Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowy z Krzysztofem Wysdakiem oraz Agnieszką M ...
2018-06-20, 10:00 Autor: Marek Świercz

Rozmowy z Krzysztofem Wysdakiem oraz Agnieszką Mikucką o podziale okręgów wyborczych po powiększeniu Opola

Krzysztof Wysdak o podziale okręgów wyborczych po powiększeniu Opola
Krzysztof Wysdak, członek Zarządu Powiatu Opolskiego
- Skoro po zmianie granic Opola radni mogli dokonać nowego podziału okręgów wyborczych, to uważamy, że radzie powiatu przysługuje takie samo prawo. Ponieważ Państwowy Komisarz Wyborczy zakwestionował dokonany przez nas podział, skorzystaliśmy z procedury odwoławczej i zwróciliśmy się do WSA w Warszawie - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Krzysztof Wysdak, członek Zarządu Powiatu Opolskiego.

Nasz gość przypomniał, że po powiększeniu Opola gminy tworzące powiat straciły 12 sołectw i około 10 tysięcy mieszkańców. W efekcie liczba powiatowych radnych spadła z 25 do 23. Na wniosek Rady Gminy Dąbrowa powiatowi radni zmienili też granice okręgów, przenosząc Dąbrową do okręgu z gminami Prószków i Komprachcice.

- Co będzie, jeśli sąd nie zdąży rozstrzygnie naszego odwołania do wyborów? Przeprowadzimy je w okręgach, które ustaliliśmy. To nasze prawo miejscowe - stwierdził Wysdak.
Agnieszka Mikucka o wyborach do Rady Powiatu Opolskiego
Agnieszka Mikucka, zastępca dyrektora opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego
- Mamy nadzieję, że sąd rozstrzygnie ten spór w miarę szybko. Jeśli nie, decyzję o kształcie okręgów podejmie Państwowa Komisja Wyborcza - stwierdziła w "Poglądach i osądach" Agnieszka Mikucka, zastępca dyrektora opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

Zdaniem KBW i PKW, Rada Powiatu Opolskiego musiała podjąć decyzję o zmniejszeniu liczby radnych, ale nie miała uprawnień do zmiany granic okręgów, bo tu szczegółowe wytyczne zawiera kodeks wyborczy.

Naszego gościa pytaliśmy także o pomysł opozycji, by wyborów pilnowali wolontariusze. Mikucka przypomniała, że przebieg wyborów mogą obserwować mężowie zaufania delegowani przez komitety wyborcze oraz tzw. obserwatorzy wyborczy, których mogą delegować stowarzyszenia i fundacje, które mają w statucie troskę o demokrację, prawa obywatelskie i społeczeństwo obywatelskie. Taki obserwator ma jednak mniej uprawnień od męża zaufania, nie może na przykład wnosić uwag do protokołu sporządzonego przez komisję wyborczą.

Zobacz także

2018-09-18, godz. 09:14 Rozmowa z Rafałem Bartkiem o programie wyborczym MN oraz komentarz Natalii Klimaschki na temat działalności TSKN na Śl ... Rafał Bartek, przewodniczący TSKN - Są to przede wszystkim ludzie stąd, znani społecznicy, aktywiści, fachowcy różnych branż - powiedział w porannej rozmowie ... » więcej 2018-09-17, godz. 09:00 Rozmowy z Rafałem Tkaczem i Joanną Maksymowicz o przygotowaniach do październikowych wyborów samorządowych Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego O północy kończy się termin na zgłoszenie kandydatów na radnych gmin, powiatów i sejmiku ... » więcej 2018-09-16, godz. 09:00 Roman Jerye o Polskiej Kolei i nie tylko W dniu maszynisty gościem Poglądów i osądów był Roman Jerye, maszynista, instruktor Opolskiego Zakładu Przewozów Regionalnych. Nasz gość opowiedział o problem ... » więcej 2018-09-16, godz. 08:30 Józef Włodasz o Dobrodzieńskiej Secie Gościem rozmowy "W cztery oczy" był Józef Włodarz, który mówił o niedzielnej "Dobrodzieńskiej secie", czyli maratonie kolarskim o bardzo długiej i chlubnej tr ... » więcej 2018-09-15, godz. 09:00 Rozmowa z Joanną Kasprzak-Dżyberti i Bogumiłą Wosik o III Opolskim Marszu Nordic Walking Gośćmi "Poglądów i osądów" były panie Joanna Kasprzak - Dżyberti oraz Bogumiła Wosik, które opowiedziały o sobotniej III edycji Opolskiego Marszu Nordic Walki ... » więcej 2018-09-15, godz. 08:30 O. Miron Górecki o weekendowym jarmarku w Opolu - Połącznie tego co dla ciała i dla ducha - tak program tegorocznego Jarmarku Franciszkańskiego, rozpoczynającego się w dziś (sobota) w Opolu podsumował ojcie ... » więcej 2018-09-14, godz. 09:17 Rozmowa z Kamilą Jarońską o stanie opieki nad kobietami i komentarz Sabiny Wiatkowskiej - Do wyborów w sejmiku idziemy z hasłem "Polska - wygodny dom dla wszystkich" - mówiła w porannej rozmowie "W cztery oczy" Kamila Jarońska, z partii Razem. Wy ... » więcej 2018-09-13, godz. 09:38 Grzegorz Adamczyk i komentarz Lesława Adamczyka o wzroście płacy minimalnej - Płaca minimalna powinna wynosić połowę średniego wynagrodzenia i powinna być ustalana z automatu - mówił w porannej rozmowie "W cztery oczy" Grzegorz Adamcz ... » więcej 2018-09-11, godz. 13:04 Stanisław Rakoczy o 15 rocznicy istnienia Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej i komentarz Jadwigi Kulczycki ... - Gdy rozpoczynaliśmy pracę wiedzieliśmy, że potrzebne jest jednoczenie ludzi działających w tej branży - mówił w porannej rozmowie "W cztery oczy" Stanisław ... » więcej 2018-09-11, godz. 09:45 Rozmowa z Edwardem Kinderem o tragicznym wypadku samochodu nauki jazdy w Szaflarach w Małopolsce i komentarz Macieja M ... Edward Kinder, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Opolu potwierdza, że po tragicznym wypadku samochodu nauki jazdy w Szaflarach w Małopolsce, w ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »