Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowy z Krzysztofem Wysdakiem oraz Agnieszką M ...
2018-06-20, 10:00 Autor: Marek Świercz

Rozmowy z Krzysztofem Wysdakiem oraz Agnieszką Mikucką o podziale okręgów wyborczych po powiększeniu Opola

Krzysztof Wysdak o podziale okręgów wyborczych po powiększeniu Opola
Krzysztof Wysdak, członek Zarządu Powiatu Opolskiego
- Skoro po zmianie granic Opola radni mogli dokonać nowego podziału okręgów wyborczych, to uważamy, że radzie powiatu przysługuje takie samo prawo. Ponieważ Państwowy Komisarz Wyborczy zakwestionował dokonany przez nas podział, skorzystaliśmy z procedury odwoławczej i zwróciliśmy się do WSA w Warszawie - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Krzysztof Wysdak, członek Zarządu Powiatu Opolskiego.

Nasz gość przypomniał, że po powiększeniu Opola gminy tworzące powiat straciły 12 sołectw i około 10 tysięcy mieszkańców. W efekcie liczba powiatowych radnych spadła z 25 do 23. Na wniosek Rady Gminy Dąbrowa powiatowi radni zmienili też granice okręgów, przenosząc Dąbrową do okręgu z gminami Prószków i Komprachcice.

- Co będzie, jeśli sąd nie zdąży rozstrzygnie naszego odwołania do wyborów? Przeprowadzimy je w okręgach, które ustaliliśmy. To nasze prawo miejscowe - stwierdził Wysdak.
Agnieszka Mikucka o wyborach do Rady Powiatu Opolskiego
Agnieszka Mikucka, zastępca dyrektora opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego
- Mamy nadzieję, że sąd rozstrzygnie ten spór w miarę szybko. Jeśli nie, decyzję o kształcie okręgów podejmie Państwowa Komisja Wyborcza - stwierdziła w "Poglądach i osądach" Agnieszka Mikucka, zastępca dyrektora opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

Zdaniem KBW i PKW, Rada Powiatu Opolskiego musiała podjąć decyzję o zmniejszeniu liczby radnych, ale nie miała uprawnień do zmiany granic okręgów, bo tu szczegółowe wytyczne zawiera kodeks wyborczy.

Naszego gościa pytaliśmy także o pomysł opozycji, by wyborów pilnowali wolontariusze. Mikucka przypomniała, że przebieg wyborów mogą obserwować mężowie zaufania delegowani przez komitety wyborcze oraz tzw. obserwatorzy wyborczy, których mogą delegować stowarzyszenia i fundacje, które mają w statucie troskę o demokrację, prawa obywatelskie i społeczeństwo obywatelskie. Taki obserwator ma jednak mniej uprawnień od męża zaufania, nie może na przykład wnosić uwag do protokołu sporządzonego przez komisję wyborczą.

Zobacz także

2018-12-11, godz. 09:52 Rozmowa z Przemysławem Zychem i dr Krystyną Słodczyk o oczyszczaczach powietrza w żłobkach i przedszkolach Przemysław Zych, wiceprezydent Opola - Oczyszczacze niwelują w powietrzu nie tylko z pyłów, ale także bakterii i wirusów. Były prowadzone rozmowy z opolskimi ... » więcej 2018-12-10, godz. 09:54 Rozmowa z Robertem Brykiem o ubezpieczeniach dzieci i Sebastianem Szczurkiem Robert Bryk, dyrektor opolskiego oddziału NFZ - 26 tysięcy dzieci w naszym regionie nie jest zgłoszonych do ubezpieczenia zdrowotnego - powiedział w porannej ... » więcej 2018-12-09, godz. 09:00 Rozmowa z Izabelą Zeman o przygotowaniach do świąt Bożego Narodzenia w opolskim hospicjum Betania Spotkania z uczniami opolskich szkół, koncerty, akcje charytatywne, happeningi i zbiórki publiczne - to tylko niektóre elementy kampanii "Hospicjum to też Życ ... » więcej 2018-12-09, godz. 08:40 Rozmowa z Markiem Łabno o 5. Marszu Mikołajów w Opolu - Po raz pierwszy będzie taniec Mikołajów. Można choreografię zobaczyć na YouTube, poćwiczyć w domu i spróbujemy go odtańczyć - powiedział w porannej rozmowie ... » więcej 2018-12-08, godz. 09:00 Ryszard Ziaja o IV Staniszczańskim Wieczorze Muzyki Adwentowej Gościem Poglądów i osądów był Ryszard Ziaja, dyrektor artystyczny IV Staniszczańskich Wieczorów Muzyki Adwentowej, które odbędą się w druga i trzecią niedziel ... » więcej 2018-12-08, godz. 08:40 Rozmowa z Jolantą Kawecką o tym, dlaczego nie wstąpiła do klubu radnych KO - Bardzo chcę zostać w partii, mam problemy osobiste i nie mogę sobie pozwolić na to, żeby siedzieć na zebraniach klubowych - powiedziała w porannej rozmowie ... » więcej 2018-12-07, godz. 10:43 Rozmowa z Anną Rajchel i Agnieszką Franczyk o nowych mediach Dr Anna Rajchel z Politechniki Opolskiej - Myślę, że prędzej czy później pojawią się nowe zawody, specjaliści od kształcenia e-umiejętności. I chodzi nie tylk ... » więcej 2018-12-06, godz. 09:33 Rozmowa z Szymonem Ogłazą i Sylwestrem Brząkałą o transporcie kolejowym i nowych inwestycjach Szymon Ogłaza, wicemarszałek województwa opolskiego - Do funkcjonowania spółki Polregio, w której jako region mamy około 3 procent udziałów, dołożyliśmy w ty ... » więcej 2018-12-05, godz. 09:00 Rozmowy z Lesławem Tomczakiem i Bogusławem Januszko o szkolnictwie zawodowym i branżowym Lesław Tomczak, dyrektor Regionalnego Zespołu Placówek Wsparcia Edukacji - Sześć lat temu założyliśmy Klub Dyrektora Szkoły Zawodowej i z satysfakcją muszę s ... » więcej 2018-12-04, godz. 10:18 Rozmowy z Bożeną Kalecińską i Tomaszem Kwiatkiem Bożena Kalecińska, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców w OUW – Przychodzą do nas młodzi Ukraińcy, którzy studiują albo pracują na Opolszczyźn ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »