Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowa z mł. bryg. Dariuszem Gieroniem i koment ...
2018-08-17, 09:54 Autor: Marek Świercz (oprac. BW)

Rozmowa z mł. bryg. Dariuszem Gieroniem i komentarz Marka Bocianowskiego

Mł. bryg. Dariusz Gieroń o zagrożeniu pożarowym w czasie suszy
Mł. bryg. Dariusz Gieroń z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu
- Ze statystyk wynika, że do tej pory mieliśmy więcej pożarów niż w zeszłym roku, ale na szczęście nie były to pożary szczególnie groźne. Miesiące letnie nie były takie złe, o ile w kwietniu, w okresie wypalania traw, odnotowaliśmy 800 pożarów, to w lipcu było ich 440, a do połowy sierpnia 220 - mówił w rozmowie "W cztery oczy" młodszy brygadier Dariusz Gieroń z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu.

Nasz gość zapewnia, że sytuacja jest lepsza niż przed laty, bo Polacy stali się bardziej ostrożni i dbają o to, by nie zaprószyć w lesie ognia. Sprawdza się także system dostrzegalni (kilkudziesięciometrowych wież) należący do Lasów Państwowych. - Są bardzo potrzebne do zlokalizowania ognia. W miastach mamy adresy, w lesie ta triangulacja jest trudniejsza - mówi Gieroń.

Naszego gościa pytaliśmy także o zmianę umundurowania strażaków. Jak tłumaczy, najnowsze rozporządzenie dopuszcza, oprócz zwyczajowego koloru czarnego i granatowego, także kolor żółty. - Tu nie chodzi o estetykę, po prostu najnowsze tkaniny zapewniające strażakom ochronę są bardzo zwarte i nie poddają się barwieniu - mówi nasz gość, dodając, że kolejną nowością w umundurowaniu będzie lekka kurtka, która ułatwi strażakom pracę w warunkach, kiedy ciężki mundur nie jest konieczny, a stanowi duże obciążenie fizyczne.
Marek Bocianowski o wpływie suszy na stan drzewostanu
Marek Bocianowski, nadleśniczy z Prószkowa
- Pożary nas oszczędzały, ale susza bardzo odbiła się na drzewostanie sosnowym. W 2015 roku leśnicy po raz pierwszy w życiu widzieli sosny, które po prostu usychały, bez udziału grzybów czy innych patogenów. Inne, osłabione przez brak wody, padły ofiarą patogenów takich jak jemioła. A jeszcze niedawno wszyscy myśleli, że sosna jest nie do zdarcia, rośnie i na bagnach i na nadmorskich wydmach - mówił w "Poglądach i osądach" Marek Bocianowski, nadleśniczy z Prószkowa.

To efekt zmian klimatycznych - stare sosny, z płytkim ukorzenieniem, padły ofiarą obniżenia poziomu wód gruntowych i braku opadów. - Po prostu nie były w stanie zapuścić korzeni głębiej, idąc za wodą - mówi Bocianowski. Nasz gość mówił także o parku przy Nadleśnictwie w Prószkowie, które zostało zamienione w rodzaj arboretum, którego motywem przewodnim jest dąb. Do tej pory posadzono tam około 30 gatunków i odmian dębu, docelowo ma być ich 60.

Zobacz także

2018-09-18, godz. 09:14 Rozmowa z Rafałem Bartkiem o programie wyborczym MN oraz komentarz Natalii Klimaschki na temat działalności TSKN na Śl ... Rafał Bartek, przewodniczący TSKN - Są to przede wszystkim ludzie stąd, znani społecznicy, aktywiści, fachowcy różnych branż - powiedział w porannej rozmowie ... » więcej 2018-09-17, godz. 09:00 Rozmowy z Rafałem Tkaczem i Joanną Maksymowicz o przygotowaniach do październikowych wyborów samorządowych Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego O północy kończy się termin na zgłoszenie kandydatów na radnych gmin, powiatów i sejmiku ... » więcej 2018-09-16, godz. 09:00 Roman Jerye o Polskiej Kolei i nie tylko W dniu maszynisty gościem Poglądów i osądów był Roman Jerye, maszynista, instruktor Opolskiego Zakładu Przewozów Regionalnych. Nasz gość opowiedział o problem ... » więcej 2018-09-16, godz. 08:30 Józef Włodasz o Dobrodzieńskiej Secie Gościem rozmowy "W cztery oczy" był Józef Włodarz, który mówił o niedzielnej "Dobrodzieńskiej secie", czyli maratonie kolarskim o bardzo długiej i chlubnej tr ... » więcej 2018-09-15, godz. 09:00 Rozmowa z Joanną Kasprzak-Dżyberti i Bogumiłą Wosik o III Opolskim Marszu Nordic Walking Gośćmi "Poglądów i osądów" były panie Joanna Kasprzak - Dżyberti oraz Bogumiła Wosik, które opowiedziały o sobotniej III edycji Opolskiego Marszu Nordic Walki ... » więcej 2018-09-15, godz. 08:30 O. Miron Górecki o weekendowym jarmarku w Opolu - Połącznie tego co dla ciała i dla ducha - tak program tegorocznego Jarmarku Franciszkańskiego, rozpoczynającego się w dziś (sobota) w Opolu podsumował ojcie ... » więcej 2018-09-14, godz. 09:17 Rozmowa z Kamilą Jarońską o stanie opieki nad kobietami i komentarz Sabiny Wiatkowskiej - Do wyborów w sejmiku idziemy z hasłem "Polska - wygodny dom dla wszystkich" - mówiła w porannej rozmowie "W cztery oczy" Kamila Jarońska, z partii Razem. Wy ... » więcej 2018-09-13, godz. 09:38 Grzegorz Adamczyk i komentarz Lesława Adamczyka o wzroście płacy minimalnej - Płaca minimalna powinna wynosić połowę średniego wynagrodzenia i powinna być ustalana z automatu - mówił w porannej rozmowie "W cztery oczy" Grzegorz Adamcz ... » więcej 2018-09-11, godz. 13:04 Stanisław Rakoczy o 15 rocznicy istnienia Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej i komentarz Jadwigi Kulczycki ... - Gdy rozpoczynaliśmy pracę wiedzieliśmy, że potrzebne jest jednoczenie ludzi działających w tej branży - mówił w porannej rozmowie "W cztery oczy" Stanisław ... » więcej 2018-09-11, godz. 09:45 Rozmowa z Edwardem Kinderem o tragicznym wypadku samochodu nauki jazdy w Szaflarach w Małopolsce i komentarz Macieja M ... Edward Kinder, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Opolu potwierdza, że po tragicznym wypadku samochodu nauki jazdy w Szaflarach w Małopolsce, w ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »