Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowy z Krzysztofem Wysdakiem oraz Agnieszką M ...
2018-06-20, 10:00 Autor: Marek Świercz

Rozmowy z Krzysztofem Wysdakiem oraz Agnieszką Mikucką o podziale okręgów wyborczych po powiększeniu Opola

Krzysztof Wysdak o podziale okręgów wyborczych po powiększeniu Opola
Krzysztof Wysdak, członek Zarządu Powiatu Opolskiego
- Skoro po zmianie granic Opola radni mogli dokonać nowego podziału okręgów wyborczych, to uważamy, że radzie powiatu przysługuje takie samo prawo. Ponieważ Państwowy Komisarz Wyborczy zakwestionował dokonany przez nas podział, skorzystaliśmy z procedury odwoławczej i zwróciliśmy się do WSA w Warszawie - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Krzysztof Wysdak, członek Zarządu Powiatu Opolskiego.

Nasz gość przypomniał, że po powiększeniu Opola gminy tworzące powiat straciły 12 sołectw i około 10 tysięcy mieszkańców. W efekcie liczba powiatowych radnych spadła z 25 do 23. Na wniosek Rady Gminy Dąbrowa powiatowi radni zmienili też granice okręgów, przenosząc Dąbrową do okręgu z gminami Prószków i Komprachcice.

- Co będzie, jeśli sąd nie zdąży rozstrzygnie naszego odwołania do wyborów? Przeprowadzimy je w okręgach, które ustaliliśmy. To nasze prawo miejscowe - stwierdził Wysdak.
Agnieszka Mikucka o wyborach do Rady Powiatu Opolskiego
Agnieszka Mikucka, zastępca dyrektora opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego
- Mamy nadzieję, że sąd rozstrzygnie ten spór w miarę szybko. Jeśli nie, decyzję o kształcie okręgów podejmie Państwowa Komisja Wyborcza - stwierdziła w "Poglądach i osądach" Agnieszka Mikucka, zastępca dyrektora opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

Zdaniem KBW i PKW, Rada Powiatu Opolskiego musiała podjąć decyzję o zmniejszeniu liczby radnych, ale nie miała uprawnień do zmiany granic okręgów, bo tu szczegółowe wytyczne zawiera kodeks wyborczy.

Naszego gościa pytaliśmy także o pomysł opozycji, by wyborów pilnowali wolontariusze. Mikucka przypomniała, że przebieg wyborów mogą obserwować mężowie zaufania delegowani przez komitety wyborcze oraz tzw. obserwatorzy wyborczy, których mogą delegować stowarzyszenia i fundacje, które mają w statucie troskę o demokrację, prawa obywatelskie i społeczeństwo obywatelskie. Taki obserwator ma jednak mniej uprawnień od męża zaufania, nie może na przykład wnosić uwag do protokołu sporządzonego przez komisję wyborczą.

Zobacz także

2018-07-19, godz. 10:24 Rozmowy z Mieczysławem Wojtaszkiem i Tomaszem Turbą Mieczysław Wojtaszek, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Urzędu Wojewódzkiego Program Dostępność Plus będzie jedną z największych inwestycji rząd ... » więcej 2018-07-18, godz. 09:37 Rozmowa z o. Kamilem Tymeckim i komentarz ks. Łukasza Kniecia Ojciec Kamil Tymecki - współorganizator Święta Młodzieży na Górze świętej Anny Trwa XXII Święto Młodzieży na Górze św. Anny. Kilkuset młodych ludzi obu płci p ... » więcej 2018-07-17, godz. 09:23 Rozmowy z dr. Stankomirem Nicieją i prof. Wiesławą Piątkowską-Stepaniak Dr Stankomir Nicieja, koordynator Letniego Uniwersytetu UO Po 3 latach działalności, English Summer School przyjmuje formułę Summer University. 60 uczestników ... » więcej 2018-07-16, godz. 09:24 Rozmowa z Antonim Piechniczkiem i komentarz Józefa Żymańczyka Antoni Piechniczek, były trener kadry W poniedziałek "pomundialowy" wróciliśmy w porannych rozmowach do naszych gości, z którymi rozmawialiśmy tuż przed mistr ... » więcej 2018-07-15, godz. 08:30 Rozmowa z Wojtkiem Mieczysławskim o czytaniu i szanowaniu książek Statystyki pokazują, że niechętnie sięgamy po książki. Czy widać ten problem z perspektywy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu? O tym, czy sięgamy po słow ... » więcej 2018-07-14, godz. 09:00 Rozmowa z Mirosławem Aranowiczem o IX Festiwalu Ognia i Wody w Nysie Przed nami 9. edycja Festiwalu Ognia i Wody, który tradycyjnie odbędzie się nad Jeziorem Nyskim. Jakie atrakcje przygotowali organizatorzy? Co jest wyjątkoweg ... » więcej 2018-07-14, godz. 08:35 Rozmowa z Jackiem Skowrońskim o kajakowym spływie „Z nurtem Opola” W trzy wakacyjne soboty będzie można popłynąć „Z nurtem Opola”. Już po raz drugi organizowany jest spływ kajakowy na Odrze i Młynówce. Kilka godzin przed star ... » więcej 2018-07-13, godz. 09:55 Rozmowa z Sabiną Wiatkowską i komentarz Mieczysława Wojtaszka To jest bardzo dobry krok w stronę dalszych prac nad rozwiązaniami systemowymi - mówiła w rozmowie "W cztery oczy" Sabina Wiatkowska, przewodnicząca Okręgowej ... » więcej 2018-07-12, godz. 09:28 Rozmowa z Mateuszem Filą i komentarz Antoniego Konopki Jak bardzo polskiemu rolnikowi daje się we znaki tegoroczna susza? W niektórych województwach wilgotność gleby wynosi zaledwie 20 procent, podczas gdy przy 40 ... » więcej 2018-07-11, godz. 09:26 Rozmowa z Władysławem Żołnowskim i komentarz dr. Antoniego Maziarza Władysław Żołnowski, opolski autor książek o męczeństwie Polaków na Kresach 11 lipca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »