Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowa z dr Anną Czerner o pamiątkach, które…
2018-07-29, 08:35 Autor: Ewa Skrabacz (oprac. Paula Hołubowicz)

Rozmowa z dr Anną Czerner o pamiątkach, które są kotwicą dla naszych wspomnień

Z dr Anną Czerner o pamiątkach z wakacji
- To bardzo specyficzne dla człowieka, że pragnie zatrzymać skrawek rzeczywistości, która go otacza, jakieś wydarzenie, jakieś doświadczenie. Pamiątki mają być właśnie materialnym dowodem, że coś się wydarzyło, że gdzieś się było, że z kimś się spotkało. Wakacje są takim czasem, który chcemy „zamrozić” i przywieźć fragment tych przeżyć ze sobą – mówiła Anna Czerner.

- Zmienia się jednak charakter pamiątek, które gromadzimy, które przywozimy z wojaży. Często są to już tylko zdjęcia lub przedmioty zakupione w sklepikach z pamiątkami, na straganie. Coraz rzadziej zdarzają się elementy otoczenia naturalnego: muszelki, patyczki, kamyczki – stwierdziła socjolog.

Dr Annę Czerner zapytaliśmy także o nagrodzony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego projekt „Przeszłość dla przyszłości. Pamięć rodzinna w integracji społecznej – studium przypadku lokalnej społeczności Łambinowic”.

- W Łambinowicach, jak w soczewce widać problemy związane ze skomplikowaną, złożoną historią tego miejsca, które jest niezwykłym tyglem kulturowym, etnicznym. Mieszkańcy na naszą prośbę wyciągali z szuflad, ze strychów pamiątki, zdjęcia, dokumenty. Nie spotkałyśmy się z odmową przeprowadzenia takiej rozmowy, choć osoby, które miały styczność z obozem pracy w 1945-46 r. postrzegają ten etap jako trudny, o którym niechętnie chcą mówić – relacjonowała socjolog.

- Elementem naszego projektu były też warsztaty dla uczniów gimnazjum w Łambinowicach. Zaskoczyli nas gimnazjaliści, którzy zachęceni do działań „ku przeszłości”, bardzo się zaangażowali. Udało się ich tak zaskakująco zaktywizować, poprzez wpisanie naszej propozycji w ramy pracy detektywistycznej, odkrywania ciekawostek dotyczących własnej rodziny. Wszystkie dzieci przyniosły różne przedmioty dotyczące historii rodzinnej. Odzew był bardzo wyraźny – mówiła Anna Czerner.

- Przedmiot zakotwicza wspomnienia. Łatwiej jest zrekonstruować historię rodzinną, gdy ma się taki bodziec. Wokół przedmiotu łatwiej zbudować opowieść – przekonywała socjolog.

Zobacz także

2021-10-17, godz. 08:30 Marek Cholewa o rekreacji i gospodarce leśnej O rekreacji i gospodarce leśnej rozmawialiśmy w niedzielnym programie „W cztery oczy”. Zaproszenie do rozmowy przyjął Marek Cholewa, nadleśniczy Nadleśnictwa… » więcej 2021-10-16, godz. 08:30 Paweł Szymkowicz o jesiennym natężeniu ruchu turystycznego na górskim pograniczu opolsko-czeskim oraz w stolicy naszego… Gościem sobotniego programu „W cztery oczy” był Paweł Szymkowicz z Głuchołaz, licencjonowany przewodnik sudecki i po Pradze. Rozmawialiśmy o jesiennym… » więcej 2021-10-08, godz. 15:02 Z Anną Tarką o dbaniu o zdrowie psychiczne O zdrowiu psychicznym mówimy coraz częściej, zwłaszcza w kontekście pandemii, dlatego w Światowym Dniu Zdrowia Psychicznego rozmawialiśmy z psychologiem… » więcej 2021-10-08, godz. 17:58 MIchał Kalinowski o Kongresie zjednoczeniowym lewicowych partii Po wielu perturbacjach i przeszkodach Lewica wreszcie ma być zjednoczona. Właśnie dziś (09.10) w Warszawie odbędzie się Kongres zjednoczeniowy lewicowych… » więcej 2021-10-03, godz. 08:30 Monika Bartel o tym, kiedy poznamy pierwsze wyniki spisu powszechnego - W styczniu planowana jest konferencja demograficzna, na której ogłoszone będą pierwsze wyniki spisu powszechnego - powiedziała Monika Bartel z Urzędu Statystycznego… » więcej 2021-10-02, godz. 08:30 Dorota Piechowicz-Witoń o szczegółach konsultacji w sprawie fajerwerków - Od kilku lat w okolicy Sylwestra trwa internetowa dyskusja o fajerwerkach. Dla mieszkańców to ważny temat. Widać, że są mieszkańcy, którzy są za fajerwerkami… » więcej 2021-09-26, godz. 09:30 Antoni Konopka o drugim naborze w konkursie UMWO dla organizacji pozarządowych W Urzędzie Marszałkowskim w Opolu trwa drugi nabór w konkursie dla organizacji pozarządowych. Maksymalna kwota do zdobycia to 12 tys. zł, ale w puli jest… » więcej 2021-09-25, godz. 09:00 Dorota Piechowicz-Witoń o starcie głosowania w 8. edycji Budżetu Obywatelskiego Gościem porannej rozmowy była Dorota Piechowicz-Witoń naczelnik Centrum Dialogu Obywatelskiego w Opolu, z którą rozmawialiśmy o starcie głosowania w 8 edycji… » więcej 2021-09-19, godz. 08:30 Adam Leszczyński m.in. o Tygodniu Zrównoważonego Transportu - Pierwszy rajd rowerowy odbył się rok temu, kiedy wybudowaliśmy most im Joachima Halupczoka łączący ul. Krapkowicką z wyspą Bolko. Było to fantastyczne… » więcej 2021-09-18, godz. 08:30 Barbara Pawlos o Krainie Zdrowych Dzieci i Teleplatformie Pierwszego Kontaktu - Kraina Zdrowych Dzieci, to pomysł, który dyrekcja NFZ chciała już dawno zorganizować - powiedziała Barbara Pawlos, rzecznik opolskiego oddziału Narodowego… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »