresowanych do miłośników fantasy
Dominik Wawrzyniak, członek agencji artystycznej "5 żywiołów"
- Jesteśmy fanami Tolkiena, to prekursor nowoczesnej fantastyki, prawdziwy geniusz, który nie tylko wymyślił cały świat, ale zrekonstruował zapomniane mity i stare języki. Naszym życiowym planem jest stworzenie kompleksu opartego na świecie Tolkiena, ze średniowiecznym zamkiem, Hobbitonem i elficką siedzibą na drzewach - mówił w "Poglądach i osądach" Dominik Wawrzyniak, prezes agencji artystycznej "5 żywiołów".

Ten ambitny projekt to na razie pieśń przyszłości, dziś agencja specjalizuje się w grach narracyjnych (tak zwanych LARPach), które Wawrzyniak nazywa wehikułem czasu, bo przenoszą uczestników zabawy do innej epoki albo świata literackiego. To między innymi Szkoła Magii i Czarodziejstwa według powieści Rowling, Szkoła Wiedźminów według Sapkowskiego czy imprezy typu Battle Quest - w takim evencie, zorganizowanym niedawno w Nysie i opartym na połączeniu późnego średniowiecza ze światem Warhammera (gra komputerowa i cykl powieści) wzięło udział prawie 700 uczestników w kostiumach z epoki. - To nie tylko gra, to prawdziwa przygoda - zapewnia nasz gość.

Zobacz także

2021-12-26, godz. 08:30 Marcin Żukowski o przedświątecznej i świątecznej działalności wolontariuszy i harcerzy ZHR W Święta Bożego Narodzenia pamiętamy też o naszych rodakach żyjących za granicami Ojczyzny. To też czas, gdy wspieramy kombatantów, starsze osoby i polskie… » więcej 2021-12-25, godz. 08:30 Ks. Marek Dziony o lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia Opolszczyzna jest wielokulturowym regionem. O lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia rozmawialiśmy w sobotni, świąteczny poranek. Gościem… » więcej 2021-12-19, godz. 08:30 Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o postawie mieszkańców województwa opolskiego wobec cudzoziemców W związku z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej problem migrantów jest jednym z tematów dnia medialnych przekazów. Wzbudza też spore emocje społeczne… » więcej 2021-12-18, godz. 08:30 Violetta Zalejska o tym, jak pandemia i obostrzenia odbiły się na instytucjach kulturalnych Do niedzieli potrwa Jarmark Bożonarodzeniowy w Strzelcach Opolskich. To jedna z ostatnich takich przedświątecznych imprez w regionie. Grudzień to też czas… » więcej 2021-12-12, godz. 12:11 Grzegorz Pukas o najnowszej publikacji dotyczącej ks. bp. Antoniego Adamiuka Gościem Radia Opole był Grzegorz Pukas Chorągwi Harcerzy Ziemi Opolskiej ZHR im. Witolda Pileckiego, który opowiedział o najnowszej publikacji dotyczącej… » więcej 2021-12-11, godz. 08:30 Sebastian Szczurek o najnowszym raporcie dotyczącym umów o dzieło ZUS opublikował raport dotyczący umów o dzieło. Choć budzi obawy przedsiębiorców, to pokazuje kilka ciekawych danych. O nich opowiadał w sobotni poranek… » więcej 2021-12-05, godz. 09:21 Monika Feret o opolskiej akcji „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew” Po raz 10 organizowana jest w Opolu akcja „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew”. Podczas tego wydarzenia w poprzednich latach zbierano blisko 40 litrów… » więcej 2021-12-03, godz. 13:51 Radosław Roszkowski o szczegółach przedsięwzięć na pograniczu opolsko-czeskim Wraz z nową perspektywą finansową Unii Europejskiej pojawia się możliwość poprawy infrastruktury drogowej i kolejowej na pograniczu opolsko-czeskim. O unijne… » więcej 2021-11-21, godz. 08:30 Marek Dziony ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Bialskiej o książce o historii Białej Po blisko stu latach przetłumaczono z niemieckiego i wydano wyjątkową książkę „Historia miasta Białej na Górnym Śląsku”. Tekst tej publikacji oparty… » więcej 2021-11-20, godz. 08:30 Stefan Wacław o o sukcesach i problemach dotyczących upraw i hodowli zwierząt w regionie Opolscy rolnicy należą do krajowej czołówki producentów tego sektora gospodarki. Wpływ na to ma też otoczenie tej branży m.in. instytucje udzielające… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »